Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska. Piękna wystawa szopek w rudzkim muzeum. Zobaczcie zdjęcia!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Magdalena Grabowska
Boże Narodzenie co prawda już dawno za nami, ale w Muzeum im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej dalej można poczuć magię świąt. Tegoroczna wystawa szopek zachwyca. Można się poczuć jak w parku miniatur! Zobaczcie zdjęcia. Szopki robią wrażenie!

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej można oglądać wystawę szopek bożonarodzeniowych, które wykonały dzieci rudzkich szkół w ramach XXII edycji konkursu na Śląskie Szopki Bożonarodzeniowe. Do XXII edycji konkursu zostało zgłoszonych 35 szopek wykonanych przez 42 uczestników i 10 rodzin.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Pomysł na konkurs narodził się 25 lata temu - mówi nam Krzysztof Gołąb dyrektor muzeum. - Wzorowaliśmy się na krakowskiej szopce. Postanowiliśmy, że zrobimy naszą śląską betlyjkę. - dodaje. - Do tego mamy także szopkę rodzinną, żeby zaangażować nie tylko uczniów, ale przede wszystkim rodziny - wyjaśnia Krzysztof Gołąb.

Pierwsza edycja konkursu Śląska Szopka Bożonarodzeniowa odbyła się w 1997 roku

- Chcieliśmy kultywować dawny zwyczaj robienia szopek, czyli tzw. betlyjek. W regulaminie konkursu jest wzmianka, że szopki mogą zawierać elementy sakralnej lub świeckiej architektury z terenu Rudy Śląskiej lub okolic oraz mogą nawiązywać do tradycji Górnego Śląska. Te nawiązania widoczne są w pracach na naszej wystawie pokonkursowej. W szopkach można dostrzec konkretne miejsca związane z Rudą Śląską oraz elementy nawiązujące do naszej tradycji - mówi Irena Twardoch, pomysłodawczyni konkursu.

Nie przeocz

Historia naszych betlyjek jest bardzo ciekawa. Rodziny kiedyś wykonywały je samodzielne. Były w niemal każdym domu.

- Szopki bożonarodzeniowe początkowo były znane w Polsce jako szopki ołtarzowe, budowane w kościołach, ale później ludzie zapragnęli mieć u siebie w domach własne betlejki. Wykonywali je własnoręcznie, bądź korzystali z usług rzemieślników, którzy produkowali specjalne figurki na zlecenie, były to najczęściej odlewy, czasem rzeźbione ręcznie. Natomiast konstrukcję samej szopki wykonywano samodzielnie - dopowiada Eweilina Pieczka, kierownik działu etnografii. – To były bardzo proste szopki. Były one także wykorzystywane kiedyś jako rekwizyt kolędników - pastuszków tzw. betlejkorzy, którzy odwiedzali domy w czasie świątecznym – dodaje.

Wystawę można oglądać do 6 lutego.

Szopki Bożonarodzeniowe w Rudzie Śląskiej

Do 2 lutego dla zwiedzających dostępna jest ruchoma stajenka w kościele pw. MBR w Halembie. Uruchamiana jest w soboty w godzinach: 15:00, 15:30, 16:00, 16:30 oraz w niedziele i święta w godz. 13:00, 14:00 15:00 i 16:00. Grupy zorganizowane można zgłaszać pod nr tel. 32 2434 350.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera