MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby na Zalewie Rybnickim - powodem jest wyłączenie bloków węglowych Elektrowni Rybnik? Polski Związek Wędkarski zajmuje się sprawą

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Śnięte ryby na Zalewie Rybnickim pojawiły się nie po raz pierwszy.
Śnięte ryby na Zalewie Rybnickim pojawiły się nie po raz pierwszy. arc. PZW w Katowicach
Ekspert, z którym współpracuje Polski Związek Wędkarski oceni, jaka była przyczyna śnięcia ryb, do której doszło w ostatnich dniach na wodach Zalewu Rybnickiego. Nieoficjalnie mówi się, że powodem tego może być zmiana charakteru zbiornika związanego z wyłączeniem dwóch bloków węglowych w rybnickiej Elektrowni. Tzw. przyducha, która również wskazywana jest jako możliwa przyczyna śnięcia ryb, występowała już na Zalewie Rybnickim jednak wcześniej.

Spis treści

Na Zalewie Rybnickim pojawiły się śnięte ryby. Czy to przez wyłączenie bloków węglowych Elektrowni Rybnik?

Jak na razie nie wiadomo, z jakiego powodu nastąpiło śnięcie ryb, do którego w ostatnich dniach doszło w wodach Zalewu Rybnickiego przy Elektrowni w Rybniku. O sprawie wiedzą zarówno przedstawiciele zakładu, rybnickiego magistratu, jak i Polskiego Związku Wędkarskiego w Katowicach.

Nikt oficjalnie nie jest jednak wskazać wspomnianej przyczyny takiego stanu rzeczy. A jeśli o tę chodzi, pod uwagę branych jest kilka scenariuszy.

- Mamy informację z Elektrowni Rybnik, że to naturalna sytuacja - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika, dodając, że jej przedstawiciele odławiają ryby oraz, że to właśnie im można zgłaszać ewentualne pojawienie się kolejnych przypadków śniętych ryb.

Nieoficjalnie mówi się, że mogłaby ona być podyktowana zmianą charakteru zbiornika Zalewu Rybnickiego. To z kolei wiązałoby się z wyłączeniem 31 grudnia poprzedniego roku dwóch najstarszych bloków węglowych Elektrowni Rybnik. Z tego powodu wody Zalewu miałyby być w mniejszym stopniu natlenione.

Jeśli tak by się okazało, byłaby to już kolejna sytuacja, na którą wpływ ma wyłączenie bloków Elektrowni. Zimą w związku z zakończeniem ich eksploatacji, Zalew Rybnicki już po jednej dobie mrozu, zamarzł, co wprawdzie zdarzało się w przeszłości, ale nigdy tak szybko.

Związek wędkarski kazał zbadanie sprawy śniętych ryb

Sprawą śniętych ryb na Zalewie Rybnickim zajmuje się też Polski Związek Wędkarski, a dokładnie jeden z jego okręgów, mieszczący się w Katowicach. Jak wskazują jego przedstawiciele, obecnie czekają oni na wyniki badań, które zlecili. Jednocześnie przyznają, że spodziewali się, iż w Rybniku dojdzie do śnięcia ryb.

- Liczyliśmy się z tym. Takie sytuacje występują dojść szeroko - zaznacza Andrzej Szczęsny, który z ramienia katowickiego PZW jest opiekunem rejonu VI, obejmującego Rybnik.

Mimo wszystko skala śnięcia ryb negatywnie zaskoczyła osoby związane z PZW. - Zaniepokoiło nas to - podkreśla Andrzej Szczęsny, dodając, że sprawa zainteresowała także Sanepid, który również ma oczekiwać na wyniki badań wyjaśniające przyczynę śnięcia ryb.

Śnięte ryby nie po raz pierwszy na Zalewie Rybnickim

Sytuacja ze śniętymi rybami na rybnickim Zalewie występuje nie po raz pierwszy. I gdyby faktycznie była ona spowodowana zbyt małą ilością tlenu w wodzie, czyli tzw. przyduchą, może okazać się, że wyłączenie bloków elektrowni nie miało znaczenia. Już w przeszłości, gdy te jeszcze działały, dochodziło do takich samych sytuacji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera