Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice po szczepieniu, a co z dzieckiem? Czy wyjeżdżając za granicę dziecko musi mieć wykonany test PCR lub antygenowy?

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
1 czerwca Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Zaszczepieni, mogą liczyć na wiele przywilejów. Co jednak, gdy szczepieniu nie może zostać poddane dziecko? Obecnie każdy kraj ustanawia własne zasady wjazdu na swoje terytorium w stosunku do każdego podróżnego. Niestety, dzieci wciąż obowiązuje wykonanie testu PCR lub antygenowego, nie starszego niż 72 godziny.

Rodzice po szczepieniu, a co z dzieckiem?

Jak będą wyglądały wakacje w 2021 roku? Coraz większa liczba krajów otwiera się dla turystyki. Większość krajów wymaga przy wjeździe okazania przez turystów negatywnego wyniku testu PCR lub testu antygenowego na koronawirusa. Takie badanie powinno zostać zrobione na 72 lub 48 godzin przed przyjazdem. W niektórych wypadkach testy zapewniają biura podróży. Inne kraje proponują wykonanie test na miejscu. Dużym przywilejem cieszą się osoby, które już zaszczepiły się przeciw COVID-19. Jednak, co w sytuacji w której planujecie urlop całą rodziną?

Dzieci przed podróżą muszą zostać poddane testowi PCR lub antygenowemu, który nie może być starszy niż 72 godziny, a wykonany 48 godzin przed podróżą. Większość krajów zwalnia dzieci do 2 lub 6 roku życia z wykonania takich testów. Niektóre kraje z wykonania testów zwalniają dzieci do 12 roku życia. Każde dziecko, nawet jeśli podróżuje z rodzicami, opiekunem - musi mieć wypełnioną kartę dotyczącą podróży.

Gdzie trzeba wykonać test na obecność koronawirusa SARS CoV - 2 podróżując z dzieckiem?

  • ALBANIA - dzieci nie muszą wykonywać testu na obecność koronawirusa SARS CoV-2
  • BUŁGARIA - dzieci do 5 roku życia nie obowiązuje test
  • CHORWACJA - dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje test
  • CYPR - dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje test
  • CZARNOGÓRA - obowiązek testu dotyczy dzieci i niemowląt
  • DOMINIKANA - obowiązek testu dotyczy dzieci i niemowląt
  • EGIPT - dzieci do 6 roku życia nie obowiązuje test
  • EMIRATY ARABSKIE - dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje test
  • GRECJA - dzieci do 5 roku życia nie obowiązuje test
  • HISZPANIA - dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje test
  • MACEDONIA - obowiązek testu dotyczy dzieci i niemowląt
  • MADERA - dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje test
  • MALTA- dzieci do 5 roku życia nie obowiązuje test
  • MALEDIWY - dzieci do ukończenia pierwszego roku życia nie obowiązuje test
  • MEKSYK - obowiązek testu dotyczy dzieci i niemowląt
  • PORTUGALIA - dzieci do 2 roku życia nie obowiązuje test
  • TUNEZJA - dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje test
  • TURCJA - dzieci do 6 roku życia nie obowiązuje test
  • WŁOCHY - dzieci do 2 roku życia nie obowiązuje test

Dużym ułatwieniem dotyczącym śledzenia aktualnych obostrzeń i obowiązków podróżujących jest aplikacja na telefon "Unijny Certyfikat COVID". - Polska z sukcesem zakończyła procedurę przyłączenia do centralnego rozwiązania technicznego Unijnych Certyfikatów Covid utrzymywanego przez Komisję Europejską. Nasz kraj jest w grupie siedmiu państw, które są już gotowe do wydawania certyfikatów w pierwszym możliwym terminie, czyli od 1 czerwca - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Unijny Certyfikat Covid jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiającym weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Oprócz tego, w aplikacji znajdziecie bardzo dokładne dane dotyczące obostrzeń w poszczególnych krajach UE, na przykład tego gdzie i czy należy w danym kraju nosić maseczkę. Czy w danym miejscu obowiązuje godzina policyjna. Niektóre miejsca na przykład we Włoszech zostały podzielone na strefy, w których obowiązuje dodatkowe obostrzenia i zasady, których należy przestrzegać.

System unijnych certyfikatów został stworzony przede wszystkim w celu ułatwienia podróży zagranicznych. Przyda się także przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po przekroczeniu granicy – wskazał minister zdrowia.

Podkreślił również, że unijne certyfikaty stanowią jedynie pewną możliwość, z której każdy obywatel, po spełnieniu określonych warunków, może skorzystać, ale nie są obowiązkowe.

Warunkiem otrzymania takiego dokumentu jest: przyjęcie szczepionki na COVID-19 (w przypadku certyfikatu z tyt. zaszczepienia), negatywny wynik testu PCR albo RAT, czyli tzw. szybkie testy antygenowe (w przypadku certyfikatu z tyt. testu), bądź pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni (w przypadku certyfikatu z tyt. przebytej infekcji).

Nie przeocz

Od 1 czerwca certyfikat w Polsce można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku (logowanie poprzez stronę pacjent.gov.pl). Po 25 czerwca UCC będzie dostępny także w aplikacjach mojeIKP i mObywatel. Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać UCC w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. W Polsce, certyfikat ten jest ważny 14 dni po od podania ostatniej dawki szczepionki. Jest to czas potrzebny do uzyskania odporności po pełnym cyklu szczepienia. Nie oznacza to jednak, że każde państwo członkowskie będzie honorowało taki certyfikat już od pierwszej dawki (jest to indywidualna decyzja państwa UE).

Certyfikat, mogą być wydawana także dla dzieci. Rodzice mogą otrzymać taki certyfikat w imieniu swoich dzieci. Zaświadczenie wydane w ten sposób będzie obejmowało dziecko, o ile będzie ono posiadało ujemny wynik testu na COVID-19.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty