Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd RP postawi zamiast gazu na węgiel? To tańsze i lepsze rozwiązanie. Węgla starczy nam na 200 lat - mówią eksperci

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Rząd RP zdecyduje się na kolejne inwestycje w kopalniach?
Rząd RP zdecyduje się na kolejne inwestycje w kopalniach? Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Rząd RP debatował we wtorek 22 listopada na temat wniosku dotyczącego możliwości nowych inwestycji w górnictwie węgla kamiennego. Wniosek taki przed tygodniem złożył minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik, a poparł go minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podczas posiedzenia Rady Ministrów informacji na ten temat udzielili ministrowie Anna Moskwa i Jacek Sasin.

- Uzależnienie Polski od gazu to droga donikąd. To błędna polityka UE, realizująca interesy Niemiec i Rosji, narzucająca innym odchodzenie od węgla, spowodowała, że cierpią na tym interesy Polski. Polityka Fit for 55 i spekulacyjny system handlu emisjami CO2 nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu. Właśnie ten system powoduje, że miliardy złotych wypływają z kieszeni Polaków – mówił na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości wiceminister Michał Woś.

Zasoby węgla na 200 lat?

– Inwestycje w górnictwo węgla kamiennego zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwolą pozyskiwać tani węgiel. O tym szczegółowo dziś dyskutowaliśmy podczas posiedzenia rządu. Mówiliśmy m.in., w których kopalniach zwiększenie wydobycia jest opłacalne. Współpracujemy z ekspertami z dziedziny górnictwa i potwierdzają oni, że w naszym kraju zasobów węgla wystarczy jeszcze na 200 lat – ocenił minister Michał Wójcik.

Podkreślił, że tzw. paliwem przejściowym powinien być nie drogi gaz, narzucany nam przez Unię Europejską, ale właśnie węgiel. A zaostrzony program pakietu klimatycznego oznacza jeszcze większe koszty, które dotkną wszystkich dziedzin życia i gospodarki, m.in. rolnictwa, transportu i innych.

Tania energia dla Polaków

- Rada Ministrów pozytywnie oceniła dziś naszą diagnozę. Mamy nadzieję, że ostatecznie postawimy na węgiel jako paliwo przejściowe – dodał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi oraz pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski.

Przypomniał, że według niedawnego sondażu ponad 40 proc. Polaków popiera postulat inwestowania w węgiel.

- Chcemy w niego inwestować, by energia była dla Polaków jak najtańsza. Dlatego zwracamy się o konsensus do wszystkich sił politycznych, by to węgiel kamienny i brunatny stał się tzw. paliwem przejściowym – apelował Janusz Kowalski.

Przedstawione na posiedzeniu rządu propozycje inwestycji nie komplikują negocjacji Polski z Unią Europejską. Wszystko odbywałoby się do 2049 roku, a więc granicznej daty odejścia od węgla, do jakiej Polska się zobowiązała.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera