Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne i globalne partnerstwo na rzecz środkowoeuropejskiech inteligentnych specjalizacji

Redakcja
Dr Artur Ochojski
Dr Artur Ochojski ARC
Rozmawiamy z dr. Arturem Ochojskim, odpowiadającym za realizację projektu SMART_watch w Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o.

Agencja od ponad 15 lat intensywnie działa w regionie na rzecz rozwoju nauki, biznesu i samorządu. W jaki sposób projekt SMART_watch wpisuje się w prowadzoną przez spółkę działalność?
„Wspieramy przedsiębiorczość, innowacje i rozwój, bo liczą się pomysły”, taka jest wizja, która stanowi fundament działań GAPR-u. W naszym zespole tę wizję realizujemy, akcentując przede wszystkim kontakt z biznesem, a przykładem jest przywołany projekt SMART_watch.

SMART_watch to dla nas coś więcej niż projekt. Wspólne działanie 12 podmiotów z 7 państw (Niemcy, Węgry, Włochy, Słowenia, Austria, Czechy, Polska) nobilituje. Stronę polską reprezentuje GAPR - lider projektu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego - partner projektu. Chcemy rozwijać sieć regionalnych obserwatoriów, czyli zorientowanych na specyficzne usługi podmiotów wspierających biznes. Podmiotami tymi mogą być: klastry, agencje rozwoju, izby gospodarcze, parki technologiczne, centra transferu technologii i inne szeroko rozumiane podmioty otoczenia biznesu. Lista jest otwarta… Chcemy pokazać, że konieczne jest, by wspierając biznes, stale poszerzać swoją ofertę, udoskonalać usługi dla firm, ale także, by przedsiębiorstwa dzięki narzędziom, które są w projekcie i pozostaną po nim, mogły otrzymać konkretne wsparcie nie tylko na poziomie regionalnym/krajowym, ale i europejskim.

Na czym polega specyfika usług tych podmiotów? Czy obserwatoria działają dla konkretnych branż/specjalizacji?
Tak. Regionalne obserwatoria specjalistyczne działają w obrębie konkretnych branż/sektorów. Obserwatoriami są te podmioty, które monitorują rynki i trendy biznesowe gromadzą i analizują dane, szukają dobrych praktyk z innych regionów kraju i Europy, a przede wszystkim oferują tę wiedzę nieodpłatnie. Nazwa „regionalne obserwatorium” jest nazwą umowną, bo funkcje obserwatoriów pełnią podmioty już istniejące, np.: agencje rozwoju regionalnego. Takie obserwatoria działają z powodzeniem w regionach europejskich, m.in. u nas w województwie śląskim. Trzeba pamiętać, że każdy region ma swoją specyfikę gospodarczą i swoje inteligentne specjalizacje, wokół których próbuje się koncentrować działalność probiznesową. Inteligentne specjalizacje województwa lubelskiego to biogospodarka, medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka. W województwie śląskim są to medycyna, energetyka i ICT.

SMART_watch jako projekt wkracza w kolejną fazę. Co udało się zrobić do tej pory? Może Pan powiedzieć co w najbliższych miesiącach będzie się działo w projekcie?
SMART_watch realizowany jest od sierpnia 2017 roku. Zakończyło się rozpoznanie potencjału i kontekstu instytucjonalnego wsparcia biznesu w poszczególnych regionach, które są zaangażowane w projekt. Sprawdziliśmy, co w danym regionie funkcjonuje. Zweryfikowaliśmy aktywności, przyjrzeliśmy się podmiotom, które wydają się być „obserwatoriami”. W każdym z regionów wybrano audytorów, którzy w kolejnych miesiącach będą nie tylko na bazie modelu biznesu pomagać kształtować refleksję o tym, jakim potencjałem dysponują te obserwatoria, ale przed wszystkim rozwijać możliwość budowania znaczącego partnerstwa sieci obserwatoriów regionalnych. SMART_watch stawia tym samym na stworzenie mapy wiedzy o ofercie usług, mapy odpowiadającej potrzebom przedsiębiorców, którzy są zainteresowani konkretami.

Wspomniał Pan o kilku europejskich projektach, które spółka realizuje, czy mają one związek z projektem SMART_watch?
Tak, naszą mocną stroną było i jest tworzenie i realizacja ciekawych, innowacyjnych projektów. Mówiąc o projektach GAPR-u, mam na myśli takie, które mają szansę autentycznie wpływać na poprawę konkurencyjności regionu, które znacząco wspierają przedsiębiorcze postawy i otwierają drogę ku tworzeniu i wdrażaniu innowacji. Będąc równocześnie pracownikiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, widzę, jak dla naszych studentów - młodych przedsiębiorców - budujące są przykłady praktycznych działań podmiotów otoczenia biznesu. Projekty GAPR-u kształtują możliwości wielu środowisk - poza firmami są to osoby bezrobotne, osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej czy wreszcie jednostki samorządu terytorialnego i jednostki sektora B+R.

W projekcie SMART_watch dzięki narzędziom ICT chcemy pokazywać dobre praktyki, doskonalić swoją ofertę, a także umożliwić korzystanie z niej przedsiębiorstwom - to nasz priorytet. Stawiamy na sieciowanie i na wzmocnienie wiedzy środowisk decyzyjnych, odpowiedzialnych za tworzenie narzędzi wspierających przedsiębiorczość.

Tekst promocyjny

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo