„Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskiej. Wkrótce premiera...

  „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskiej. Wkrótce premiera WIDEO+ZDJĘCIA

  Magdalena Nowacka-Goik

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bytom: „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskiej. Wkrótce premiera. W bytomskiej Operze Śląskiej zaprezentowana została we wtorek obsada premierowa opery „Romeo i Julia” w reżyserii Michała Znanieckiego. Zobaczymy ją 21 października.
  „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskie
  1/103
  przejdź do galerii

  „Romeo i Julia" na deskach Opery Śląskie ©PSZ

  W bytomskiej Operze Śląskiej zaprezentowana została obsada premierowa opery „Romeo i Julia” w reżyserii Michała Znanieckiego. Sztukę zobaczymy 21 października.

  To pierwsza produkcja słynnego i wielokrotnie nagradzanego reżysera, dla bytomskiego teatru. Jest ona jednocześnie zwieńczeniem obchodów jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Znanieckiego. Najsłynniejsza historia miłosna Szekspira w wersji francuskiej Charles’a Gounoda, ma szansę stać się wydarzeniem sezonu.
  Zamierzeniem twórców jest pokazanie nie tyle klasycznej historii miłości między młodymi ludźmi, a bardziej kontrastu między niewinnością kochanków, a brutalnością świata, konfliktami, znanymi w Weronie, ale i obecnymi w świecie współczesnym.

  Michał Znaniecki, znany z odwagi w realizacji operowych spektakli (wykorzystanie pustynnych plenerów, rzek) tym razem idzie tropem Szekspira, nawiązań do teatru elżbietańskiego, czyli teatru w teatrze. Są kryzy i dawne kostiumy oraz komentujący chór, którego członkowie najpierw zajmują się wprowadzeniem widzów w historię, a potem wcielają się w aktorów.

  - Pomyśleliśmy o prostocie, bo historia jest przecież tak bardzo znana i była też mało przerobiona przez Gounoda - mówi reżyser. - On dodał do tej historii tylko trochę więcej duchowości i bliskości Boga. Zwraca więc uwagę na kwestie przebaczenia i niewinności. Tu nie chodzi tylko o miłość, o mówienie „kocham, kocham” - podkreśla Znaniecki.

  Zobacz galerię

  Bassem Akiki, nowy dyrektor artystyczny Opery Śląskiej , odpowiedzialny za kierownictwo muzyczne premiery, przyznaje natomiast:

  - Pierwsze nasze rozmowy z Michałem (Znanieckim-przyp.red.) dotyczyły tego, że jest to opera oparta na duetach, czterech pięknych duetach. I żadnego nie można wycinać, każdy nadaje dramaturgię - podkreśla.

  Więcej w „Dzienniku Zachodnim" w środę 11 października.

  POLECAMY:

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dokad zmierzasz Opero

  Realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Cóż, gdyby nie wystraszeni pracownicy to byście tu mieli inny artykuł, a nie tą laurke na zamówienie nowej dyrekcji. Warto czasem otworzyć szerzej oczy. Zobaczymy co z tego teatru zostanie w...rozwiń całość

  Cóż, gdyby nie wystraszeni pracownicy to byście tu mieli inny artykuł, a nie tą laurke na zamówienie nowej dyrekcji. Warto czasem otworzyć szerzej oczy. Zobaczymy co z tego teatru zostanie w dluższym czasie. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Siess i Didur...

  Aida (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A moim zdaniem Siess i Didur w grobach się przywracają jak widzą to co się dzieje w Operze Śląskiej. Kolesiostwo sięga zenitow. Nie podlizujesz się - nie śpiewasz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kostiumy

  Kasja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Dziwne te kostiumy... Część współczesna, inni niczym Mały Książę...dziwne...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widać...

  Fafik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Widać, że pod nowym kierownictwem Opera Śląska nie jest już tak hetero jak kiedyŚ. Oby te rządy młodzieży nie zakończyły się źle...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim