Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok akademicki 2020/21 na Śląsku, czyli studia w czasie pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądało kształcenie na UŚ, PŚ i UE?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zdecydowana większość zajęć na Uniwersytecie Śląskim będzie realizowana zdalnie. Niemniej na każdym kierunku studiów część zajęć będzie prowadzona także w formie kontaktowej. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdecydowana większość zajęć na Uniwersytecie Śląskim będzie realizowana zdalnie. Niemniej na każdym kierunku studiów część zajęć będzie prowadzona także w formie kontaktowej. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
Większość studentów śląskich uczelni od października znów zamieni sale wykładowe na ekrany swoich komputerów. Zarówno na Uniwersytecie Śląskim, jak i Politechnice Ślaskiej zdecydowana większość zajęć będzie odbywała się zdalnie. Nie wszystkie jednak ze względu na swoją specyfikę można prowadzić na odległość. Rektorzy chcą także, aby z akademickimi murami zaznajomili się także studenci pierwszego roku studiów I stopnia. Stąd część zajęć dla nich zostanie poprowadzona w formie kontaktowej. Sprawdziliśmy, jak do organizacji laboratoriów, praktyk i warsztatów przygotowują się największe uczelnie w regionie.

W październiku studenci rozpoczną nowy rok akademicki. O ile decyzja o powrocie uczniów do szkół została podjęta odgórnie, to w przypadku studentów władze uczelni mogą same decydować, jaką formę kształcenia wybrać.

Mniejsze grupy na zajęciach laboratoryjnych, ćwiczenia na aulach

Politechnika Śląska w nowym roku akademickim przygotowana jest na różne scenariusze realizacji procesu kształcenia. Niemniej najbardziej skłania się ku formie mieszanej. W praktyce oznaczałoby to, że wykłady, konwersatoria i seminaria, a także niektóre zajęcia ćwiczeniowe i projektowe będą realizowane zdalnie. Studenci na uczelnię przychodziliby tylko na zajęcia już wcześniej omówione, przygotowane i tylko takie, których absolutnie nie da się przeprowadzić zdalnie.

— Infrastruktura Politechniki Śląskiej stanowi bardzo istotny atut uczelni, dotyczy to zarówno obiektów, w których odbywają się zajęcia, jak i miejsc w akademikach. Wielość obiektów i duże przestrzenie pozwolą na przeprowadzenie wszystkich tych zajęć, które ze względu na swoją specyfikę powinny odbyć się w trybie kontaktowym, stacjonarnym, zgodnie z reżimem sanitarnym — zapewnia Jadwiga Witek, rzeczniczka prasowa Politechniki Śląskiej.

Jak wyjaśnia, zajęcia laboratoryjne będą odbywać się także w mniejszych grupach. Z kolei pod organizację zajęć ćwiczeniowych wykorzystane zostaną sale wykładowe i aule. Dodatkowo podjęte zostaną zalecane przez MNiSW oraz MZ i GIS środki ostrożności i bezpieczeństwa.

Nie przeocz

Sale przypisane poszczególnym kierunkom, w jednym dniu jeden rocznik studentów

Zdecydowana większość zajęć na Uniwersytecie Śląskim także będzie realizowana zdalnie. W formie kontaktowej mają odbywać się laboratoria, ćwiczenia terenowe, praktyki i warsztaty. Rektor prof. Ryszard Koziołek chce także, aby z akademickimi murami i środowiskiem zaznajomili się studenci pierwszego roku studiów I stopnia. W związku z czym uczelnia założyła sobie, że na każdym kierunku studiów część zajęć będzie prowadzona w formie kontaktowej, nawet jeżeli wszystkie moduły można zrealizować w formie zdalnej.

Takie zajęcia wspólnie z dyrektorami kierunków zaplanować mają dziekani wydziałów. Poszczególne sale zostaną przypisane poszczególnym kierunkom studiów, a każdy rocznik - o ile to możliwe - będzie spędzał na zajęciach stacjonarnych inny dzień tygodnia. Gdyby okazało się natomiast, że grupy będą na tyle liczne, że nie ma dla nich odpowiednich sal na wydziale (zapewniających zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy studentami), zajęcia zostaną poprowadzone hybrydowo. W praktyce oznacza to, że część studentów będzie w salach ćwiczeniowych, a część będzie uczestniczyć zdalnie i w kolejnym tygodniu nastąpi zmiana. W dniu obecności na uczelni studenci powinni zrealizować co najmniej cztery bloki zajęciowe (tj. osiem godzin dydaktycznych).

Dodatkowo dla studentów pierwszych lat zostaną zorganizowane specjalne szkolenia i spotkania adaptacyjne w formie zdalnej. W związku z tym zajęcia dydaktyczne dla studentów pierwszych lat na UŚ rozpoczną się 12 października, a dla pozostałych roczników - 5 października.

Musisz to wiedzieć

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach od października obowiązywać będzie zdalne kształcenie. — Pewnym wyjątkiem są studenci I roku studiów I stopnia – dla nich przewidziane jest kilka spotkań fizycznie w murach Uniwersytetu Ekonomicznego – w oczywisty sposób zapewniający wymagane kryteria bezpieczeństwa zarówno dotyczące studentów, jak i prowadzących — zaznacza dr Bartłomiej J.Gabryś, pełnomocnik rektora ds. relacji z mediami. Jak wyjaśnia, będzie się to wiązało z zajęciami w salach. Ze względu na swoją wielkość pozwolą jednak zachować bezpieczeństwo wynikające z odległości i wszelkich obowiązujących wymogów sanitarnych.

Zalecenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Władze uczelni podejmują samodzielnie decyzje dotyczące organizacji kształcenia w czasie pandemii koronawirusa, ale MNiSW przygotował zestaw zaleceń, które mają pomóc rektorom w ustalaniu wewnętrznych procedur. Resort zaleca m.in. mieszane formy zajęć, z czego duża część wykładów, zajęć konwersatoryjnych, seminaryjnych, ćwiczeniowych i projektowych powinna odbywać się zdalnie. Zwraca uwagę, aby zajęcia kontaktowe odbywały się w mniejszych grupach, a planując inaugurację roku akademickiego, władze uczelni pamiętały o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie, zwłaszcza obowiązujących strefach - żółtych i czerwonych

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera