Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sala lekcyjna w przyszkolnym ogrodzie? W Raciborzu-Markowicach otwarto pierwszą ekopracownię pod chmurką

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Niezwykłe miejsce do poznawania przyrody i nauki na łonie natury otwarto we wtorek 7 listopad w Raciborzu-Markowicach. To właśnie tam, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, powstała pierwsza "ekopracownia pod chmurką", dzięki której uczniowie placówki będą mogli zasiąść w szkolnych ławach w ogrodzie
Niezwykłe miejsce do poznawania przyrody i nauki na łonie natury otwarto we wtorek 7 listopad w Raciborzu-Markowicach. To właśnie tam, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, powstała pierwsza "ekopracownia pod chmurką", dzięki której uczniowie placówki będą mogli zasiąść w szkolnych ławach w ogrodzie RL
Niezwykłe miejsce do poznawania przyrody i nauki na łonie natury otwarto we wtorek 7 listopad w Raciborzu-Markowicach. To właśnie tam, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, powstała pierwsza "ekopracownia pod chmurką", dzięki której uczniowie placówki będą mogli zasiąść w szkolnych ławach w ogrodzie.

Ekopracownia pod chmurką w Raciborzu-Markowicach

Ekologiczne koło wiedzy, budki dla motyli, gry plenerowe i ławostoły edukacyjne, na których dzieci mogą zagrać w szachy. A to wszystko w otoczeniu wielu gatunków roślin i altany, w której będą mogły odbywać się lekcje na świeżym powietrzu. To wszystko można zobaczyć przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu-Markowicach. To efekt wygranej w konkursie "Ekopracownia pod chmurką", zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. We wtorek 7 listopada, odbyło się oficjalne otwarcie pracowni.

- To projekt, który powoduje, że młodzież korzystająca z tego miejsca będzie się rozwijała pod kątem ekologicznym. Ta przestrzeń jest po prostu piękna. To zielone przestrzenie, które uczą młodzież jak dbać o środowisko i jak w nim przebywać - mówił Adam Lewandowski, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dodając, że do tej pory w województwie śląskim dofinansowano 70 takich przestrzeni na zewnątrz szkoły.

Z nowej pracowni zadowolona jest zarówno dyrekcja szkoły, jak i sami uczniowie. Dzięki niej, będą mogli uczyć się najważniejszych dziedzin przyrody, bezpośrednio w jej otoczeniu.

- Projekt napisaliśmy sami, bo najlepiej znamy potrzeby naszych dzieci. Stworzyliśmy dzieciom tajemniczy ogród, gdzie poza zabawą mogą się uczyć. To świetne miejsce do integracji, doświadczania i przeżywania przygód na łonie przyrody - podkreślała Jolanta Cyran, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Raciborzu.

Zdaniem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, takie miejsca jak ekopracownia przy szkole w Markowicach, pozwoli uczniom lepiej zrozumieć otaczające ich środowisko, a przy tym zachęcić do nauki i zabawy.

- Istotnym elementem całości tych projektów, które udaje się realizować jest to, że nasi nauczyciele mają własne pomysły na to jak mają wyglądać ich pracownie, gdzie realizowane są zajęcia z szeroko rozumianej przyrody. Jedni mówią o rycerzach, drudzy o jeziorach, inni o wodzie. Mają różne, ciekawe i własne pomysły. Widać to tutaj w Markowicach. Co więcej, pozwala to na osiągnięcie tego o czym marzy każdy uczeń - by nie być zamkniętym w budynku szkoły, a jednak mimo wszystko, żeby lekcje odbywały się. Mamy zapewnione wszelkie pomoce dydaktyczne, by lekcje te mogły odbywać się na jak najwyższym poziomie, które będą ciekawe i zapamiętane przez uczniów - wskazywał Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Ekopracownia w Markowicach powstała dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach oraz miasta Racibórz.

Ekopracownia pod chmurką

Konkurs ”Ekopracownia pod chmurką” skierowany był do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Celem konkursu było utworzenie na terenie należącym do placówki oświatowej przestrzeni dedykowanej prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii w szkołach podstawowych oraz szkołach średnich.

Dotacja została udzielana z uwzględnieniem efektów zadania i możliwości finansowych funduszu do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie mogła przekroczyć 70 000 zł. W całym województwie śląskim, w ramach konkursu przyjęto 151 wniosków. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w szkołach województwa śląskiego powstanie 70 przestrzeni do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera