Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Bielsku Białej - tak wygląda nowa sieć szkół

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
123RF
Do Kuratorium Oświaty w Katowicach trafiły już dwa projekty uchwały dotyczące nowej sieci szkół w Bielsku-Białej. Radni przyjęli je na ostatniej sesji Rady Miasta. By plan wszedł w życie potrzebna jest pozytywna opinia z kuratorium.

Urzędnicy podkreślają, że Miejski Zarząd Oświaty starał się wprowadzić zmiany w taki sposób, by jak najmniej skomplikowały życie dzieciom, rodzicom i nauczycielom.

- Jednak przede wszystkim musiał dostosować się do nowych rozwiązań ustawowych wprowadzonych w Polsce przez Parlament 14 grudnia - zaznacza Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy UM w Bielsku-Białej.

Teraz obie oświatowe uchwały czekają na zaopiniowanie przez kuratora oświaty, który ma na to 21 dni. By mogły wejść w życie konieczna jest pozytywna opinia. Uchwały będą opiniowały także związki zawodowe, jednak ich opinia nie jest wiążąca. Dopiero po tej procedurze ponownie wejdą pod obrady Rady Miejskiej.

- Cała procedura musi zakończyć się do 31 marca, tak, aby od 1 września stała się obowiązującym prawem - wyjaśnia zastępca dyrektora MZO Janusz Kaps.

Reforma systemu edukacji zakłada usunięcie z edukacyjnej mapy gimnazjów, powrót do 8-letniej szkoły podstawowej oraz dłuższą o rok naukę w szkołach średnich. Znikną też zasadnicze szkoły zawodowe, które mają zastąpić szkoły branżowe I i II stopnia.

INTERAKTYWNA MAPA ZMIAN W WOJ. ŚLĄSKIM. KLIKNIJ I SPRAWDŹ REFORMĘ EDUKACJI W SWOIM MIEŚCIE

Pierwsza z uchwał podjętych przez radnych dotyczy szkół podstawowych, które z sześcioletnich staną się ośmioletnimi i gimnazjalnych, które będą wygaszane.

- Staraliśmy się optymalizować zakres koniecznych zmian, zachowując dotychczasowe obwody szkolne i kadrę, by dwuletni czas przejściowy przebiegał łagodnie, zwłaszcza dla uczniów i rodziców - wyjaśniają bielscy urzędnicy.

I tak: tam, gdzie podstawówka i gimnazjum funkcjonują w jednym budynku, gimnazja włączono do podstawówek. Stało się tak w przypadku: Gimnazjum nr 4 do SP nr 13, Gimnazjum nr 7 do SP 25, Gimnazjum nr 8 do SP nr 37.

Gimnazja, które funkcjonują w zespołach, będą połączone albo z podstawówkami, albo liceami. Gimnazjum nr 2 wejdzie w skład II LO im. A. Asnyka, Gimnazjum nr 5 – Szkoły Podstawowej nr 18, Gimnazjum nr 22 – Szkoły Podstawowej nr 23, a Gimnazjum Dwujęzyczne – III LO im. St. Żeromskiego, Gimnazjum nr 9 - SP nr 36, a Gimnazjum nr 12 – SP 38.

Gimnazja w budynkach odrębnych zostaną włączone do szkół podstawowych w danych obwodach. I tak: Gimnazjum nr 1 włączone zostanie do SP nr 33, Gimnazjum nr 3 – do SP nr 9, Gimnazjum nr 6 do SP 28, Gimnazjum nr 11 do SP nr 27, Gimnazjum nr 13 do SP nr 6, Gimnazjum nr 14 do SP nr 29, Gimnazjum nr 15 do SP 32, Gimnazjum nr 16 do SP 3.

Urzędnicy zaznaczają, że dysponentami budynków będą dyrektorzy podstawówek. Dyrektorzy gimnazjów zostaną ich zastępcami. W okresie przejściowym niektóre szkoły podstawowe będą miały siedzibę pod jednym adresem, ale zajęcia dydaktyczne mogą odbywać się w kilku budynkach.

Szkoły ponadgimnazjalne staną się szkołami ponadpodstawowymi, a szkoły specjalne odpowiednio podstawowymi specjalnymi, ponadpodstawowymi specjalnymi lub branżowymi specjalnymi. Wśród ponadpodstawowych trzyletnie licea ogólnokształcące zamienią się w czteroletnie licea ogólnokształcące, technika będą pięcioletnie, a zasadnicze szkoły zawodowe będą branżowymi szkołami I stopnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!