Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sala lekcyjna w przyszkolnym ogrodzie? W Raciborzu-Markowicach otwarto pierwszą ekopracownię pod chmurką

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Niezwykłe miejsce do poznawania przyrody i nauki na łonie natury otwarto we wtorek 7 listopad w Raciborzu-Markowicach. To właśnie tam, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, powstała pierwsza "ekopracownia pod chmurką", dzięki której uczniowie placówki będą mogli zasiąść w szkolnych ławach w ogrodzie
Niezwykłe miejsce do poznawania przyrody i nauki na łonie natury otwarto we wtorek 7 listopad w Raciborzu-Markowicach. To właśnie tam, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, powstała pierwsza "ekopracownia pod chmurką", dzięki której uczniowie placówki będą mogli zasiąść w szkolnych ławach w ogrodzie RL
Niezwykłe miejsce do poznawania przyrody i nauki na łonie natury otwarto we wtorek 7 listopad w Raciborzu-Markowicach. To właśnie tam, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, powstała pierwsza "ekopracownia pod chmurką", dzięki której uczniowie placówki będą mogli zasiąść w szkolnych ławach w ogrodzie.

Ekopracownia pod chmurką w Raciborzu-Markowicach

Ekologiczne koło wiedzy, budki dla motyli, gry plenerowe i ławostoły edukacyjne, na których dzieci mogą zagrać w szachy. A to wszystko w otoczeniu wielu gatunków roślin i altany, w której będą mogły odbywać się lekcje na świeżym powietrzu. To wszystko można zobaczyć przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Raciborzu-Markowicach. To efekt wygranej w konkursie "Ekopracownia pod chmurką", zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. We wtorek 7 listopada, odbyło się oficjalne otwarcie pracowni.

- To projekt, który powoduje, że młodzież korzystająca z tego miejsca będzie się rozwijała pod kątem ekologicznym. Ta przestrzeń jest po prostu piękna. To zielone przestrzenie, które uczą młodzież jak dbać o środowisko i jak w nim przebywać - mówił Adam Lewandowski, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dodając, że do tej pory w województwie śląskim dofinansowano 70 takich przestrzeni na zewnątrz szkoły.

Z nowej pracowni zadowolona jest zarówno dyrekcja szkoły, jak i sami uczniowie. Dzięki niej, będą mogli uczyć się najważniejszych dziedzin przyrody, bezpośrednio w jej otoczeniu.

- Projekt napisaliśmy sami, bo najlepiej znamy potrzeby naszych dzieci. Stworzyliśmy dzieciom tajemniczy ogród, gdzie poza zabawą mogą się uczyć. To świetne miejsce do integracji, doświadczania i przeżywania przygód na łonie przyrody - podkreślała Jolanta Cyran, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Raciborzu.

Zdaniem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, takie miejsca jak ekopracownia przy szkole w Markowicach, pozwoli uczniom lepiej zrozumieć otaczające ich środowisko, a przy tym zachęcić do nauki i zabawy.

- Istotnym elementem całości tych projektów, które udaje się realizować jest to, że nasi nauczyciele mają własne pomysły na to jak mają wyglądać ich pracownie, gdzie realizowane są zajęcia z szeroko rozumianej przyrody. Jedni mówią o rycerzach, drudzy o jeziorach, inni o wodzie. Mają różne, ciekawe i własne pomysły. Widać to tutaj w Markowicach. Co więcej, pozwala to na osiągnięcie tego o czym marzy każdy uczeń - by nie być zamkniętym w budynku szkoły, a jednak mimo wszystko, żeby lekcje odbywały się. Mamy zapewnione wszelkie pomoce dydaktyczne, by lekcje te mogły odbywać się na jak najwyższym poziomie, które będą ciekawe i zapamiętane przez uczniów - wskazywał Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Ekopracownia w Markowicach powstała dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach oraz miasta Racibórz.

Ekopracownia pod chmurką

Konkurs ”Ekopracownia pod chmurką” skierowany był do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Celem konkursu było utworzenie na terenie należącym do placówki oświatowej przestrzeni dedykowanej prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii w szkołach podstawowych oraz szkołach średnich.

Dotacja została udzielana z uwzględnieniem efektów zadania i możliwości finansowych funduszu do wysokości 80% kosztów kwalifikowanych z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie mogła przekroczyć 70 000 zł. W całym województwie śląskim, w ramach konkursu przyjęto 151 wniosków. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w szkołach województwa śląskiego powstanie 70 przestrzeni do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera