Rakotwórczy smog atakuje żelazne płuca Polaków

  Rakotwórczy smog atakuje żelazne płuca Polaków

  Patryk Białas, Jarosław Makowski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Akcji protestacyjnych w sprawie palenia śmieci, smogu, z którym musimy żyć, czystości powietrza i jakości naszego zdrowia, jak ta sprzed kilku lat w
  1/5
  przejdź do galerii

  Akcji protestacyjnych w sprawie palenia śmieci, smogu, z którym musimy żyć, czystości powietrza i jakości naszego zdrowia, jak ta sprzed kilku lat w centrum Katowic, jest bardzo dużo. Wciąż jednak trujemy siebie i sąsiadów. Argumenty zdrowotne przegrywają z argumentami ekonomicznymi. Bez wątpienia jednak ogromną rolę odgrywają tu ot, nasze niemądre przyzwyczajenia ©arc

  Pod koniec ubiegłego tygodnia gruchnęła wiadomość. Walka ze smogiem w Polsce zostaje wygaszona. Zarzucono Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że zwalniając ponad 20 specjalistów odpowiedzialnych za kluczowe dla Polski programy walki z zanieczyszczeniem środowiska, zarzucił finansowanie ochrony powietrza. Reakcja opinii publicznej była na tyle głośna, że władze NFOŚiGW opublikowały dementi. Ale problem nie znika.
  Jak podała Europejska Agencja Środowiska, w 2013 r. aż 6 polskich aglomeracji znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10 (pozostałe cztery miasta są w Bułgarii). Według WHO, zanieczyszczone powietrze w Europie kosztuje podatników 1,6 bln dolarów rocznie. Polska płaci 101,8 mld dolarów rocznie.

  Przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest kilka: domowe piece grzewcze, elektrownie węglowe i zakłady przemysłowe oraz transport samochodowy. Głównym źródłem zanieczyszczenia polskiego powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem jest „niska emisja”.

  To skutek ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych. Często w piecach niespełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach tych można spalić nie tylko odpady węglowe (flot, muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany - właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza.

  JAKI WPŁYW NA ZDROWIE MA SMOG? MÓWI LEKARZ


  W Polsce, niestety, nie istnieją żadne normy dla jakości węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym. Pył zawieszony zawiera substancje toksyczne i rakotwórcze, jak węglowodory aromatyczne - m.in. benzo(a)piren - metale ciężkie i dioksyny. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem najbardziej niebezpieczne jest dla dzieci, ludzi w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami dróg oddechowych.

  A smog zabija. Liczne badania potwierdzają większą umieralność, ale także umieralność związaną z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, m.in. chorobą niedokrwienną serca, prze-wlekłą obturacyjną chorobą płuc i rakiem płuc. Prowadzi także do przedwczesnego starzenia się układu nerwowego, a w konsekwencji - do przyspieszenia i nasilenia procesu upośledzenia zdolności poznawczych u osób starszych. Dzieci mieszkające na terenach o wyższym poziomie zanieczyszczeń powietrza osiągają gorsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy z mniej zanieczyszczonych terenów.

  Narażenie matki na pył zawieszony zwiększa ryzyko poronienia, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu, a także niskiej wagi urodzeniowej noworodka. Ekspozycja matek na związki z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i dioksyn przekłada się - między innymi - na gorszy rozwój układu nerwowego dziecka, a w konsekwencji na wyższe problemy z koncentracją i uwagą oraz niższy iloraz inteligencji. Szczególnie zagrożone są dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub choroby układu oddechowego. Wrażliwe na wpływ zanieczyszczeń powietrza są osoby o niskim statusie socjoekonomicznym.

  Powiedzmy jednak wprost: nie jesteśmy skazani na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. By jednak skutecznie walczyć ze smogiem, potrzebna jest silna współpraca rządu, parlamentu i samorządów lokalnych oraz regionalnych. Ograniczenie emisji z domowych pieców grzewczych powinno być jednym z głównych celów. Jak to zrobić?

  Po pierwsze, przyjęcie odpowiednich poziomów informowania i alarmowania o podwyższonym poziomie zanieczyszczenia powietrza jest niezmiernie ważne dla ochrony zdrowia obywateli. Z przerażeniem musimy stwierdzić, że obecnie obowiązujący w Polsce poziom alarmowy jest prawie czterokrotnie wyższy niż w Paryżu i wynosi 300 g/m sześc.

  Po drugie, trzeba wprowadzić jak najszybciej normy jakości dla węgla sprzedawanego indywidualnym odbiorcom. W piecach domowych nie powinien być spalany węgiel o dużej zawartości popiołu, siarki czy chloru. Węgiel złej jakości może być skutecznie spalany w instalacjach przemysłowych, które są wyposażone w wysokiej jakości filtry i nie emitują pyłów szkodliwych substancji do powietrza.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wodorowanie silnika Autonagar.pl

  Sławek Wlazło (gość)

  W Warszawie wodorujemy silniki poniżej kwit z wodorowania Berlingo po 188 tys km https://youtu.be/BIofDG3AhrE
  Spadek zadymienia jest radykalny dlatego zamiast gadać trzeba działać , zapraszamy na...rozwiń całość

  W Warszawie wodorujemy silniki poniżej kwit z wodorowania Berlingo po 188 tys km https://youtu.be/BIofDG3AhrE
  Spadek zadymienia jest radykalny dlatego zamiast gadać trzeba działać , zapraszamy na YT : autonagar.pl
  Warsztaty samochodowe Małopolski powinny mieć dużo pracy i klientów szczególnie że to początek korzyści wodorowania silnika .
  735 400 415zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo