Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Obywatelskich skarży na Istebną. Chodzi o LGBT i uchwałę rady gminy

KLM
Marsze i spacery poparcia dla środowisk LGBT organizowane były w ostatnim czasie w wielu miastach w Polsce
Marsze i spacery poparcia dla środowisk LGBT organizowane były w ostatnim czasie w wielu miastach w Polsce Paweł Relikowski
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę rady gminy Istebna o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT”.

Gmina Istebna jest jedną z pięciu gmin w Polsce, której uchwałę o przeciwdziałaniu ideologii LGBT zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. – Rzecznik Praw Obywatelskich ma ustawowy obowiązek działania na rzecz równego traktowania – tłumaczą przedstawiciele instytucji.

Przypomnijmy - 2 września 2019 radni gminy Istebna jednogłośnie przyjęli uchwałę, która deklaruje „powstrzymywanie ideologii LGBT”. Deklaracja odbiła się szerokim echem nie tylko w Beskidach. Głośno protestowała przeciw temu Gabriela Lazarek z Cieszyna z partii Zieloni, a jeden z beskidzkich przewodników stwierdził, że do momentu odwołania uchwały, nie będzie organizował w Trójwsi Beskidzkiej żadnych zorganizowanych wyjazdów turystycznych.

Pisaliśmy:
Istebna przeciw LGBT. Dyskusja na radzie gminy. "Powiało grozą"
Istebna przeciw LGBT. Gmina ma specjalną uchwałę. Czy będzie bojkot Trójwsi Beskidzkiej?

Teraz głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO uchwały, jakie podjęła m.in. Rada Gminy Istebna, są sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu, zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, stanowią władczą dyspozycję dla organów wykonawczych gminy i innych organów podległych, do której formułowania rady gmin nie miały prawa.

Według RPO te uchwały dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej, a także ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy – ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami – w sposób bezprawny, gdyż ograniczenia tych praw i wolności mogą nastąpić tylko w ustawie.

- Wszystkie uchwały - w tym określane jako stanowiska, deklaracje i inne formy wypowiedzi - organów władzy publicznej, które ingerują w prawa i wolności człowieka zapowiadając „przeciwdziałanie ideologii LGBT”, są w ocenie Rzecznika niezgodne z powszechnie obowiązującym prawem – informuje RPO.

W sobotę, 7 września, o godz. 14. z Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach ruszył III Marsz Równości, który odbywa się w tym roku pod hasłem: „Mniej złości, więcej miłości”.

Marsz Równości w Katowicach "Mniej złości, więcej miłości" z...

Prócz Istebnej skargi dotyczą uchwał gmin Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie) i Niebylec (woj. podkarpackie).

Jak podkreśla RPO prace nad kolejnymi skargami do sądów administracyjnych, w tym na uchwały organów stanowiących jednostek samorządowych innych szczebli (powiatu, województwa), są kontynuowane.

Zdaniem RPO jednym z największych zagrożeń związanych z uchwałami o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” wydaje się skala zjawiska ich podejmowania, wynikająca z przekonania o legalności takich działań.

Jeśli sądy uwzględnią skargi RPO i rozstrzygną o nieważności wybranych uchwał, będzie to wyraźny sygnał dla pozostałych organów władzy, że w polskim prawie nie ma przyzwolenia na akty naruszające podstawowe prawa i wolności człowieka.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera