Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raciborska fabryka „Ślązak”. To właśnie jej słodyczami zajadało się całe województwo w czasach PRL-u, a później powstała firma "Mieszko"

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
W 1938 roku Martin Piersch, przedsiębiorca pochodzący z Lipska, nabył od Marii Tschauder kompleks budynków dawnej fabryki mebli. W tych obiektach postanowił założyć swoją własną fabrykę czekolady o nazwie "Goldsiegel, Kakao- und Schokoladenfabrik" - co można przetłumaczyć jako "Złota Pieczęć, Fabryka Kakao i Czekolady". Pomimo wybuchu wojny, fabryka przetrwała trudne czasy i już w 1945 roku wznowiła produkcję, tym razem funkcjonując pod nazwą Fabryka Cukrów i Czekolady "Ślązak".

Od 1945 roku aż do lat 90. w raciborskiej fabryce, na szeroką skalę, wytwarzane były wyśmienite słodycze. Wśród nich znajdowały się pyszne landrynki, delikatne ptasie mleczko, kuszące karmelki, a także tradycyjne krówki i cukierki w polewie czekoladowej. Znaczący wkład w produkcję miały pracownice linii produkcyjnej, jak ukazują zdjęcia wykonane w latach 1975-80. Na zdjęciach możemy zobaczyć ujęcia z produkcji landrynek, opakowania słodyczy, czy laboratorium.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z fabryki "Ślązak"

Fabryka Cukrów i Czekolady "Ślązak"

W 1938 roku Martin Piersch, przedsiębiorca pochodzący z Lipska, nabył kompleks budynków dawnej fabryki mebli. Z zapałem przystąpił do przekształcenia tych przestrzeni w miejsce produkcji słodkości i w ten sposób narodziła się fabryka czekolady o nazwie "Goldsiegel, Kakao- und Schokoladenfabrik". Nawet w obliczu wybuchu wojny, fabryka zdołała przetrwać te trudne czasy, a już w 1945 roku wznowiła swoją działalność.

W tym nowym etapie funkcjonowania przyjęła nazwę "Fabryka Cukrów i Czekolady „Ślązak"". To właśnie wtedy, w powojennej rzeczywistości, kontynuowano wytwarzanie słodkich przysmaków pod nowym szyldem. Skutki Powodzi Tysiąclecia przyniosły dalsze zmiany dla fabryki "Ślązak". Z powodu zniszczeń spowodowanych przez tę katastrofalną powódź, zdecydowano o rozbiórce zabudowań fabrycznych.

Mieszko - marka warta miliony narodziła się w Raciborzu

W Raciborzu narodziła się marka Mieszko, która obecnie należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek słodyczy. Wartość firmy szacowana jest na blisko 100 milionów złotych. Historia firmy sięga 1993 roku, kiedy to kontynuując długą tradycję spółdzielni Raciborzanka oraz zakładów Ślązak, firma Mieszko rozpoczęła swoją działalność. Jej produkty, takie jak słodycze czekoladowe i karmelki, zdobyły uznanie na rynkach całego świata.

W asortymencie marki można znaleźć różnorodne przysmaki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Praliny stanowią jedną z głównych atrakcji, obejmując bombonierki oraz wiśnie w alkoholu. Czekoladki rodzinne, takie jak Michaszki, Trufle i Marcepan, zdobyły serca konsumentów swoim wyjątkowym smakiem. Dodatkowo, cukierki również stanowią istotną część oferty, obejmując takie warianty jak Zozole, cukierki tradycyjne, funkcjonalne oraz krówki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera