Putin cynicznie wykorzystuje zajęcie Zaolzia przez Polskę w 1938 r.

RedakcjaZaktualizowano 
Putin stwierdził, że układ Ribbentrop-Mołotow z września 1939 r. był konsekwencją polityki agresji, jaką rzekomo prowadziła Polska - pisze w liście do redakcji Dziennika Zachodniego Janusz Brzoza z Katowic.

Nie byliśmy agresorami

Spotkanie Merkel-Putin, jakie odbyło się w Moskwie przy okazji obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej, w zasadzie nie wniosło nic nowego, a w kwestii ukraińskiej było tylko potwierdzeniem rozbieżności stanowisk obu stron.

Na konferencji prasowej podsumowującej to spotkanie, Putin wypowiedział jednak zdanie, nad którym trudno przejść do porządku dziennego. Stwierdził on mianowicie, że układ Ribbentrop-Mołotow z września 1939 roku był tylko prostą konsekwencją polityki agresji, jaką rzekomo prowadziła przed wojną Polska, przerzucając na nasz kraj odpowiedzialność za ten zbrodniczy pakt. Z bezprzykładnym i obrzydliwym wręcz cynizmem powołał się tu na rewindykację Śląska Cieszyńskiego przez Polskę w 1938 roku. Warto więc zapytać prezydenta Rosji w tym momencie - czy zbrodnia katyńska też była następstwem tej imputowanej nam agresywnej polityki?

Kto komu i co zabrał

Powołując się na ten przykład, Putin świadomie przemilczał istotę sprawy, że była to korekta granic ukształtowanych krzywdząco dla Polski po I wojnie światowej, że Polacy stanowili w Czechosłowacji ludność drugiej kategorii, dyskryminowaną i poddaną bezwzględnej czechizacji. Ponadto - rzecz równie ważna - teren ten, bogato uprzemysłowiony, ocalono wówczas przed zaborczością Niemiec. Dzięki temu - być może - mniej żołnierzy radzieckich zginęło na przyszłym froncie.
I sprawa zasadnicza. We wrześniu 1939 roku Związek Radziecki oderwał od Polski prawie połowę jej terytorium, z którego deportowano ludność polską, niszcząc polską kulturę. Polska natomiast w 1938 roku zajęła tylko niewielką część Czechosłowacji. A rok później nasze państwo uległo IV rozbiorowi i zniknęło z mapy Europy, tak jak zniknęło pod koniec XVIII wieku. Skala i rozmiar obu wydarzeń są wręcz nieporównywalne. Nie znam się na procedurach dyplomatycznych, ale rząd polski powinien wystąpić z ostrym protestem przeciwko takim deformacjom historycznym.

Czujna neutralność

Nie zmienia to w niczym faktu, że polityka polska wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego była i jest tragiczną pomyłką. Zamiast czujnej neutralności, beztroskie wkładanie przysłowiowych palców między drzwi, co zaowocowało szkodliwymi dla nas restrykcjami ekonomicznymi ze strony Rosji, a nam niczego pozytywnego nie przyniosło. 100-milionowa (w euro!) pożyczka udzielona przez Polskę Ukrainie w chwili, gdy znaczna część naszego społeczeństwa aż piszczy z biedy, jest szczytem politycznej nieodpowiedzialności i ignorowania interesów własnych obywateli, zwłaszcza że jest to najprawdopodobniej pożyczka z rzędu tych, które po pewnym czasie ulegają umorzeniu.

A o szczerości przyjaźni Ukraińców do nas świadczy choćby to, że w kilka godzin po wystąpieniu Bronisława Komorowskiego w parlamencie ukraińskim, w czasie którego obłapywał się on serdecznie z Petrem Poroszenką, tenże parlament uchwalił ustawę gloryfikującą UPA. Była to kolejna żółta kartka, mocno zabarwiona czerwienią, którą Ukraińcy pomachali nam przed nosem. Szkoda tylko, że rządzili nami i nadal rządzą sami daltoniści. (JJ)
Janusz Brzoza, Katowice

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
karlus

Po co nam czytać to, co Czesi godali o Polokach?
Przeczytaj se to, co o Polokach gogoł ich samozwańczy marszałek - tyran i satrapa - Piłsudski!
A po tym fandzol swoje cielmickie herezje!

D
Deutsch-Oberschlesier

Brzoza --bieda to będzie jak będziecie żreć korę z brzozy a na razie wywalacie miliony ton żarcia na śmietnik

O
Oberschlesier

ktora doprowadzila do wojny domowej na Gornym Slasku ,a pozniej napadu na Zaolzie (w tym czasie hitler zajal Sudety).I kto tu jest delikatnie mowiac cyniczny?

S
Stanik z rybnika

Jusz w 1937r były przygotowania na zaolzie mistra Becka, wysyłał tam zielonych ludzikow tak samo jak na Śląsk w 1920r do wykonania wewnętrznego buntu i wymordowania niewygodnych Czeskich Śląsaków. Minister Beck wysłał tam około 800 zielonych ludzikow co mordowali , podpalali, rabowali, tak samo jak na Gornym Śląsku w czacie Plebiscytu i buntowali młodzież pochodzenia Polskiego przeciw miejscowym Śląsakom i Czechów aby wywołać ,narodowe rozruchy i był pretekst do napadniecia zbrojnego na Czechy i zajęcia zaolzia. Tak samo jak Adolf to zrobił z Polską. Ojciec był świadkiem całego tego zajścia bo był akurat u krewnych na zaolziu i widział jak krew się lala .

S
Stanik z rybnika

Mosz folgla oszuście Kłamco Polski.

M
Mah

niyskorzy Rus wyzwōlōu Pōlskō, i we tym cō ôstauō zidlōwōu 46 rokōw , a ze ty zōny brōu kontrybucyjō ze te wyzwōlynie ?

L
Ligociok

Pōlōk je jak tym neger Kali, jak jymu gwizdnōm krōwa to je frechōwne, eli kali erbnie komu
i halastra krōwōw tō je zōcne bestosz cō tō sie im nŏleżi.
A tak nawjasym, ledwje we Wersalu pōkuplōwali Pōlske Szplitry, tō ôni zarō stōwajōm sie
rōjbrami i nopszōd fasli Szlōnskō Erda, a niyskōrzi konsek Czechōw (to je monō tyn
falstart II WŚ ???)

k
komentator

Rząd Czechosłowacji w 1918 napadł na Śląsk Cieszyński. Potem machlojkami dyplomatycznymi ukradł te ziemie (Czesi stanowili tu zdecydowaną mniejszość). Proszę sięgnąć do wypowiedzi czeskich polityków z tamtych lat - zieją pogardą do Polski i Polaków. Na prawdę. Nie uwierzycie...

Podobne machloje polityków Czechosłowackich doprowadziły do tego, że skrawki Spiszu i Orawy, do których słuszne pretensje miała Polska, zostały nam odebrane...

Ot arogancja bogatego kraju, który nie liczył się z pogardzanym sąsiadem z północy (raz jeszcze - poczytajcie co Czesi wtedy sądzili o Polakach...)

Ten bogaty kraj z północy mógł być stabilnym sojusznikiem Czechosłowacji... Spory terytorialne z Polską dotyczyły kilku miasteczek i wsi... I kilku zakładów przemysłowych... Bogata Czechoslowacja mogła łatwo odpuścić..

Zwyciężyła arogancja...

W okresie międzywojennym rząd Czechosłowacji prowadził bardzo wrogą politykę wobec Polski: wspieranie nacjonalistów ukraińskich (tak samo robiły Niemcy - nie była to współpraca?).

W okresie międzywojennym rząd Czechosłowacji za głównego sojusznika uważał Stalina (Tak tak, tego samego Stalina i ZSRR, którego potem przeklinali...)

Po raz kolejny wygrała arogancja...

W 1938 roku upadek Czechosłowacji uzgodniony został w Monachium. Polska nie brała udziału w tych rozmowach !!!

Zajęcie Zaolzia oraz kilku wsi na Spiszu i Orawie dokonało się na podstawie zgody rządu Czechosłowacji... Tak tak..! Polska wysłała swe roszczenia do Pragi. Czechosłowacja je przyjęła bez protestu...

Co by było gdyby Czechosłowacja zaprotestowała? Prawdopodobnie do aneksji by nie doszło... Zaprotestowaliby zachodni sojusznicy Czechosłowacji i Stalin...

Akcja "Łom"? W 1938 na Zakarpaciu powstała próżnia polityczna wypełniana przez nacjonalistów ukraińskich atakujących zza granicy Polskę. Co byś zrobił na miejscu polskich polityków? Godziłbyś się na istnienie tego azylu nacjonalistów OUN czy dążyłbyś do tego, aby owe tereny zostały zajęte przez Węgry? (Temu służyła akcja "Łom")

Przestańcie pisać o Polskiej agresji na Czechosłowację... Ileż można powtarzać propagandę z minionej epoki?

s
spokojny

Nareszcie poznałem prawdę: „była to korekta granic ukształtowanych krzywdząco dla Polski po I wojnie światowej, Polacy stanowili w Czechosłowacji ludność drugiej kategorii, dyskryminowaną i poddaną bezwzględnej czechizacji.”. Czyli jeżeli jakieś państwo uważa, że ma „krzywdzące” granice to po prostu je „koryguje” przy pomocy czołgów „owacyjnie witanych przez miejscową ludność”. Dokładnie tak samo twierdziła propaganda sowiecka po inwazji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 – po prostu była to „korekta krzywdzących dla ZSRR granic”. No a narodowści takie jak Ukraińcy czy Białorusini były, zdaniem Sowietów, dyskryminowane w Polsce a więc potrzebowały „bratniej pomocy”.

Owszem, na Zaolziu były problemy polsko-czechosłowackie ale najgorszą rzeczą jaką mogliśmy zrobić było ich siłowe rozwiązywanie i wbicie naszym czeskim braciom noże w plecy w roku 1938. Dodam również, że jak z kolei Słowacy poczuli się silniejsi przy III Rzeszy to też uderzyli na Polskę w 1939 i nawet była defilada zwycięskich oddziałów słowackich w Zakopanem. Rzecz jasna „owacyjnie witanych przez miejscową ludność”. Dodam, że jedna z wrogich dywizji słowackich nosiła kryptonim „Janosik”. Cóż był to słowacki zbójnik a my jeszcze mu film piękny nakręciliśmy.

F
Francik Posypa

Widzisz Ewald - agresory, to robiom ino brzitke rzeczy - a Poloki, to jak komu robiom krziwda, to bes tosz, co ciepiom biolymi golombtuskami (co widac na fotce ze starego cajtonga).
Tak robjyli w 1938, tak robjyli we 1945 - jak Slonzokow za Ural wysylali, tak robjyli, jak sloncke dziolszki gwalciyli - nim je ze "odzyskanych" ziym wyciepywali.
A we 1968, jak Czechom zymby wybijali, za to, co niy chcieli kochac zycia w "obozie socjalistycznym" - niy bolo inaksij. Wjym cojsik o tym, bo bol ech tam ze szostom pomorskom z Oswjyncimia.

c
chrobok

To ejscie mogli - polcke mondroki - zrobic to, co we 1945 zrobjyliscie z wjynkszosciom na Sloncku, Pomorzu i we Wschodnich Prusach!
Eli ta "wiykszosc" na Sloncku Cieszynskim (jak ejscie sie te ziymie nazwali), bola tako polcko - niy bolo wazne. Bo Francuzy, kerzy decydowali, co kto dostanie (Commission Internationale de Techen - bola w rynkach Francuzow), mieli w d...ie miejscowo ludnosc (zresztom niyino na Sloncku).

c
czoty

CO ty mówisz? Zaolzie powinno być nasze już w 1918. Zabraliśmy mały kawałek ŚLąska z większością polską.

Podczas gdy Stalin napadł na ziemie z nawet nie połową Ukraińców/Białorusinów...

E
Ewald

Może mi kto wytłumaczy bożech już zgupioł totalnie :) jak sie wjeżdżo do innego kraju bez zaproszenio czołgami i artylerią i wchodzi sie z wojskiem, to kim sie jest ? onklem na bezuchu ?

Zamiast sie roz porzondnie pisnąć w klata i powiedzieć Pepikom przepraszam ? to zaś ta gorolsko interpretacjo historii !!!

J
Jaś

Dokładnie tak samo mozna uzasadnić wejście Rosjan na Ukrainę!

e
echte Gleiwitzer

To jak Putin próbuje usprawiedliwiać Stalina to jedna sprawa, ale to jak pan chce odbielić pakt Ribbentrop-Beck świadczy tylko o pana niewiedzy historycznej albo o nacjonalistycznych poglądach

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3