Ruda Śląska: Stacja Biblioteka na dworcu w Chebziu jest już...

  Ruda Śląska: Stacja Biblioteka na dworcu w Chebziu jest już gotowa ZDJĘCIA

  NAU

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dworzec w Chebziu stał się biblioteką
  Kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej - Chebziu zakończyła się, obiekt służy już podróżnym
  1/20

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©UM Ruda Śląska

  Zakończyła się kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Obiekt służy już podróżnym. Dostępna jest ogrzewana hala dworcowa i parking na kilkadziesiąt aut, który będzie otwarty w przyszłym tygodniu. Miejsce to, obok dawnych funkcji, zyskało też nowe przeznaczenie. Będzie to główna siedziba miejskiej biblioteki.
  Zakończyła się rewitalizacji budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej-Chebziu. Będzie tam główna siedziba miejskiej bibliotek. Teraz trwają przygotowania do zorganizowania przetargu związanego z jej wyposażeniem. Na warty ponad 8 mln zł projekt „Stacja Biblioteka” miasto pozyskało 95 proc. dofinansowania.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  - Zakończyliśmy prace budowlane i przystępujemy do II etapu, czyli wyposażenia biblioteki. Najważniejsze jest to, że uratowaliśmy zabytkowy obiekt – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska.

  - Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego wyremontowanie, ale kluczowy będzie pomysł na takie wykorzystanie obiektu, aby to miejsce „żyło” – dodaje Grażyna Dziedzic.

  Kompleksowa rewitalizacja dworca polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę.
  W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, która będzie przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji.
  W budynku są też pomieszczenia dla pracowników biblioteki. - Została odrestaurowana zabytkowa klatka schodowa, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne instalacje. Tak jak za dawnych lat w budynku będzie działać kawiarenka – wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. - To co było przez kilkadziesiąt lat zakryte ścianami – nawy oraz historyczna konstrukcja kratowa - zostało odsłonięte i teraz jest widoczne dzięki zamontowaniu przeszklonych przepierzeń – dodaje.

  Obok funkcji biblioteki obiekt zachował funkcję pasażerską. Będzie głównym punktem centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie. – Zainstalowaliśmy tam ogrzewanie podłogowe, będą ławki dla podróżnych, dzięki czemu będą oni mogli poczekać na odjazd pociągu w komfortowych warunkach. Za budynkiem wybudowano nowy parking na kilkadziesiąt miejsc, z którego już od przyszłego tygodnia można będzie korzystać – wyjaśnia Piotr Janik. W budynku powstały całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych.

  Niewątpliwie jedną z atrakcji odnowionego gmachu dworca będzie „bibliogród”. – To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku – informuje Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
  Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. – Biblioteka zostanie wyposażona w oryginalny sprzęt biblioteczny. Znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia/czytelnia oraz galeria Fermata Godula – mówi Krystian Gałuszka.

  Koszt rewitalizacji dworca to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

  Rewitalizacja dworca w Chebziu jest możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Transakcja miała miejsce w ostatnich dniach 2016 r. i kosztowała rudzki samorząd blisko 1 mln zł. Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W latach 1900 - 1902, a następnie 1902 - 1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudomuru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Arnold Schwarzenegger w Katowicach  Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za Pana Stani

  Gratulujemy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Za Pana Stani biblioteka miała być w szybie Andrzej. Ile było o tym pie.... gadania, jakie to plany rewitalizacji miały być. Wyszło wielkie g... nic.
  Pani Dziedzic zadziałała, potem się...rozwiń całość

  Za Pana Stani biblioteka miała być w szybie Andrzej. Ile było o tym pie.... gadania, jakie to plany rewitalizacji miały być. Wyszło wielkie g... nic.
  Pani Dziedzic zadziałała, potem się pochwaliła i biblioteka zrobiona. Ciekawe do czego przyczepi się pan "jo je stary górnik". Bo ostatnio czepiał sie braku drzewek na rynku (który sam zatwierdzał).zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał