Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczyna stała się siedzibą książąt dzięki Anhaltom. Z tego rodu pochodziła caryca Katarzyna II

Jadwiga Jenczelewska
Lipcowo-sierpniowy numer "Naszej Historii" już w kioskach
Lipcowo-sierpniowy numer "Naszej Historii" już w kioskach Dziennik Zachodni
W wakacyjnym numerze "Naszej Historii" piszemy m.in. o dziejach rodu Anhaltów. Caryca Katarzyna II bardzo się przydała Anhaltom, gdy walczyli o spadek po Promnitzach.

Nie każdy wie, że jedna z najpotężniejszych kobiet na świecie - caryca Wszechrosji Katarzyna II - wywodziła się ze znakomitego rodu Alhaltów, korzeniami sięgającego średniowiecza. To dynastia związana także z naszym regionem - na Śląsku osiadła linia książąt An-halt-Köthen. W latach 1765-1847 należały do nich dobra pszczyńskie, zaś spadkobiercami tych dóbr stała się rodzina Hochbergów z Książa.

Anhaltowie - to już czternasty ród związany ze Śląskiem, o którym piszemy w najnowszym numerze "Naszej Historii".
- Najdawniejszym, znanym przodkiem Anhaltów, był Albrecht Ballenstaedt. Natomiast imię dynastii pochodzi od łacińskiej nazwy miasta Aschersleben (łac. Ascania) - mówi dr Arkadiusz Kuzio-Pod-rucki, historyk zajmujący się badaniem dziejów śląskiej arystokracji w naszym regionie, związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. - Dynastia askańska to niemiecki ród panujący w Branden-burgii, Saksonii oraz w kilku mniejszych księstwach, m.in. Saksonii-Lauenburgu i Anhalcie.
Po 1586 r. księstwo Anhaltu zostało podzielone na 5 części ze stolicami w Dessau, Bemburgu, Zerbst, Plötzkau i Köthen. Do największego znaczenia doszła linia z Zerbst - właśnie ta, z której pochodziła caryca Katarzyna II. Natomiast ze Śląskiem była związana linia z Köthen.

Przyszła caryca, Zofia Augusta Fryderyka, nie urodziła się w rodzinnym Zerbst, lecz w Szczecinie, wówczas należącym do Królestwa Prus, bo jej ojciec - książę Chrystian August von Anhalt-Zerbst w randze generała i pełniący funkcję królewskiego gubernatora - służył w pruskim wojsku.

- Dzięki Anhaltom Pszczyna stała się siedzibą książąt. Ich poprzednicy, Promnitzowie, marzyli, aby otrzymać tytuł książąt, ale bezskutecznie - dodaje A. Kuzio-Podrucki. - "Książęcość" Pszczyny stała się niejako przechodnia, a Hochbergo-wie, którzy tu nastali po nich, są ich spadkobiercami. Więcej faktów o tej znakomitej rodzinie można poznać dzięki "Naszej Historii".
Historia rodu Anhaltów jest częścią stałego cyklu w "Naszej Historii". W każdym kolejnym numerze prezentujemy jeden ze śląskich lub zagłębiowskich rodów. Do tej pory ukazało się 14 publikacji . Na życzenie Czytelników zainteresowanych skompletowaniem serii o arystokratycznych rodach, podajemy, w których numerach pisaliśmy o konkretnych rodzinach.
Cykl rozpoczęliśmy prezentacją rodu Schaffgotschów (maj 2014, nr 5, potem pisaliśmy o Donnersmar-ckach (czerwiec, nr 6 ) i kolejno o: Tiele-Wincklerach (lipiec-sierpień), Ballestremach (wrzesień), Hoch-bergach (październik), Mieroszew-skich (listopad), Hohenlohe (grudzień ). Od początku 2015 roku prezentowaliśmy rody: Garnierów (styczeń), Promnitzów (luty), Gaszynów (marzec), Łubieńskich (kwiecień), Renardów (maj), Stra-chwitzów (czerwiec).

Tych, którzy chcieliby kupić archiwalne wydania "Naszej Historii" informujemy, że można to zrobić, dzwoniąc pod numer telefonu 32 634 22 97 lub komunikując się z naszym sklepem internetowym po wpisaniu adresu:
sklep.polskatimes.pl

Zachęcamy do lektury miesię-cznika "Nasza Historia", w którym zapisujemy m.in. "białe plamy" w naszej śląskiej historii.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!