Nowa mieszkanka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To samiczka serwala
W śląskim zoo jest nowy lokator. To samiczka serwala, czyli ssaka z rodziny kotowatych. Samica serwala o imieniu - Afromeda - przyjechała do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z czeskiego zoo w Ostrawie. W chorzowskim zoo zajęła wybieg, na którym wcześniej oglądać można było skunksy. W pobliżu jest też wybieg wydr.
Naturalnym środowiskiem serwala są sawanny i stepy południowej Afryki. Spośród innych kotów wyróżniają go duże uszy zapewniające mu znakomity słuch i długie nogi – najdłuższe spośród wszystkich kotowatych.
Kilka faktów o serwalach:
- Serwal to ssak z rodziny kotowatych, którego naturalnym środowiskiem są sawanny i stepy południowej Afryki.
- Ma najdłuższe nogi w stosunku do wielkości ciała spośród wszystkich kotowatych.
- Potrafi biegać z prędkością dochodzącą do 80 km/h - dlatego nazywany jest małym gepardem.
Serwal może osiągać długość ciała od 60 do 90 cm i ważyć od 9 do 18 kg. Ma smukłe ciało pokryte jasnożółtą sierścią z czarnymi cętkami. Wzór jest różny u każdego osobnika, jednak z reguły wzdłuż głowy, karku i grzbietu przebiegają czarne pasy, które w tylnej części ciała przechodzą w łaty.
Zwierzęta w zoo w Chorzowie czekają na zwiedzających i chętn...
Poluje najczęściej na szczury, myszy, ryjówki, ptaki, żaby i jaszczurki. W momencie ataku wyskakuje wysoko w górę i spada z wyciągniętymi pazurami w miejscu gdzie znajduje się zdobycz. Czasami swoją dietę uzupełnia świeżą trawą i owocami.
Jak większość kotowatych jest samotnikiem, w pary łączy się tylko w okresie rozrodu. Po ciąży trwającej około 10 tygodni rodzą się najczęściej 2 lub 3 młode. Z matką potomstwo pozostaje przez około rok.
Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych to gatunek mniejszej troski (status LC), jednak zagrażają mu liczne polowania ze względu na skóry i utrata siedlisk naturalnych.
Młode gepardy ze śląskiego zoo już sporo urosły. Mia i Malajka już sporo urosły
W październiku 2019 roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszły na świat dwie samiczki geparda - Mia i Malajka. Maluchy szybko rosną i dobrze się rozwijają. Dziś to już spore koty. Rodzicami samiczek są: gepardzica Mambo i samiec Ignis.
Młode gepardzice po raz pierwszy wyszły na wybieg z początkiem kwietnia. Do tego czasu były razem z mamą w gepardziarni. Pierwsza wizyta na dworze bardzo spodobała się młodym gepardom. Dziewczyny biegały i goniły się po całym wybiegu. Ich mama - samica Mambo - cały czas je pilnowała.
Gepardy w śląskim zoo przyszły na świat 3 października 2019 roku.
Dla Mambo była to pierwsza ciąża w śląskim zoo. Jest to pierwsze potomstwo Ignisa - samca urodzonego w Dvur Kralowe, który w Chorzowie mieszka od 2016 roku oraz pochodzącej z Francji samicy Mambo, która do Chorzowa przyjechała z opolskiego zoo w 2017roku.
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się gepardy. Ależ s...
Dorosłe samice geparda nie mają swoich terytoriów, prowadzą samotniczy tryb życia. Z tego względu młode gepardy po osiągnięciu dojrzałości nie będą mogły pozostać razem z matką - o ich dalszej przyszłości zadecyduje koordynator gatunku.
Narodziny gepardów w 2019 roku nie były pierwszymi takimi narodzinami w śląskim zoo. Z podobnej nowiny cieszyliśmy się w 2011 roku, gdy rodzicami zostali Yathi i Iwan. Wtedy miot liczył czwórkę młodych - trzech samców i jedną samicę. Odchowane młode nie mogły pozostać z rodzicami, dlatego koordynator gatunku zadecydował o ich wyjeździe do innych ogrodów zoologicznych. Obecnie z czwórki pozostała już tylko trójka, która przebywa we Francji - Oskara i Atosa zobaczyć można w zoo w Salzburgu a Frelkę - w Le Parc Des Felins w Nesles.
To jest zabawne
Gepard to najszybszy lądowy zwierzak świata
Gepard jest najszybszym lądowym zwierzęciem świata. Gepardy w pogoni za ofiarą mogą rozwinąć prędkość przekraczającą 110km/h! Szybkość koty te zawdzięczają swojej budowie. Gepardy są bardzo smukłe, mają delikatną budowę ciała i niską wagę, co ułatwia im szybkie przyśpieszenie. Przyczepność w trakcie biegu zapewniają im pazury, które w porównaniu do innych kotów - nie chowają się.
Młode gepardy Mia i Malajka pierwszy raz na wybiegu zoo w Ch...
W naturze gepard niegdyś szeroko rozprzestrzeniony był zarówno w Afryce, jak i Azji, dziś spotykany bywa w 24 krajach Afryki oraz w Iranie. Najliczniej występuje w Namibii, gdzie jego populacja szacowana jest na około 2500 osobników. Kiedyś gepardy były oswajane i wykorzystywano je do pomocy w trakcie polowań na inne zwierzęta.
Gepardy - jako jedyne wśród dużych kotów - nie potrafią ryczeć.
Domem geparda są sawanny oraz rozległe trawiaste równiny. Jego łupem padają zwykle małe ssaki, np. gazele, impale i zające. Jako jedyny z rodziny kotowatych gepard goni swoje ofiary. W czasie trwającego przeciętnie 20 sekund pościgu traci dużo energii - po upolowaniu ofiary musi więc odpocząć, co często wykorzystują inne drapieżniki i wykradają mu zdobycz.
W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada kategorię VU, co oznacza że jest narażony na wyginięcie. Na świecie prowadzone są różne projekty, mające na celu ochronę geparda. Jednym z nich jest Europejski Program Hodowlany, w którym Śląskie zoo bierze aktywny udział.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SONY Xperia 5 IV 5G 8/128GB Czarny
xperia 5 iv ma moc i wydajność, których potrzebuje…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Czarny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

POCO C40 3/32GB Żółty
Jeśli jesteś miłośnikiem informatyki i elektroniki…
kup teraz

POCO F4 6/128GB Zielony
Xiaomi Poco F4 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB - Zielony…
kup teraz

Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB Jasnozielony
Smartfony Samsung A14 został zaprojektowany z myśl…
kup teraz

Samsung Galaxy A54 5G SM-A546 8/128GB Czarny
Samsung Galaxy A54 5G przyciąga uwagę bezpretensjo…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót