Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczoły chorują, nie będzie miodu. Zgnilec amerykański atakuje

Katarzyna Koczwara
Choroba dotyka nawet wzorcowe pasieki. Pszczoły zarażają się od zainfekowanych rodzin
Choroba dotyka nawet wzorcowe pasieki. Pszczoły zarażają się od zainfekowanych rodzin 123rf
To już prawdziwa epidemia. Na terenie powiatu cieszyńskiego wielu pszczelarzy twierdzi, że zgnilec amerykański pszczół atakuje całe pszczele rodziny. W efekcie brak miodu to najmniejsze zmartwienie.

W powiecie cieszyńskim chorują pszczyły.

- To choroba bakteryjna, może zaatakować wzorcowe pasieki - przyznaje Jan Krzok, rzeczoznawca chorób pszczół z Wisły.
Zgnilec amerykański pszczół ma swoje ogniska na terenie gmin: Cieszyn, Dębowiec, Hażlach, Strumień i Zebrzydowice.

- Z problemem borykamy się od ponad roku. Na szczęście nie dotyczy to całych pasiek, a tylko konkretnych rodzin pszczół - przyznaje Bogusław Kubica, powiatowy lekarz weterynarii. Zgnilec amerykański pszczół atakuje od wiosny do jesieni, największe nasilenie choroby przypada na lipiec i sierpień. Choroba jako poważne zagrożenie dla ekosystemu zwalczana jest z urzędu.

- Choroba może dotknąć nawet wzorcowe pasieki. Silne rodziny atakują słabsze, niejednokrotnie chore i w ten sposób się zarażają - wyjaśnia Jan Krzok, rzeczoznawca chorób pszczół i prezes Związku Pszczelarzy w Wiśle.

Bakterie tej zakaźnej choroby potrafią przetrwać w pasiece nawet 40 lat, dlatego tak ważna jest troska o higienę. Leczenie zgnilca jest czasochłonne.

- Jeśli rodzina jest silna, próbuje się ją przesiedlać, częściej jednak się ją humanitarnie likwiduje siarkując - tłumaczy prezes Krzok. Na szczęście zgnilec nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

- To choroba owadów. Nie przenosi się na ludzi - uspokaja Bogusław Kubica, powiatowy lekarz weterynarii, ale jednocześnie dodaje, że miodu z objętych problemem pasiek sprzedawać nie wolno.

Są jednak i dobre wieści. Wydaje się, że sytuację powoli udaje się opanowywać. - Gmina Goleszów już jest uwolniona od choroby. W pozostałych gminach leczenie także idzie w dobrym kierunku - mówi weterynarz.

Warto podkreślić, że sam zgnilec amerykański nie ma związku z obserwowanym masowym ginięciem pszczół nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!