MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm zajmie się projektem ws. uznania języka śląskiego za język regionalny

PAP
PAP
Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Sejm zajmie się projektem ws. uznania języka śląskiego za język regionalny
Sejm zajmie się projektem ws. uznania języka śląskiego za język regionalny arc
Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. projektem ustawy ws. uznanie języka śląskiego za język regionalny oraz projektem noweli ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Sejm zajmie się projektem ws. uznania języka śląskiego za język regionalny

Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. projektem ustawy ws. uznanie języka śląskiego za język regionalny oraz projektem noweli ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Zgodnie z harmonogramem obrad, posłowie mają najpierw przeprowadzić drugie czytanie poselskiego projekt nowelizacji ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Do sejmowej komisji rolnictwa trafiły dwa projekty - poselski projekt noweli ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz rządowy projekt noweli Kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Na posiedzeniu komisji uznano, że wiodącym projektem będzie projekt poselski przygotowany przez posłów Trzeciej Drogi.

Projekt dotyczy uchylenia przepisów, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować m.in. przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Jak wyjaśnili posłowie wnioskodawcy, wejście w życie tych przepisów spowodowało objęcie ochroną konsumencką wszystkich rolników, a więc także rolników, którzy w obecnym stanie prawnym kwalifikowani są jako przedsiębiorcy oraz ograniczyło dostęp rolników do zewnętrznego finansowania w postaci pożyczek udzielanych przez firmy leasingowe oraz zaburzenie stabilnego finansowania i rozwoju gospodarstw rolnych.

Kolejny punkt obrad to przeprowadzenie drugiego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Celem nowych przepisów jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego unijnych przepisów, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach. Projekt nakazuje firmom z siedzibą w Polsce oraz prowadzącym działalność w Polsce publikację danych o zapłaconych podatkach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Następnie posłowie mają zająć się poselskim projektem uchwały w sprawie upamiętnienia 90. rocznicy uchwalenia pierwszej ustawy o ochronie przyrody w Polsce.

W środę, po południu Sejm rozpocznie prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Projekt dotyczy nadania statusu języka regionalnego etnolektowi śląskiemu oraz zmiany składu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Projekt zakłada przede wszystkim wpisanie śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.

Zgodnie z projektem oznaczałoby to m.in. przyznanie Ślązaczkom i Ślązakom prawa do zapisywania imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka śląskiego, w szczególności w aktach stanu cywilnego oraz dowodach tożsamości. W gminach, gdzie podczas spisu powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 r., używanie języka śląskiego w kontaktach domowych zadeklarowało co najmniej 20 proc. mieszkańców, byłaby możliwość montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, obiektów fizjograficznych oraz ulic. Ponadto śląski mógłby stać się językiem pomocniczym w tamtejszych urzędach, a posługującym się nim pracownikom przysługiwałby dodatek do pensji.

Następny punkt obrad to pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowanym przez posłów Konfederacji. Celem projektu - jak wskazano w uzasadnieniu - ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 000 zł.

Wieczorem zaplanowano głosowanie nad informacja rządu "dotycząca możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego przez Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Właściwego do Spraw Europejskich, polegającego na zaniechaniu urzędniczym, które doprowadziło do bezpowrotnej utraty przez Polskę zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy w kwocie 4,7 mld euro".

W czwartek posłowie mają wysłuchać informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2023 roku oraz uwag o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce. (PAP)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera