Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serwal to nowy mieszkaniec Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Zobaczcie nowego lokatora zoo w Chorzowie oraz małe gepardy, które sporo urosły

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Samica serwala to nowy gatunek, który można zobaczyć w śląskim zoo. Warto podejść też do wybiegu gepardów i zobaczyć, jak urosły dwie młode samiczki. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Samica serwala to nowy gatunek, który można zobaczyć w śląskim zoo. Warto podejść też do wybiegu gepardów i zobaczyć, jak urosły dwie młode samiczki. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest nowy mieszkaniec. To gatunek, którego wcześniej nie było w chorzowskim zoo. Do śląskiego zoo przyjechała samica serwala o imieniu Afromeda. Wcześniej samica mieszkała w ogrodzie zoologicznym w Ostrawie w Czechach. W chorzowskim zoo zajęła dawny wybieg skunksów. Kilka kroków dalej znajduje się natomiast wybieg gepardów, gdzie można zobaczyć dwa młode koty, które już sporo urosły. Sami zobaczcie!

Nowa mieszkanka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To samiczka serwala

W śląskim zoo jest nowy lokator. To samiczka serwala, czyli ssaka z rodziny kotowatych. Samica serwala o imieniu - Afromeda - przyjechała do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z czeskiego zoo w Ostrawie. W chorzowskim zoo zajęła wybieg, na którym wcześniej oglądać można było skunksy. W pobliżu jest też wybieg wydr.

Naturalnym środowiskiem serwala są sawanny i stepy południowej Afryki. Spośród innych kotów wyróżniają go duże uszy zapewniające mu znakomity słuch i długie nogi – najdłuższe spośród wszystkich kotowatych.

Kilka faktów o serwalach:

  • Serwal to ssak z rodziny kotowatych, którego naturalnym środowiskiem są sawanny i stepy południowej Afryki.
  • Ma najdłuższe nogi w stosunku do wielkości ciała spośród wszystkich kotowatych.
  • Potrafi biegać z prędkością dochodzącą do 80 km/h - dlatego nazywany jest małym gepardem.

Serwal może osiągać długość ciała od 60 do 90 cm i ważyć od 9 do 18 kg. Ma smukłe ciało pokryte jasnożółtą sierścią z czarnymi cętkami. Wzór jest różny u każdego osobnika, jednak z reguły wzdłuż głowy, karku i grzbietu przebiegają czarne pasy, które w tylnej części ciała przechodzą w łaty.

Zwierzęta dawno tak nie cieszyły się na widok naszej fotoreporterki. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zwierzęta w zoo w Chorzowie czekają na zwiedzających i chętn...

Poluje najczęściej na szczury, myszy, ryjówki, ptaki, żaby i jaszczurki. W momencie ataku wyskakuje wysoko w górę i spada z wyciągniętymi pazurami w miejscu gdzie znajduje się zdobycz. Czasami swoją dietę uzupełnia świeżą trawą i owocami.

Jak większość kotowatych jest samotnikiem, w pary łączy się tylko w okresie rozrodu. Po ciąży trwającej około 10 tygodni rodzą się najczęściej 2 lub 3 młode. Z matką potomstwo pozostaje przez około rok.

Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych to gatunek mniejszej troski (status LC), jednak zagrażają mu liczne polowania ze względu na skóry i utrata siedlisk naturalnych.

Młode gepardy ze śląskiego zoo już sporo urosły. Mia i Malajka już sporo urosły

W październiku 2019 roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszły na świat dwie samiczki geparda - Mia i Malajka. Maluchy szybko rosną i dobrze się rozwijają. Dziś to już spore koty. Rodzicami samiczek są: gepardzica Mambo i samiec Ignis.

Młode gepardzice po raz pierwszy wyszły na wybieg z początkiem kwietnia. Do tego czasu były razem z mamą w gepardziarni. Pierwsza wizyta na dworze bardzo spodobała się młodym gepardom. Dziewczyny biegały i goniły się po całym wybiegu. Ich mama - samica Mambo - cały czas je pilnowała.

Gepardy w śląskim zoo przyszły na świat 3 października 2019 roku.

Dla Mambo była to pierwsza ciąża w śląskim zoo. Jest to pierwsze potomstwo Ignisa - samca urodzonego w Dvur Kralowe, który w Chorzowie mieszka od 2016 roku oraz pochodzącej z Francji samicy Mambo, która do Chorzowa przyjechała z opolskiego zoo w 2017roku.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się gepardy. Są przepiękne

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się gepardy. Ależ s...

Dorosłe samice geparda nie mają swoich terytoriów, prowadzą samotniczy tryb życia. Z tego względu młode gepardy po osiągnięciu dojrzałości nie będą mogły pozostać razem z matką - o ich dalszej przyszłości zadecyduje koordynator gatunku.

Narodziny gepardów w 2019 roku nie były pierwszymi takimi narodzinami w śląskim zoo. Z podobnej nowiny cieszyliśmy się w 2011 roku, gdy rodzicami zostali Yathi i Iwan. Wtedy miot liczył czwórkę młodych - trzech samców i jedną samicę. Odchowane młode nie mogły pozostać z rodzicami, dlatego koordynator gatunku zadecydował o ich wyjeździe do innych ogrodów zoologicznych. Obecnie z czwórki pozostała już tylko trójka, która przebywa we Francji - Oskara i Atosa zobaczyć można w zoo w Salzburgu a Frelkę - w Le Parc Des Felins w Nesles.

To jest zabawne

Gepard to najszybszy lądowy zwierzak świata

Gepard jest najszybszym lądowym zwierzęciem świata. Gepardy w pogoni za ofiarą mogą rozwinąć prędkość przekraczającą 110km/h! Szybkość koty te zawdzięczają swojej budowie. Gepardy są bardzo smukłe, mają delikatną budowę ciała i niską wagę, co ułatwia im szybkie przyśpieszenie. Przyczepność w trakcie biegu zapewniają im pazury, które w porównaniu do innych kotów - nie chowają się.

Gepardy ze śląskiego zooZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Młode gepardy Mia i Malajka pierwszy raz na wybiegu zoo w Ch...

W naturze gepard niegdyś szeroko rozprzestrzeniony był zarówno w Afryce, jak i Azji, dziś spotykany bywa w 24 krajach Afryki oraz w Iranie. Najliczniej występuje w Namibii, gdzie jego populacja szacowana jest na około 2500 osobników. Kiedyś gepardy były oswajane i wykorzystywano je do pomocy w trakcie polowań na inne zwierzęta.

Gepardy - jako jedyne wśród dużych kotów - nie potrafią ryczeć.

Domem geparda są sawanny oraz rozległe trawiaste równiny. Jego łupem padają zwykle małe ssaki, np. gazele, impale i zające. Jako jedyny z rodziny kotowatych gepard goni swoje ofiary. W czasie trwającego przeciętnie 20 sekund pościgu traci dużo energii - po upolowaniu ofiary musi więc odpocząć, co często wykorzystują inne drapieżniki i wykradają mu zdobycz.

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię VU, co oznacza że jest narażony na wyginięcie. Na świecie prowadzone są różne projekty, mające na celu ochronę geparda. Jednym z nich jest Europejski Program Hodowlany, w którym Śląskie zoo bierze aktywny udział.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera