Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat przyjął uchwałę w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Przedstawiła ją senator Ewa Gawęda

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Za uchwałą opowiedziało się 86 senatorów.
Za uchwałą opowiedziało się 86 senatorów. Senat Rzeczypospolitej Polskiej (Facebook)
W 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął specjalną uchwałę. Tym samym złożył hołd ważnemu w historii Polski i Europy wydarzeniu. Izbie Wyższej treść uchwały przedstawiła senator Ewa Gawęda. - Autorytet Sobieskiego, słusznie zwanego przez Turków „Lwem Lechistanu", był niekwestionowany. Brał się on przede wszystkim z ogromnego doświadczenia, charyzmy i sukcesów wojskowych, jakie odnosił – podkreśla senator Gawęda.

Senat przyjął uchwałę w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Przedstawiła ją Ewa Gawęda

Senat Rzeczpospolitej Polskiej w wyjątkowy sposób uczcił 340. rocznicę Bitwy pod Wiedniem, jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Dowodzącemu armią Janowi III Sobieskiemu udało się wówczas zatrzymać zmierzającą ku Wiedniowi armię Imperium Osmańskiego. Tym samym senat podziękował wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom i środowiskom, które kultywują pamięć o Sobieskim i o jego zwycięstwie.

- Odsiecz Wiedeńska po 340 latach jest powodem do dumy z narodowej historii. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wojskom walczącym pod Wiedniem w 1683 r. w obronie Rzeczypospolitej, Europy i chrześcijaństwa, w tym głównodowodzącemu, hetmanowi wielkiemu koronnemu, wybitnemu dowódcy wojskowemu, królowi Janowi III Sobieskiemu – czytamy w treści uchwały.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 86 senatorów. Nikt z nich nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się też od głosu. Uchwała została przedstawiona Izbie Wyższej przez Ewę Gawędę, przedstawicielkę wnioskodawców.

- Wiktoria Jana III Sobieskiego należała do sukcesów, o jakich "wieki przeszłe nigdy nie słyszały", jak słusznie pisał Monarcha z obozu pod Wiedniem do swej małżonki Marii Kazimiery. Papież Innocenty XI w podziękowaniu za zwycięstwo, wydał dekret nadający Sobieskiemu tytuł „Defensor Fidei” - obrońca wiary – zaznacza senator Gawęda.

W liście do papieża Innocentego XI Jan III Sobieski skierował słowa „veni, vidi, Deus vincit” - przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył. Król dołączył do listu haftowany złotem zielony sztandar, który powiewał nad namiotem Kara Mustafy. Sztandar był najważniejszym symbolem władzy i potęgi osmańskiej, Turkom zwrócił go dopiero papież Paweł VI.

- Zwycięska bitwa pod Wiedniem zmieniła losy Europy, obroniła jej tożsamość, kulturę, której niezbywalną częścią jest chrześcijaństwo. Dlatego pamięć i godne upamiętnienie triumfu geniuszu militarnego króla Jana III Sobieskiego i polskiego oręża jest naszą powinnością – dodaje Ewa Gawęda.

Uchwałę z rąk Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego odebrał Grzegorz Kamiński, historyk i uczestnik rekonstrukcji historycznej.

- To dla mnie jako historyka i nauczyciela historii wielkie wyróżnienie. Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, którą miałem zaszczyt uroczyście odebrać podczas posiedzenia Senatu RP. Dziękuję serdecznie za zaproszenie panu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu i pani senator RP Ewie Gawędzie – komentuje Grzegorz Kamiński.

Wydarzenia upamiętniające Odsiecz Wiedeńską

Jak zaznaczono w Uchwale, do dziś na szlaku, którym przechodził „król Jan z Polski”, regularnie organizowane są uroczystości rocznicowe, rajdy, sadzone są okolicznościowe drzewa, a imieniem króla nazywane są obiekty publiczne. Lipy Sobieskiego zasadzono w drugiej połowie sierpnia w Starostwie Powiatowym w Gliwicach oraz na terenie parafii św. Jacka w Bytomiu. Drzewa upamiętniają pobyt Jana III Sobieskiego w tych miastach.

- W parafii św. Jacka w Bytomiu po mszy świętej i posadzeniu Lipy, husarze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przygotowali pokaz szermierki – dodaje Grzegorz Kamiński.

Jak podkreśla Grzegorz Kamiński lipy Sobieskiego zostały przekazane przez leśników z Nadleśnictwa Rudziniec. We wrześniu będzie można tam oglądać przygotowaną przez historyka wystawę.

- Moja husaria w drodze na Wiedeń zatrzymała się w pięknym miejscu w Nadleśnictwie Rudziniec. We wrześniu zapraszam na wystawę z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i pobytu króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach – zachęca historyk.

Zobacz zdjęcia poniżej:

Senat przyjął uchwałę w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Przedstawiła ją Ewa Gawęda
Senat Rzeczypospolitej Polskiej (Facebook)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera