Rowery miejskie w Rybniku. Stacje, ceny, instrukcja. To...

  Rowery miejskie w Rybniku. Stacje, ceny, instrukcja. To rowery czwartej generacji. Potrzebna jest aplikacja GeoVelo [ZDJĘCIA]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rybnik ma rowery miejskie! 80 jednośladów uruchamianych smartfonem!
  1/23
  przejdź do galerii

  Rybnik ma rowery miejskie! 80 jednośladów uruchamianych smartfonem! ©Martyna Ludwig

  Takich rowerów miejskich, jak w Rybniku, nie ma żadne miasto w woj. śląskim. Zostawiasz, gdzie chcesz. Żadnych stacji dokujących. Tak działają rowery czwartej generacji. Rowery GeoVelo w Rybniku
  Rybnik doczekał się rowerów miejskich. W piątek prezydent Rybnika oraz oficer rowerowy zaprezentowali nowy system. Rybniczanie mają do dyspozycji 80 rowerów tzw. czwartej generacji. By je uruchomić, trzeba zainstalować odpowiednią aplikację na smartfon. Rowery miejskie w Rybniku zaprezentowano w południe na placu Jana Pawła II zaprezentowano.

  Wideo: A.Król, A.Biernat, B.Pudełko


  Co to jest rower miejski czwartej generacji?


  Nie wymagają stacji dokujących (tak jak na przykład rowery miejskie w Katowicach czy Sosnowcu), pozwalają na dużą elastyczność systemu rowerowego i możliwość rozbudowy przez inne prywatne podmioty. Rybnik jest pierwszym miastem na Śląsku, które wdraża tego rodzaju system.

  W większości miast w Polsce mamy rowery trzeciej generacji, które charakteryzują się tym, że muszą być wyposażone w stacje dokujące, które generują większość kosztów, związanych z obsługą systemu i są poważnym ograniczeniem. Przywiązują nas do jednego miejsca. My wprowadzamy rower, który jest bardzo elastyczny. Nie musimy wypożyczać roweru na konkretnych stacjach, tylko ten rower ma większą swobodę w poruszaniu się po mieście. Zasięg będzie ograniczony do granic administracyjnych miasta , a nie do przestrzeni pomiędzy miejscami gdzie wyznaczono miejsca do pozostawienia tych rowerów - mówi Jan Fiałkowski, oficer rowerowy miasta Rybnik


  By korzystać z rowerów konieczne jest zainstalowanie na smartfony aplikacji GeoVelo, dzięki której można uruchomić rowery. Aplikację można pobrać ze sklepu Google play.

  Przyjęliśmy wcześniej uchwałę rady miasta, w której przyjęliśmy całą politykę rowerową. Wskazaliśmy tam pewną konsekwencję zdarzeń. Najpierw infrastruktura, później uzupełnianie jej np. o funkcję roweru miejskiego. Dziś oto nadszedł dzień wprowadzenia roweru miejskiego. Rowery miejskie będą we wszystkich dzielnicach miasta Rybnika. Stopniowo będą się pojawiały wszędzie. Mamy teraz czas analizy, badania, w jaki sposób rybniczanie przyjmą tę nowinkę. Jakie będzie zainteresowanie w poszczególnych dzielnicach, a jakie w centrum. Zakładam , że tendencja w tej dziedzinie będzie rozwojowa i zainteresowanie w okresie wakacyjnym, ale i pozawakacyjnym będzie duża. Bo rower miejski ma funkcję nie tylko rekreacyjną ale i transportową w obrębie miasta
  - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika


  By korzystać z rowerów konieczne jest zainstalowanie na smartfony aplikacji GeoVelo, dzięki której można uruchomić rowery. Aplikację można pobrać ze sklepu Google play.

  Jak wypożyczyć rower?


  Wypożyczenie roweru jest bardzo proste. W całym procesie krok po kroku prowadzi nas aplikacja GeoVelo. Przy jej pomocy znajdujemy stacje i sprawdzamy dostępność rowerów, poprzez aplikację otwieramy zamek roweru, a po zakończeniu jazdy zamykamy zamek ręcznie – wyjaśnia Andrzej Łotocki, dyrektor handlowy firmy GeoVelo sp. z o.o.

  – System pozwala nam też na zgłaszanie usterek, złego parkowania albo ewentualnych dewastacji rowerów, co w przyszłości pozwoli na szybkie reakcje, choćby ze strony Cyklo-Plus, firmy, która tutaj, w Rybniku, będzie serwisowała system.

  ROZBUDUJĄ SYSTEM?
  Póki co po Rybniku będzie jeździć 80 jednośladów miejskich. Nie oznacza to, że system nie może być rozbudowany.

  System pozwala na rozbudowywania go o podmioty prywatne. Podmioty prywatne mogą zakupić rowery, które będą działały w ramach systemu. Każdy kto chce, by po mieście jeździły rowery z jego reklamą może taki rower kupić. Będziemy prowadzić intensywne rozmowy z różnymi większymi firmami - mówi Jan Fiałkowski.  Jak działa rower czwartej generacji w Rybniku?


  1. Pobierz aplikację
  Otwórz sklep z aplikacjami Google Play lub iTunes App Store i znajdź aplikację GeoVelo, pobierz ją i zainstaluj.
  Uruchom aplikację GeoVelo na swoim smartfonie i przejdź proces rejestracji konta, nie powinno to zająć więcej niż 2 minuty

  2. Znajdź i Odblokuj
  Masz już zainstalowaną aplikację GeoVelo. Możesz znaleźć najbliższy rower za pomocą ekranu głównego aplikacji GeoVelo. Jeśli chcesz wyśrodkować aplikację, po prostu naciśnij przycisk lokalizatora GPS w lewym dolnym rogu ekranu głównego. Po wybraniu roweru zeskanuj QR KOD znajdujący się na tabliczce umieszczonej z tyłu roweru, zamek odblokuje się automatycznie i możesz rozpocząć swoją jazdę.

  Jeżeli zamek się nie otworzy po zeskanowaniu QR KODU, możesz wpisać ręcznie 7 cyfrowy kod umieszczony z boku roweru

  3. Zakończ Jazdę
  Jeżeli chcesz zakończyć swoją jazdę przed Tobą jeszcze dwa kroki

  Znajdź najbliższe miejsce parkowania rowerów GeoVelo za pomocą aplikacji
  Zablokuj zamek roweru i wciśnij przycisk "zakończ jazdę w aplikacji GeoVelo

  Pamiętaj! Pozostawienie roweru GeoVelo w miejscu do tego nie przeznaczonym skutkuje naliczeniem kary umownej.

  OPŁATY


  1. Opłata aktywacyjna
  Opłata aktywacyjna wynosi - 10 zł
  Aby wypożyczyć rower GeoVelo musisz zasilić konto kwotą min. 10 zł lub wykupić jeden z abonamentów.

  2. Opłata za wypożyczenie

  Opłata za wypożyczenie roweru GeoVelo wynosi - 1,50 zł za każde rozpoczęte 30 minut użytkowania, nie więcej jednak niż 9,- zł za dzień, czyli po 3 godzinach system zakończy naliczanie opłat. Możesz korzystać z roweru do godz. 00.00, następnie system zacznie naliczać opłatę jak za kolejne wypożyczenie.

  3. Abonament
  Oferujemy możliwość wykupienia dwóch rodzajów abonamentu:

  miesięczny za 49,- zł
  roczny za 199,- zł ,

  Abonamenty uprawniają do korzystania z roweru dwa razy w ciągu dnia, maksymalnie do jednej godziny za każdym razem.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczegoe płatne?

  Kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dlaczego trzeba płacić za wypożyczenie roweru? Powinno być np. 20 minut gratis a dopiero potem naliczana opłata. Tak jest np. w Poznaniu. Jaka korzyść z tych rowerów? Lepiej już mieć swój rower...rozwiń całość

  Dlaczego trzeba płacić za wypożyczenie roweru? Powinno być np. 20 minut gratis a dopiero potem naliczana opłata. Tak jest np. w Poznaniu. Jaka korzyść z tych rowerów? Lepiej już mieć swój rower lub autem jeździć zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejne miasto

  Miki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Od 11 wrzesnia rusza również rower miejski w Żorach. Ta sama aplikacja te same rowery. 80 rowerów w różnych miejscach Żor za umowę a 4 lata miasto zapłaciło prawie 160 tys. zł.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie

  Czytelniczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy rowery są elektrycznie napędzane ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiedź

  Użytkownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie są. Są napędzane tylko siłą mięśni.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim