Rok 2018 Rokiem Odry-Rzeki Pozytywnej Energii. Stańmy twarzą do rzeki

MAKI
Udostępnij:

Obchody Roku Odry — Rzeki Pozytywnej Energii w województwie śląskim zostały otwarte w miejscu nieodłącznie związanym z Odrą: podczas rejsu z mariny w gliwickim porcie na Kanale Gliwickim.

Z inicjatywy dr Ewy Rzewuskiej, radnej sejmiku dolnośląskiego, rok 2018 został ogłoszony Rokiem Odry. Stosowną uchwałę przyjął także sejmik województwa śląskiego. Nasze województwo nazwało rok 2018 Rokiem-Odry-Rzeki Pozytywnej Energii roku 2018 Rokiem Odry - Rzeki Pozytywnej Energii. Ta nazwa ma nawiązywać tym samym do identyfikacji województwa śląskiego i utrwalać jeje postrzeganie jaki atut regionu, równocześnie podkreślając znaczenie pełnionych przez tę rzekę funkcji.

Zasadniczym celem ogłoszenia roku 2018 Rokiem Odry-Rzeki Pozytywnej Energii jest potrzeba uświadomienia społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem województwa śląskiego nad Odra i jej dopływami. Te działania samorządu zbiegają się z przygotowaniami ministerstwa żeglugi śródlądowej do realizacji szerokiego planu inwestycyjnego, który do roku 2030 ma przywrócić funkcję transportową rzece Odrze.
- W województwie śląskim chcemy nawiązać konstruktywną dyskusję i wypracować rozwiązania przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju społeczności i regionów związanych z ta rzeką - podkreślali samorządowcy w Gliwicach.

W konferencji wzięli udział m.in. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Ewa Owczarek-Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego oraz Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Jak przypomniał Henryk Mercik, Odra w górnym i środkowym biegu stanowi naturalną oś województwa śląskiego i ma dla niego znaczenie z wielu powodów: zarówno geograficznego, historycznego, jak i ekonomicznego i kulturalnego. Ma także wielki potencjał turystyczny, który warto wykorzystać. - Odra jest kręgosłupem wodnym zachodniej części Polski i naszego regionu - mówił Mercik.

Samorządowy Rok Rzeki Odry to, przypomnijmy, wspólne przedsięwzięcie pięciu województw, mające na celu przywrócenie rzece znaczenia jako ważnej, wodnej autostradzie. Ale nie tylko dawnej świetności bierze udział 5 województw: województwo śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

O znaczeniu i wielopłaszczyznowej roli Odry samorządowcy przypomnieli w czwartek w Gliwicach, skąd z mieszczącej się w tamtejszym śródlądowym porcie Mariny Gliwice wypłynął rejs po Kanale Gliwickim. A promowanie tego akwenu jest nieodłącznym elementem promowania Odry.
Podczas rejsu była okazja do porozmawiania o wielu aspektach związanych z tą wodną drogą nie tylko do Bałtyku, ale także potraktowanie jej jako ogniwa łączącego te systemy z systemami pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Jak podkreślał Henryk Mercik ważne jest, aby samorządy poszczególnych odrzańskich województw mówiły jednym głosem.
Konieczne jest przywrócenie Odrze jej miejsca nie tylko w systemie wodno-gospodarczym i transportowym Polski, ale także traktowanie jej jako ogniwa łączącego systemy
Ale także - jak podkreślał - już na etapie planowania przestrzennego ważne jest, aby np. planowana i wznoszona infrastruktura.
13 i 14 czerwca w Katowicach odbędzie się popularnonaukowa konferencja "Rzeki w rozwoju przestrzennym, organizowana wspólnie z udziałem prelegentów z Nadrenii-Westfalii, gdzie śródlądowa żegluga jest bardzo rozwinięta. Tematyka: różne aspekty rewitalizacji obszarów nadrzecznych.
Od maja do października będą trwały konkursy dla szkół z nagrodami, będą także wystawy tematyczne w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
11 października zapowiedziano Konferencję Odrzańską w Katowicach. Tematyka: funkcjonowanie rzeki z punktu widzenia samorządów. Będzie także Forum Przestrzeni: warsztatowe spotkania.
Imprezy będą się także odbywać w innych województwach - i to o charakterze konferencji, jaki o charakterze imprez masowych i edukacyjnych.
Na 6 czerwca zapowiedziano Międzynarodowy Sejmik Żeglugi Śródlądowej. 16 i 17 czerwca odbędzie się 19 edycja Pływadła: spływu nietypowych jednostek Odrą z Raciborza do Kędzierzyna -Koźla.

O walorach i unikatowych urokach Odry, która naprawdę potrafi zauroczyć - jak kobieta, z wielu względów wyjątkowa mówiła z kolei Ewa Owczarek-Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Podkreślała, że Odra to rzeka z wieloma obszarami bardzo cennymi przyrodniczo. Dolina rzeki Odry to tak ze rezerwaty przyrody i obszary sieci Natura 2000.

Warto przypomnieć, że rozpoczęto także prace nad utworzeniem Blue Velo, czyli Odrzańskiej Trasy Rowerowej. Podczas kwietniowego Rowerowego Forum Metropolitalnego we Wrocławiu podpisano porozumienie na rzecz współpracy przy realizacji, promocji i utrzymaniu Blue Velo. List intencyjny podpisały tam województwa śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie.
Chodzi o utworzenie szlaku wodnego i rowerowego, który połączy atrakcje i rozbuduje bazę okołoturystyczną.

Warto przypomnieć, że Stara Przystań w Łabędach będzie w tym roku miejscem zaprzyjaźnionym Industriady. Organizuje to wydarzenie Marina Gliwice. Tuż przy śluzie, w Parku Powstańców, gdzie przy nabrzeżu niegdyś cumował kultowy statek Tryton, pojawi się wycieczkowiec z Mariny Gliwice - Foxtrot będą liczne atrakcje, warsztaty i koncerty oraz oczywiście spotkania z niezwykłymi, ważnymi dla Ślaska kobietami. Wstęp wolny.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie