Remont lotniska i kolej metropolitalna. W Gliwicach mówią dziś o wielkich planach

Aleksandra Smolak
W Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” trwa III Festiwal Innowacji i Technologii. Festiwal to jedno z wydarzeń, wspierających współpracę biznesu z nauką, stwarzających przestrzeń do debaty na temat transportu przyszłości, innowacyjnych rozwiązań lotniczych, perspektyw rozwoju sektora kosmicznego oraz przyszłości robotów i sztucznej inteligencji w medycynie.

- To nie przypadek, że w Gliwicach odbywa się taki festiwal. To nasz sposób na rozwój. Również tematyka festiwalu związana jest z tym, co chcielibyśmy wspierać i rozwijać w naszym mieście – mówił podczas otwarcia festiwalu Zygmunt Frankiewicz prezydent Gliwic.

W programie tegorocznej edycji przewidziano m.in. Spotkania MedicaSilesia, czyli spotkania ekspertów, praktyków, dyskusje o światowych trendach w obszarze technologii medycznych i możliwości, szans na udział regionu szczególnie przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości. Oprócz dyskusji przykłady wdrożeń oraz omówienie innowacyjnych projektów w obszarze inżynierii medycznej.

Tematem przewodnim panelu dyskusyjnego Future of the Mobility z udziałem naukowców i przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego są innowacje technologiczne i społeczne w transporcie przyszłości.

Równolegle, na małej scenie odbywa się Forum Aerospace, czyli panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli świata nauki, przemysłu lotniczego województw śląskiego i podkarpackiego oraz sektora kosmicznego na temat rozwoju technologii lotniczych, innowacyjnych rozwiązań w lotnictwie, barier i perspektyw rozwoju przemysłu lotniczego oraz sektora kosmicznego w Polsce.

W ramach festiwalu odbywa się również Innowator Śląska- czyli panel podsumowujący realizowaną już od dziesięciu lat inicjatywę promującą innowacyjność w regionie województwa śląskiego. Tematyka porusza, zagadnienia związane z tym, co dzisiaj nazywamy innowacją, jakie korzyści uzyskały podmioty z wdrożenia rozwiązań innowacyjnych, jaki były problemy z ich wdrażaniem, jakie są perspektywy dla rozwoju firm innowacyjnych, czy innowacje wspierają rozwój, czy raczej są ciężarem dla przedsiębiorstw, oraz tego, jakie są ich realne koszty.

Podczas porannego otwarcia festiwalu o rozwoju i przyszłości mówił także Bogdan Traczyk prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju. Traczyk wspominał m.in. o modernizacji gliwickiego lotniska. Wpłynąć ma ona korzystnie na dotychczasowe działalności lotnicze, m.in. szkoleniowe, sportowe i rekreacyjne. Wyremontowana ma zostać m.in. droga startowa, powstanie też nowoczesna stacji paliw i ścieżka rowerowe wokół lotniska. Ponadto prezydent poruszył kwestie związane z transportem publicznym. - Górnośląsko-Zagłębiowskiea Metropolia ogłosiła przetarg na wykonanie koncepcji kolei metropolitarnej, przetarg wygrała Politechnika Śląska – to pierwszy duży krok w kierunku rozwoju transportu zbiorowego. Mamy wielki potencjał – mówił Frankiewicz.

Tegoroczny Festiwal Innowacji i Technologii zakończy uroczysta gala rozdania nagród zwycięzcom konkursu Innowator Śląska 2017. To konkurs realizowany w ramach projektu Enterprise Europe Network dla najbardziej innowacyjnych podmiotów.

Wyróżnienia Otrzymali:

W kategorii mikroprzedsiębiorca:
P.H.U. GLOBAL-TECH Renata Nowak-Mucha za gruntowy, bezprzeponowy wymiennik ciepła.

W kategorii mały przedsiębiorca:
MEGAN S.C. J. Bielanik, J. Worsowicz za kolumnę ekstrakcyjną typ RDC DN50 L1000

W kategorii średni przedsiębiorca:
Biuro Projektów Koksoprojekt Sp. z o.o. za system nowoczesna bateria koksownicza dedykowana do produkcji wysokiej jakości koksu odlewniczego wyposażona w innowacyjne i ekologiczne skuteczne rozwiązania

W kategorii instytucja sektora b+:
Instytut Technik Innowacyjnych EMAG za AudioMovie - Kino dla wszystkich

Laureaci

W kategorii mikroprzedsiębiorca: Tytuł Innowator Śląska 2017 trafił do:
LOOP Store Sp. z o.o. za Boss modular warehouse - automatyczny, modułowy magazyn

W kategorii mały przedsiębiorca: Tytuł Innowator Śląska 2017 trafił do:
P.P.U.H. Marbetwil Sp. z o.o. - SULSTAR DA - Innowacyjny modyfikator mieszanek mineralno-asfaltowych

W kategorii średni przedsiębiorca: Tytuł Innowator Śląska 2017 trafił do:
PREVAC sp. z o.o. za Wielokomorowy system do badań fizyko-chemicznych powierzchni próbek stałych w szerokim spektrum metod analitycznych jak i depozycyjnych.

W kategorii jednostka sektora B+R: Tytuł Innowator Śląska 2017 otrzymała
Politechnika Śląska, Katedra Informatyki i Aparatury Medycznej, Wydział Inżynierii Biomedycznej za System nawigacji obrazowej wspomagający niszczenie zmian ogniskowych w wątrobie technikami małoinwazyjnymi.

Ponadto nagroda specjalna Prezesa Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. otrzymała Politechnika Śląska, Katedra Informatyki i Aparatury Medycznej, Wydział Inżynierii Biomedycznej za System nawigacji obrazowej wspomagający niszczenie zmian ogniskowych w wątrobie technikami małoinwazyjnymi.

Nagroda specjalna Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii LOOP STORE Sp. z o.o. za Boss modular warehouse - automatyczny, modułowy magazyn.

Nagrody pieniężne dla laureatów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. nagrody pieniężne dla Laureatów konkursu Innowator Śląska 2017!

Nagrodzeni:
LOOP Store Sp. z o.o. - Boss modular warehouse - automatyczny, modułowy magazyn

P.P.U.H. Marbetwil Sp. z o.o. - SULSTAR DA - Innowacyjny modyfikator mieszanek mineralno-asfaltowych

PREVAC sp. z o.o. - Wielokomorowy system do badań fizyko-chemicznych powierzchni próbek stałych w szerokim spektrum metod analitycznych jak i depozycyjnych.

Politechnika Śląska - Katedra Informatyki i Aparatury Medycznej - Wydział Inżynierii Biomedycznej - System nawigacji obrazowej wspomagający niszczenie zmian ogniskowych w wątrobie technikami małoinwazyjnymi.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie