Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd złagodził obostrzenia odnośnie lasów i parków. Które parki narodowe wpuszczają już turystów?

MCH
Szefowie poszczególnych parków narodowych debatowali online nad zakresem ponownego ich udostępnienia.
Szefowie poszczególnych parków narodowych debatowali online nad zakresem ponownego ich udostępnienia. arc
Jeśli zacieracie już ręce na samą myśl o spacerowaniu po parkach narodowych, musimy ostudzić Wasz entuzjazm. Zakaz wstępu do lasów wprowadzony wskutek epidemii koronawirusa został zniesiony. A co z parkami narodowymi? Nie wszystkie zostały dzisiaj otwarte. Dodatkowo spacerowanie wśród drzew może utrudnić nam rosnące zagrożenie pożarowe.

Od 3 kwietnia, przypomnijmy, obowiązywał odgórny zakaz wchodzenia do lasów w całej Polsce. Już wcześniej niektóre parki narodowe zdecydowały się zamknąć na turystów. W miniony piątek Ministerstwo Środowiska zasugerowało, aby ich dyrektorzy otworzyli szlaki dla wędrujących. W poniedziałek, 20 kwietnia, szefowie poszczególnych parków debatowali nad zakresem ponownego ich udostępnienia. Gdzie zatem od dziś można swobodnie wędrować?

Koronawirus. Które parki narodowe otwarte dla turystów?

Od dziś, 20 kwietnia, otwarte zostały wszystkie szlaki na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Jego dyrektor zaleca jednak turystom, którzy chcą iść w góry, aby wędrowali w maseczkach, zwłaszcza przy mijaniu się z innymi wędrującymi, gdzie szlaki są dojść wąskie. To samo dotyczy punktów widokowych. Zamknięty zostanie jedynie szlak żółty zwany Akademicką Percią. Jest to jednak spowodowane względami bezpieczeństwa - nadal zalega tam bowiem śnieg.

Ojcowski Park Narodowy dla turystów udostępnia szlaki i parkingi - na Złotej Górze oraz pod zamkiem w Ojcowie. Nadal pozostaną zamknięte jednak obiekty turystyczne - jaskinie Łokietka i Ciemna, zamek kazimierzowski oraz ekspozycja przyrodnicza.

Gorczański Park Narodowy,który również otworzył szlaki turystyczne – podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz biwakowania w górach, czy korzystania ze ścieżek edukacyjnych.

Otwarte są parki wchodzące w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz dwa parki narodowe w tamtejszym regionie - Woliński i Drawieński. W Słowińskim Parku Narodowym niedostępne będą wieża widokowa Rowokół i latarnia morska w Czołpinie oraz zamknięte pozostaje Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie i jego filie w Rowach i w Rąbce.

Park Narodowy "Ujście Warty" udostępni odwiedzającym natomiast szlaki i ścieżki przyrodnicze, a zamknięte pozostawi plac edukacyjno-sprawnościowy na Górce Czarnowskiej, ośrodek edukacyjny Parku w Chyrzynie i wszystkie toalety na terenie rekreacyjnym.

Musisz to znać

Poza Wodospadem Kamieńczyka i Drogą Przyjaźni - szlakiem czerwonym od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką - ponownie otwarty jest Karkonoski Park Narodowy. Szlaki udostępnić zamierza także Bieszczadzki Park Narodowy. Władze parku jednak przypominają, że nie można nadal korzystać z wiat dla turystów i pól biwakowych, a na terenach leśnych - zasłanianie twarzy nie jest obowiązkowe.

Z kolei Kampinoski Park Narodowy na swojej stronie internetowej obwieścił, że od 20 kwietnia turyści mogą korzystać ze szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych i parkingów, ale "zamknięte pozostają ośrodki edukacyjne i obiekty infrastruktury turystycznej - polany rekreacyjne, place zabaw, urządzenia sportowe, miejsca odpoczynku i wiaty".

Tatrzański Park Narodowy wciąż zamknięty. Nie ma decyzji o otwarciu
Wciąż pozostaje zagadką co postanowiła dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Władze parku miały ogłosić decyzję w poniedziałek, ok. godz. 13. Nadal jednak nie wystosowały żadnego oświadczenia. W związku z czym należy domniemywać, że przynajmniej na razie jeszcze park pozostaje zamknięty. Dotyczy to zarówno wszystkich szlaków, jak i obiektów turystycznych na jego terenie.

W lasach najwyższy stopień zagrożenie pożarowego. Znów zostaną zamknięte?

Od 20 kwietnia możemy także spacerować po lasach. Co jednak ważne, zgodnie z przepisami, nadleśnictwa mogą zacząć zamykać lasy z uwagi na rosnące zagrożenie pożarowe. Na razie żadne decyzje w tej kwestii nie zapadły. Niemniej Lasy Państwowe zwracają uwagę, że prawie we wszystkich lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera