Rajd renifera 2015. Oto motoryzacyjny rajd na orientację w...

  Rajd renifera 2015. Oto motoryzacyjny rajd na orientację w Zabrzu [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rajd renifera zabrzańskimi ulicami miasta
  1/21
  przejdź do galerii

  Rajd renifera zabrzańskimi ulicami miasta ©Olga Krzyżyk

  Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji w sobotę, 5 grudnia, przygotowało „Rajd renifera” ulicami miasta. Na placu Warszawskiego już przed 16.00 zjeżdżali rożnymi pojazdami fani samochodów. Zabawa była przednia, a cel szlachetny. Kierowcy przywieźli bowiem ze sobą słodycze, napoje, środki czystości, i różnego rodzaju zabawki i artykuły szkolne, które zostaną sprezentowane dzieciom z zabrzańskiego domu dziecka.
  Rajd renifera to nic innego, jak rajd na orientację ulicami Zabrza. Uczestnicy rajdu, tuż przed startem otrzymali mapę z zaznaczonymi punktami, w których czekały na nich zadania do wykonania. Łącznie wszystkich punktów było 15, jednak to sami zawodnicy wybierali ile i do jakich pojadą. Obowiązywał limit czasu - 2,5 godziny.

  - Zadania rozlokowane są w średnicy ok. 5 km od placu Warszawskiego. Rozrzuciliśmy je po Śródmieściu, zahaczają także o osiedle Kopernika.
  Jeden z ciekawych punktów znajduje się przy ulicy Kasprowicza 15. Zadanie, jakie czekają na kierowców związane są z pierwszą pomocą, historią motoryzacji, czy wiedzą techniczną dotyczącą samochodów. Sprawdzimy także umiejętności kierowanie autem – zdradza Paweł Franzke, z Zabrzańskiego Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji.

  Do rajdu renifera zgłosiło się 45 załóg. Wystartowało jednak trochę mniej. Były fordy, golfy, maluchy, volkswageny, czy bmw. Na rajd na orientację przyjechał Arkadiusz Marek wraz ze swoim kolegą, który był pilotem – Sławomirem Drygajło.

  - To była spontaniczna decyzja. Zobaczyłem, że mój kolega napisał na swoim facebooku, że szuka pilota do rajdu. Postanowiłem mu pomóc. Jedziemy 28-letnim fordem sierrą. Trzeba zaznaczyć, że samochód jest starszy niż my – śmieje się Sławomir Drygajło, pilot.

  Wśród zawodników rajdu było też sporo osób, które regularnie jeżdżą na zloty samochodów. Tomasz Olszówka od 2012 był prawie na każdym ogólnopolskim zjeździe. Trzy razy uczestniczył także w rajdzie na orientację. Samochód, czerwonego malucha, dostał od swojej mamy sześć lat temu. Auto ma już 25 lat, dokładnie tyle co Tomasz. Jego dzisiejszym pilotem jest Dominik Linda.

  - Jeżeli liczyć kilometrami to przejechałam już z jakieś 10 tys. kilometrów trasami różnych zjazdów. Byłem w Warszawie, Świdnicy pod Wrocławiem, dwa razy w Krakowie, w Katowicach, Andrychowie, Skierniewicach, czy w Oświęcimiu – wymienia Krzysztof Bujara, który przyjechał również 25-letnim, białym fiatem 126p.

  Uczestnicy rajdu musieli dostosować się do przepisów ruchu drogowego. Swoje zadania wykonywali nie na zamkniętych dla nich drogach, ale wśród zwykłego, codziennego ruchu. Meta była w tym samym miejscu co start, czyli na Placu Warszawskim. Wśród uczestników było wiele osób, które same przygotowywały swoje auta.

  - Jestem mechanikiem i chyba do zawsze uwielbiam samochody. W tym samochodzie musiałem wymienić parę rzeczy, jak silnik, czy hamulce. Wraz z moją dziewczyną i kolegami pomalowaliśmy także auto oraz tematycznie je przyozdobiliśmy – mówi Dariusz Krawiec, kierowca transportera volkswagena C3, który przyjechał ze swoją dziewczyną Roksaną Doraz i kolegami – Mateuszem Zinglerem i Jackiem Biolym.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Tg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W 'artykule' kupa błędów. Językowych jak i formalnych.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim