Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport Oppo i IHS Markit o inteligentnej łączności: nowy ekosystem 5G poszerzy rynek i stworzy więcej okazji do rozwoju branży

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Zgodnie z prognozami IHS Markit – firmy zajmującej się analizą rynkowych danych, do 2023 roku około jedna czwarta telefonów komórkowych będzie mieć wbudowaną łączność 5G, a do 2025 roku dwie trzecie urządzeń będzie zawierać sprzęt i funkcje sztucznej inteligencji; tylko liczba używanych inteligentnych głośników wzrośnie z ponad 100 milionów w tym roku do ponad 800 milionów w ciągu trzech lat.

Oppo, chiński producent wraz IHS Markit opublikował raport na temat inteligentnej łączności „Intelligent Connectivity: Unleashing opportunities with the power of 5G, AI and cloud”. Zdaniem autorów raportu, podstawą „epoki 5G” będzie łączność wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI), chmurę, przetwarzanie danych na brzegu sieci oraz Internet rzeczy (IoT). Nowy ekosystem inteligentnej łączności poszerzy rynek i stworzy więcej okazji do rozwoju branży.

AI we wczesnej fazie rozwoju

W raporcie odnotowano, że do października 2019 roku 50 operatorów wdrożyło zgodne z 3GPP komercyjne usługi 5G na 27 rynkach. Ponadto w sieci 5G zainwestowało 328 operatorów na 109 rynkach. Dokument informuje o aktualnym stanie wdrożeń 5G na świecie, w tym projektów o dużej skali z ponad 10 000 stacji bazowych NR/gNBs w krajach takich jak Chiny i Korea Południowa. W Australii, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Szwajcarii, ZEA i USA przeprowadzono taktyczne wdrożenia na małą skalę, obejmujące setki stacji NR/gNBs. Ogromna fala rozwoju oprogramowania i aplikacji do 5G wystąpi w Chinach.

Sztuczna inteligencja jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju, nazywanym „wąską” lub „słabą” AI. Tymczasem zastosowania 5G, przetwarzanie danych na brzegu sieci oraz technologie chmurowe umożliwią wdrażanie AI w większej liczbie rozwiązań, a rzeczywiste zastosowania wyewoluują w hybrydowy model chmurowo-brzegowy, który umożliwi działanie dużo potężniejszej sztucznej inteligencji. Autorzy raportu zauważają także, że ze względu na inteligentną łączność między 5G, AI, chmurą i brzegiem sieci firmy i organizacje powinny budować bardziej zaawansowane modele biznesowe.

Nadchodzą nowe urządzenia z 5G

Rozwój ekosystemu urządzeń 5G gwałtownie przyspieszył w wielu dziedzinach. Z raportu wynika, że w połowie listopada 2019 r. 72 producentów zapowiedziało łącznie 183 urządzenia 5G, takie jak smartfony, wewnętrzne i zewnętrzne urządzenia abonenckie, roboty, czy drony. Spośród tych 183 urządzeń 5G dostępnych jest już na rynku ponad 40. Na świecie sprzedaje się 1,7 miliarda telefonów komórkowych. Zgodnie z prognozami IHS Markit, do 2023 roku około jednej czwartej urządzeń będzie mieć wbudowaną łączność 5G, a do 2025 roku dwie trzecie będzie zawierać sprzęt i funkcje sztucznej inteligencji.

W urządzenia rozrywkowe dla konsumentów coraz częściej będą wbudowywane funkcje AI. Kamery wyposażone w sztuczną inteligencję, połączone z telewizorami lub przystawkami streamingowymi będą wykorzystywać rozpoznawanie twarzy do wybierania preferencji użytkownika i przedstawiania mu rekomendacji. AI będzie także w stanie określać kluczowe momenty, na przykład zwycięskie gole w nagranym meczu.

Inteligentna łączność, czyli mnóstwo możliwości

Gry w chmurze obniżyły bariery dla konsumentów, eliminując koszty sprzętu. W związku z tym producenci gier tego typu oraz treści rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR) będą mogli oferować użytkownikom dostęp w dowolnej chwili i miejscu, przy użyciu mniejszych urządzeń. Zmniejszenie opóźnień w transmisji umożliwi wszechstronny rozwój gier VR/AR oraz globalnego rynku, który według autorów raportu był wart w 2018 r. ponad 100 mld dolarów.

Jak podkreślają autorzy raportu, epoka inteligentnej łączności przyniesie też wiele zastosowań i szans dla IoT w wideo monitoringu, autonomicznych pojazdach oraz w automatyzacji przemysłowej. (źródło: IHS Markit, Oppo)

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera