MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remonty kilku ważnych dróg w Dąbrowie Górniczej. Utrudnienia na ul. Staszica, Poniatowskiego i Młodych

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa remont ul. Staszica. W godzinach szczytu komunikacyjnego ze względu na ruch wahadłowy kierowcy stoją w długim korku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej trwa remont ul. Staszica. W godzinach szczytu komunikacyjnego ze względu na ruch wahadłowy kierowcy stoją w długim korku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa remont kilku ważnych dróg, co wiąże się z tymczasowymi utrudnieniami dla kierowców. Duże korki tworzą się szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego, głównie po godzinie 15, na ul. Staszica, gdzie remontowany jest spory fragment jezdni, a do tego finalnie powstanie tutaj nowe rondo.

Spis treści

Remonty dróg w Dąbrowie Górniczej: rozpędza się remont ul. Staszica

W mieście od 18 marca br. trwa drugi etap całkowitej przebudowy ulicy Staszica. Obejmuje odcinek od ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Inwestycją zajmuje się Drogopol, a więc ta sama firma, która wykonała już pierwszą część prac drogowych, związanych z przebudową ul. Staszica.

Poza przebudową kilometrowego odcinka ulicy projekt przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i przez ulicę Wojska Polskiego połączenie jej z drogą rowerową w parku Hallera. Pojawi się także nowy chodnik.

- Prace trwają aktualnie na odcinku 300-metrowym od ulicy Wojska Polskiego. Jeden pas od skrzyżowania z tą ulicą został sfrezowany. Została tam wykonana kanalizacja i układany jest krawężnik. W tym tygodniu zaplanowane zostało układanie mas asfaltowych, a kiedy się pojawią wówczas drogowcy przejdą na drugi pas. Tam wykonywane będą analogiczne prace, ale droga będzie cały czas przejezdna – mówi Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Jednocześnie prace trwały na odcinku od zespołu garaży do Parku Hallera. Tam została już ułożona nawierzchnia asfaltowa. Inwestycja zaplanowana jest do rozliczenia na ten i przyszły rok, ale są szanse, że całość prac zostanie wykona do końca 2024 roku.

Remonty w Dąbrowie Górniczej: budowa nowej drogi wzdłuż torowiska kolejowego

W marcu także rozpoczęła się budowa całkiem nowej drogi wzdłuż torów kolejowych od ul. Kolejowej i Poniatowskiego do wiaduktu w ul. Cupiała i Granicznej.

W poniedziałek 15 kwietnia drogowcy zamknęli stumetrowy fragment ulicy Poniatowskiego w Dąbrowie Górniczej. Takie rozwiązanie było konieczne, bo w tym miejscu powstawać będzie nowe rondo, będące częścią nowego układu komunikacyjnego w tej części miasta. Kierowcy muszą kierować się wyznaczonymi objazdami. Objazd do ulicy Kolejowej biegnie ulicami Augustynika, Kopernika i Konopnickiej.

Łącznik ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego ma mieć długość 900 metrów. Najważniejszą częścią inwestycji będzie wykonanie nasypu drogowego, równolegle do istniejących torów kolejowych i wykonanie skrzyżowania ulic Granicznej i Cupiała z przedłużeniem ul. Kolejowej.

Na realizację tej inwestycji, wartej 20,8 mln zł, miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, w wysokości prawie 19,8 mln zł.

- Dzięki temu ruch tranzytowy z Będzina do Gołonoga i dalej, w kierunku byłej Huty Katowice, a dziś ArcelorMittal Poland, będzie się odbywał z pominięciem śródmieścia, wzdłuż torów kolejowych – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Duże zmiany też na ul. Młodych i Tysiąclecia w Dąbrowie Górniczej

Z powodu przebudowy ulicy Młodych autobusy linii 644 i 645 od piątku 19 kwietnia kursują objazdem z pominięciem przystanków Gołonóg Młodych i Gołonóg Podlesie. Obsługują natomiast przystanek Gołonóg Osiedle Kasprzaka, a potem wracają na stałą trasę. Dla pozostałych pojazdów ulica Młodych będzie cały czas przejezdna.

Prace na ul. Młodych rozpoczęły się ponad dwa tygodnie temu od przebudowy wlotu skrzyżowania i geometrii jezdni po stronie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Radość”. W dalszej kolejności prace na ul. Młodych będą polegały na stabilizacji podłoża w rejonie wjazdów na osiedla oraz ułożeniu nowych warstw nawierzchni na całej długości ulicy.

Po zakończeniu prac wzdłuż ulicy po stronie ROD „Radość” – przed przystankiem autobusowym i za wjazdem na osiedle – wyznaczone zostaną równoległe miejsce postojowe. Wystarczy na nie miejsca, bo droga ma szerokość aż 10 metrów.

Wydział Inwestycji Drogowych dąbrowskiego Urzędu Miejskiego zaplanował także całkowitą wymianę nawierzchni na ulicy Tysiąclecia (odcinek między skrzyżowaniami z al. Piłsudskiego i ul. 11 Listopada). Tutaj prace zmierzają do końca. Z powodu zamknięcia ulicy dla ruchu z obsługi wyłączony został przystanek autobusowy Gołonóg Tysiąclecia, a linia linia 645 od 13 marca kursuje objazdem przez ulice Kasprzaka i Kosmonautów.

Okazało się, że drogowcy wyremontują dłuższy niż to było zakładane wcześniej fragment tej ulicy. Po zakończeniu prac na odcinku między aleją Piłsudskiego a ulicą 11 Listopada, drogowcy wyremontują także fragment od ronda przy ulicy 11 Listopada do wjazdu w osiedle przy ulicy Kasprzaka. Na tą część ul. Tysiąclecia (w kierunku WORD-u) drogowcy przeniosą się po długim weekendzie majowym, co będzie wiązało się z kolejnymi zmianami w organizacji ruchu dla kierowców.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera