Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raciborski WOPR: Wybierajcie kąpieliska gdzie są ratownicy

JW
Piotr Krużołek, szef raciborskiego WOPR-u
Piotr Krużołek, szef raciborskiego WOPR-u Joanna Wieczorek
W drugiej połowie wakacji sprawdziliśmy sytuację na akwenach w powiecie raciborskim. Nasza dziennikarka rozmawiała z szefem raciborskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Piotr Krużołek opowiedział o zasadach bezpieczeństwa nad wodą oraz o tym jak można zostać ratownikiem WOPR. Przeczytajcie wywiad.

Jesteśmy na półmetku wakacji. Jak wy, jako Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, oceniacie ten sezon na akwenach powiatu raciborskiego?
Na razie jest spokojny, odpukać. Nie mieliśmy od początku wakacji żadnego przypadku utonięcia. Szczególnie niebezpiecznymi miejscami są dzikie akweny, kąpieliska pożwirowe. Mówię tutaj o akwenie na Ostrogu. Mamy tam „ciężką regułę”, że raz na dwa lata ktoś się topi. W ubiegłym roku była ofiara śmiertelna. Poprawia się w tym miejscu sytuacja, bo jest tam wielu wędkarzy, którzy nie dają sobie wejść na głowę i pilnują, żeby nikt do wody nie wchodził. Choć mamy sygnały, że wieczorami wchodzą do akwenu ludzie. Jeszcze raz powtarzam, to jest bardzo niebezpieczne.

Jakimi siłami sprzętowymi dysponujecie jako raciborski WOPR?
Mamy dwie łodzie. Jedną typowo ratowniczą, której używamy w patrolowaniu żwirowisk. Druga wykorzystywana jest podczas pokazów i szkoleń. Choć oczywiście jeśli zaszłaby potrzeba, to możemy jej użyć w akcji ratowniczej.

Trudniej z pewnością macie przy słonecznej pogodzie…
Każdy z nas chce się ochłodzić. Przyjść na kąpielisko i czuć się bezpiecznie. W tamtym roku statystyki utonięć były zatrważające, pewnie także z powodu bardzo upalnego lata.

Jakie osoby decydują się na to, by zostać ratownikiem?
To wszystko okazuje się na kursie. Bo jest naprawdę wymagający. Nie wszyscy się do tego nadają, wiele osób odpada. Ratownik powinien posiadać takie cechy jak: sumienność, pewność w podejmowaniu decyzji i przede wszystkim należy czuć się pewnie w wodzie.

Co konkretnie składa się na uzyskanie uprawnień ratownika?
Zmieniły się przepisy. Trzeba mieć tzw. ratownika MSW. My jako ratownicy WOPR, robimy te uprawnienia stopniowo. Najpierw młodszego ratownika, potem ratownika WOPR. Po ukończeniu tego ostatniego kursu należy sobie zrobić kwalifikacyjny kurs pierwszej pomocy. Dostaje się wtedy zaświadczenie MSW i wtedy osoba pełnoletnia może pracować na akwenach w Polsce i Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!