Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RYNEK PRACY. Szkolenie dla firm szyte na miarę.

Materiał partnerski

Nie ma co się krygować - pieniądze są bardzo ważne, jednak równie ważny jest system ich pozyskiwania oraz podziału. Ani o pierwsze, ani drugie przedsiębiorcy nie muszą się martwić. Na szkolenia i inne usługi dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach nowego Podmiotowego Systemu Finansowania, mamy 420 milionów złotych, z czego zakontraktowano już ponad 300 milionów złotych. - Jesteśmy pod tym względem krajowym liderem, bo w udziale przypadła nam prawie jedna czwarta całej krajowej puli, zaś Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach jest jednym z pierwszych w Polsce, który ten system wprowadza. Mamy zatem świadomość, że ciąży na nas spora odpowiedzialność - mówił Grzegorz Sikorski, dyrektor WUP w Katowicach, podczas konferencji, na której wyjaśniano zasady modelu PSF.

STAWIAMY NA SAMODZIELNOŚĆ

I o to właśnie chodziło - jak wynika z ilości zakontraktowanych już szkoleń i usług na ponad 300 milionów złotych - o odejście od starych zasad, bazujących na podejściu podażowym. Teraz właściciele firm mogą tak dobierać szkolenia i usługi doradcze, aby miały dla nich konkretną wartość. A to oznacza nic innego, jak wybór oferty, której dana firma naprawdę potrzebuje i która w realny sposób wpływa na wzrost wiedzy, umiejętności i kompetencji pracowników, a przez to na rozwój przedsiębiorstwa. Zainteresowanie PSF jest więc duże. - Nie dziwię się, bo to jest spora szansa dla firm, które w biznesplanach uwzględniają przecież podnoszenie kompetencji i transfer wiedzy - mówi Bożena Rojewska, prezes Funduszu Górnośląskiego, dodając: ,,Teraz przedsiębiorcy mogą samodzielnie wybierać szkolenia lub inne usługi. Będą mogli także za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych zgłaszać zapotrzebowanie na daną usługę, jeśli nie znajdą jej wśród dostępnych na platformie”.

DZIAŁA JAK SERWISY AUKCYJNE

Chodzi o kolejną nowość, stanowiącą spore ułatwienie dla przedsiębiorców, czyli Bazę Usług Rozwojowych. - Mowa o specjalnej bazie ze szkoleniami, przypominającej popularne serwisy aukcyjne. Pod względem ilości podmiotów zapisanych do BUR województwo śląskie jest drugie w kraju. To z kolei stwarza możliwość przygotowywania szkoleń ,,szytych na miarę”. Zależy nam bowiem na tym, aby system dawał kwalifikacje o najwyższej jakości - wyjaśnia Piotr Kucharski, kierownik Zespołu ds. Promocji i Informacji, w ramach którego funkcjonuje Punkt Kontaktowy EFS w WUP w Katowicach. Baza jest ogólnopolska i bezpłatna, znajdują się w niej usługi zarówno współfinansowane ze środków EFS, jak i komercyjne - w różnych formach. Są więc szkolenia, doradztwo, studia podyplomowe, mentoring i coaching. Co ważne, publikowane są tylko usługi oferowane przez zweryfikowane, doświadczone i kompetentne firmy oraz instytucje.

CO ZYSKUJESZ, KORZYSTAJĄC Z BAZY USŁUG ROZWOJOWYCH I GDZIE JĄ ZNAJDZIESZ?

1. Baza umożliwia: wybór spośród oferty (można ją przeszukiwać, a po zakończeniu uczestnicy usługi rozwojowej oceniają zarówno usługę, jak i podmiot ją świadczący. W Bazie możesz zamówić usługę „szytą na miarę” w ramach tzw. giełdy usług. Jeśli jednak nie znajdziesz odpowiedniej usługi, możesz ją zamówić za pośrednictwem modułu „Tablica ogłoszeń”.
2. Zyskujesz: indywidualne podejście dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb; profesjonalizm, czyli usługi wysokiej jakości; pewność, jaką daje wybór dokonany na podstawie widocznych w Bazie ocen oraz możliwość oceny wykonanej tylko dla Ciebie!
3. Baza administrowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Szukaj na:
uslugirozwojowe.parp.gov.pl

DLA KOGO WSPARCIE I JAKIE?
Wyjaśnijmy to precyzyjnie - wsparcie jest skierowane wyłącznie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców (także do osób samozatrudnionych) oraz ich pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umów cywilnoprawnych. A o jak wysokie dofinansowanie z tej puli funduszy unijnych mogą ubiegać się przedsiębiorcy i na jakich zasadach?
Poziom dofinansowania kosztów pojedynczej usługi rozwojowej wynosi od 50 do 80 procent kosztów. Poziom dofinansowania zależy także od wielkości przedsiębiorstwa oraz spełnienia warunków dodatkowych - są nimi np. objęcie wsparciem pracowników o niskich kwalifikacjach, w wieku 50+ lub z niepełnosprawnościami, albo zatrudnionych w branżach kluczowych dla rozwoju regionu. I tu uwaga - ważne! Warunki dodatkowe szczegółowo precyzuje dokument pt. „Opis systemu wdrażania PSF w województwie śląskim”. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką może się ubiegać jedno przedsiębiorstwo, w ramach jednego projektu, na dofinansowanie łącznych kosztów zakupu usług rozwojowych wynosi 100 tys. zł. Natomiast proponowana kwota dofinansowania przypadająca na jednego przedsiębiorcę w projekcie PSF ustalana jest w zależności od liczby pracowników obejmowanych wsparciem. Będzie więc iloczynem ilości pracowników i zmiennej kwoty przeliczeniowej ustalanej przez Komitet Sterujący PSF. Jeśli chodzi o wydatkowanie środków, to wartość wsparcia może być przez przedsiębiorcę dowolnie rozdysponowana na usługi rozwojowe.

OPERATOR WYJAŚNI I POMOŻE
System musi działać sprawnie, wybrani więc zostali przez WUP w Katowicach Operatorzy, czyli podmioty realizujące projekty PSF. Odpowiadają za: nabór oraz rekrutację przedsiębiorstw, zawieranie umów wsparcia z przedsiębiorcami, rozliczenie usługi rozwojowej, wypłacanie środków finansowych wykonawcy usługi rozwojowej, jak również za monitoring realizacji wsparcia, czyli np. weryfikację, czy szkolenia faktycznie się odbywają.
Nikt nikogo z góry nie podejrzewa o chęć zaniedbań czy złą wolę, ale zakres i skala programu są ogromne. Z tym wiąże się odpowiedzialność. Jak przypomina i podkreśla Łukasz Wilczek, naczelnik Wydziału Zarządzania EFS w WUP w Katowicach: ,,Mamy do czynienia ze zdecydowanie największym programem regionalnym. Do 2023 roku planujemy objąć wsparciem ponad 53 tysiące pracowników oraz ponad 12 tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”.

TU SZUKAJ INFORMACJI O FUNKCJONOWANIU I ZASADACH PSF W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Wszelkich informacji na temat możliwości wsparcia i zasad korzystania z PSF udzielają:
1. Operatorzy: Fundusz Górnośląski S.A. - www. fun-dusz-silesia.pl; Centrum Szkoleniowo-Doradcze dr Piotr Kurnicki sp.k. - www.dr-kurnicki.eu; Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. - www. arr.czestochowa.pl; Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach - www.riph.com.pl, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach - www.wst.com.pl.
2. Punkt Kontaktowy EFS WUP w Katowicach przy ul. Kościuszki 30, 40-048 Katowice, tel. (32) 757 33 11, adres e-mail: [email protected].
3. Informacji udziela też Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w woj. śląskim - adres: rpo.slaskie.pl/PunktyInformacyjne.

NAJSZYBSZY NA ŚWIECIE MIKROPROCESOR Z MIKROFIRMY - TO BRZMI JAK ZNAK JAKOŚCI!

W ciągu półtorej dekady trzej koledzy z Politechniki Śląskiej zaopatrzyli w swoje mikroprocesory ponad 300 milionów urządzeń, a najszybszym na świecie mikroprocesorem przemysłowym DQ80251 udało im się zawstydzić globalnego producenta układów scalonych - firmę Intel. Bytomska firma Digital Core Design działa na światowym rynku, w Polsce nie ma ani konkurentów, ani też klientów. Bo klientami DCD są tacy potentaci, jak Apple, Samsung, GE czy Toyota. Jacek Hanke, Piotr Kandora i Tomasz Krzyżak założyli Digital Core Design w 1999 roku, bo - jak wspomina Piotr Kandora, wiceprezes DCD: „Fascynowało nas to, czego się uczyliśmy, szybko też zorientowaliśmy się, że technologie elektroniczne to dobry pomysł na biznes”. Okazał się świetny i DCD wciąż się rozwija, bo - jak mówi prezes Jacek Hanke: „Specyfika branży elektronicznej polega na tym, że cechuje ją permanentny rozwój. Tak już jest, że ten, kto nie idzie do przodu, traci dystans do pozostałych. Dlatego nawet teraz, gdy otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienia, jak Polski Produkt Przyszłości i Godło Teraz Polska 2017 dla D32PRO, cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami”. I cały czas nie zmieniają formy własności, choć mogliby być ,,w papierach” firmą, jaka tylko im się zamarzy. Są nadal mikrofirmą, zatrudniającą zaledwie kilka osób. Na pytanie, jak to możliwe, że takiemu globalnemu gigantowi nie potrzeba szklanych, „wypasionych” biurowców, i setek ludzi, prezes Hanke odpowiada: „To, co musi być „wypasione”, mamy. A potrzeba nam, jak to ktoś kiedyś już powiedział, „potęgi umysłu”. DCD buduje bowiem swoją markę i światową renomę na wiedzy. A jeśli mogliby dostać wsparcie na jej poszerzanie na przykład z funduszy unijnych i takich programów jak PSF, to jak najbardziej - wezmą. Bo czemu nie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!