Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robactwo, szczury i mnóstwo śmieci w Bielsku-Białej. Mieszkaniec osiedla Złote Łany interweniuje. Administracja wyjaśnia

JAK
Odpady pozostawione obok wiaty śmietnikowej przy ulicy Złotych Kłosów 56 w bielskim osiedlu Złote Łany
Odpady pozostawione obok wiaty śmietnikowej przy ulicy Złotych Kłosów 56 w bielskim osiedlu Złote Łany Zdjęcie Czytelnika
O interwencję w związku z notorycznym problemem śmieci pozostawionych poza wiatą śmietnikową zwrócił się do nas mieszkaniec bielskiego osiedla Złote Łany. - Sytuacja jest tak okropna, że postanowiłem, iż jeśli to się nie zmieni, założę na Facebooku grupę Slumsy Złote Łany, na której będę dokumentował i prosił innych o dokumentowanie przykładu niechlujstwa, śmiecenia i braku reakcji na tę sytuację spółdzielni - napisał nasz Czytelnik. Administracja spółdzielni twierdzi, że robi co może, żeby rozwiązać problem ze śmieciami, ale w wielu przypadkach winni są sami mieszkańcy.

- Od niemal pół roku okolice wiaty śmietnikowej przy ulicy Złotych Kłosów 56 wyglądają tak jak na zdjęciu. W śmieciach lęgnie się robactwo, do ubiegłego tygodnia było tam także truchło martwego szczura albo kuny. W wyrzuconych śmieciach znajdują się kawałki rozbitych szyb (idealny sposób na to, by poraniło się jakieś dziecko), leżą odpady poremontowe, fotele samochodowe - napisał w mejlu do naszej redakcji pan Adam.

Zostawiają przy śmietnikach co popadnie

Mieszkaniec osiedla Złote Łany pismo tej treści wysłał także do m.in. administracji spółdzielni i sanepidu. Przyznał w nim, że ludzie faktycznie zachowują się fatalnie, bo zostawiają przy śmietnikach co popadnie, ale - według niego - sama spółdzielnia niewiele z problemem robi. - Dzwoniłem do Państwa 4 razy, raz byłem osobiście - nic to nie pomaga. Wiata nadal wygląda tak, jak wygląda - napisał pan Adam.

Dodał, że inne spółdzielnie organizują regularne wywozy takich śmieci, również tak zwanych wielkogabarytowych, obciążając kosztami takiego wywozu mieszkańców.

Nie przeocz

- Czy nie da się tego zrobić na Złotych Łanach? Czy ciągle muszę tłumaczyć się przed gośćmi, że „po prostu mamy taką spółdzielnię, która nie potrafi sobie poradzić z krnąbrnymi mieszkańcami" i przez to mieszkamy w slumsach? - napisał w mejlu mieszkaniec osiedla Złote Łany.

Jeden samochód na całe osiedle

Dorota Hawryłeczko-Sordyl, kierownik działu gospodarki zasobami mieszkaniowymi SM Złote Łany stwierdziła, że jako administracja osiedla robią co mogą, ale ze śmieciami jest notoryczny problem. Przypomniała, że m.in. odpady poremontowe lub opony każdy mieszkaniec powinien - zgodnie z przepisami - we własnym zakresie wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tymczasem ludzie - mimo nieustannych przypomnień - tak nie robią, generalnie wszystko zostawiają przy śmietniku, więc tworzą się sterty śmieci, które spółdzielnia stara się usuwać według swoich możliwości.

- Mamy jeden samochód, który obsługuje całe osiedle (170 budynków, 5701 mieszkań - red.) , więc w jeden dzień wywozimy na przykład same odpady zielone, drugi tylko materiały budowlane, trzeci - pozostawione opony, a jeszcze epidemia robi swoje. Na dodatek grudzień był trudnym miesiącem, bo nie dość, że chorowali pracownicy, to dodatkowo prowadzimy pomoc socjalną i rozwoziliśmy paczki dla naszych mieszkańców, więc to wszystko się skumulowało. Poza tym obserwujemy, że mieszkańcy robią coraz więcej remontów, w efekcie odpadów jest coraz więcej. Mogło się zdarzyć, że jakaś część pozostała nie wywieziona. Rozumiem rozgoryczenie mieszkańców, ale gdyby każdy wywoził te odpady do PSOK-u, to nie byłoby problemu - mówi Dorota Hawryłeczka-Sordyl.

Musisz to wiedzieć

Ciężko nad tym zapanować

Generalnie z problemem odpadów pozostawianych poza altankami na śmieci mierzy się administracja praktycznie każdego osiedla.

- To nasza bolączka i chleb powszedni. Próbujemy z tym walczyć, ale to jest tak, że w piątek wywieziemy odpady, a w poniedziałek są nowe - mówi Janusz Kuliński, kierownik administracji w bielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Strzecha. - Miasto odbiera odpady wielkogabarytowe cztery razy w roku (w tym odbierze na tym osiedlu sześć razy - red.), tylko trzeba je wystawić w odpowiednim terminie, ale ludzie się do tego nie stosują i wystawiają kiedy potrzebują. Mieszkam w domu prywatnym i takie odpady wywożę do PSZOK-u, mieszkańcy też tak powinni robić, a nie robią. Zostawiają obok śmietników, bo tak jest wygodniej i oczekują od nas, że my to wywieziemy. Wykorzystujemy firmy zewnętrzne, swoich pracowników i nie jesteśmy w stanie nad tym zapanować - mówi Janusz Kuliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera