Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy mogą ubezpieczyć swoje uprawy. Jest refundacja z budżetu państwa

TOS, AW/Gazeta Lubuska
Rolnicy mogą ubezpieczyć swoje uprawy
Rolnicy mogą ubezpieczyć swoje uprawy Polska Press
Rolnicy pomału kończą już porę zimowych siewów. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu tych upraw. Oferty takie proponuje coraz więcej ubezpieczycieli, a zachętą dla rolników jest fakt, że składka refundowana jest z budżetu państwa. Ubezpieczenia plonów są obowiązkowe dla rolników pobierających dopłaty bezpośrednie oraz występujących o preferencyjne kredyty.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich weszła w życie 11 lipca. Nowe przepisy uwzględniają zmiany w zasadach udzielania pomocy publicznej określone w wytycznych Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020, odnoszące się do pomocy na opłacenie składek ubezpieczeniowych.

 

Co zmieniają nowe przepisy? Od teraz dopłaty z budżetu państwa będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości do 65 procent składki z tytułu ubezpieczenia upraw. Dotyczy to stawek taryfowych ubezpieczenia nieprzekraczających: 3,5 procent sumy ubezpieczenia upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych oraz 5 procent sumy ubezpieczenia upraw rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych.  

 

Producenci owoców i warzyw gruntowych mają teraz dostęp do ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa do składek przy stawkach taryfowych wyższych niż 6 procent sumy ubezpieczenia tych upraw. Nowelizacja przewiduje, że dopłaty będą stosowane do 65 procent składki obliczonej przy stawce taryfowej stanowiącej 5 procent sumy ubezpieczenia. Ma to sprawić, że rolnicy będą ubezpieczali więcej upraw.  

Kolejną korzystną zmianą, którą wprowadziły nowe przepisy jest skrócenie z 30 do 14 dni terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych, w przypadku powodzi i suszy.

 

Od kilku już lat producenci rolni dostają z budżetu państwa dopłaty do polis. Wsparcie przysługuje im na podstawie Ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zgodnie z nią, budżet państwa finansuje do połowy wysokości składki ubezpieczenia większości podstawowych upraw polowych tj.: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

 

Od tej reguły jest jednak korzystny wyjątek: próg ten nie obowiązuje w ubezpieczeniach warzyw i owoców. Tu nawet przy wyższych stawkach taryfowych za ryzyko np. suszy, rolnicy zapłacą połowę składki obliczonej od stawki taryfowej nieprzekraczającej 5 proc. sumy ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli rolnik ubezpieczy sad od gradobicia, a stawka ubezpieczyciela wyniesie 7 proc., to zapłaci 4,5 proc. sumy ubezpieczenia, a 2,5 proc. sfinansuje budżet państwa.

 

Ustawa nakłada na rolników obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy areału upraw od jednego z ryzyk: gradu, powodzi, suszy, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych. Producenci rolni sami decydują od czego chcą się ubezpieczyć: mogą wybrać pojedyncze ryzyka lub cały ich pakiet.

Warto, by na jesieni rolnicy zastanowili się nad ubezpieczeniem upraw ozimych oraz wieloletnich, np. sadów. Uprawy te są szczególnie narażone na zmienne warunki pogodowe. Skutki długotrwałych mrozów oraz późnych przymrozków wiosennych mogą spowodować niepowetowane straty w plonach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!