Sevilla 0:0 (k.4:2) Benfica [RELACJA LIVE + ZDJĘCIA] Finał Ligi Europejskiej

Michał Nowak
Sevilla pokonała Benfikę w finale Ligi Europy. Regulaminowe 120 minut meczu nie przyniosło bramek. Dopiero w konkursie rzutów karnych lepsi okazali się piłkarze Jorge Jesusa, wygrywając 4:2. Relacja na dziennikzachodni.pl.

To był niezwykle wyrównany mecz, obie drużyny miały swoje sytuacje na zdobycie bramek, ale ostatecznie lepsza okazała się Sevilla. Zespół trenera Unai Emery wygrał Ligę Europy dzięki pewnym strzałom w konkursie rzutów karnych. Benfica nie dołoży tego pucharu do wcześniej wywalczonego mistrzostwa Portugalii. To już ósmy finał Ligi Europy, który lizbończycy przegrali.

PONIŻEJ ZAPIS RELACJI NA ŻYWO:

4:2 Kevin Gameiro pewnie trafia do bramki! Sevilla wygrywa Ligę Europy!

3:2 Luisaon trafia i przedłuża nadzieje Benfiki.

3:1 Coke nawet się nie zawahał! Jest bramka.

2:1 Rodrigo też nie trafia! Beto z łatwością wybronił strzał po ziemii!

2:1 Sevilla wychodzi na prowadzenie. Mbia trafia.

1:1 Cardozo nie trafia! Przyhamował, puścił piłkę po ziemi i bramkarz wyczuł intencje!

1:1 Bacca idealnie pod poprzeczkę.

0:1 Lima trafia jako pierwszy dla Benfiki.

Zaczynamy konkurs rzutów karnych.

122min. Koniec meczu, przed nami konkurs rzutów karnych! Sevilla raz już awansowała po karnych, po meczu z Betisem w 1/8 finału.

122min. Mbia wyłożył się na murawie, sędzia przerwał grę. Z przerwy korzystają też lizbończycy, wszyscy są bardzo zmęczeni.

120min. Dwie minuty doliczone przez arbitra.

118min. Zmiana w szeregach Benfiki. Obie drużyny są już tak zmęczone, że nie są w stanie oddawać strzałów w światło bramki. Zapewne losy finału rozstrzygną się w rzutach karnych.

115min. Gomes znowu niecelnie uderza, ponad bramką. Piłkę dostał od Pereiry przed polem karnym.

110min. Sevilla znów przed szansą. Kevin Gameiro, który wszedł za Marina, uderzył w boczną siatkę. Teraz w drużynie Sevilli ma miejsce zmiana, Figueiras wchodzi na boisko.

107min. Gomes uderzył z dystansu... w ostatni rząd na trybunach.

106min. Sędzia wznawia ten bezbramkowy mecz.

105min. Koniec pierwszej połowy dogrywki. Sevilla musi być zła, że nie prowadzi po sytuacji w jakiej wcześniej znalazł się Bacca.

103min. Zmieniony został Marko Marin. O tyle dziwna sytuacja, że ten gracz wszedł w 78. minucie meczu jako zmiennik Reyesa.

101min. Bacca! Carlos Bacca miał podaj najlepszą sytuację w tym meczy, biegł na sytuację sam na sam z bramkarzem, ale uderzył obok słupka! To mógł być gol dający zwycięstwo.

100min. A teraz Almeida dostaje żółtą kartkę za nieczyste zagranie.

98min. Coke dostaje żóltą kartkę za faul na graczu Benfiki.

94min. Benfica napiera na bramkę. Lizbończycy na pewno nie chcą ponieść ósmej porażki w finale Ligi Europy.

91min. Trwa dogrywka. Było zwarcie z Pereirą, w którym ucierpiał Mbia.

Koniec regulaminowego czasu. Czekamy na rozstrzygnięcie w dogrywce.

90min. Nic nie zapowiada gola w regulaminowym czasie, ale przy takiej grze możliwe, że trafienia nie będzie też w dogrywce. Sędzia doliczył dwie minuty.

87min. Obie drużyny nie chcą chyba dogrywki, ale nikt nie udowadnia tego zdobyciem bramki. Teraz przy piłce Benfica.

84min. Lima chciał zaskoczyć bramkarza Sevilli. Uderzył bardzo mocno, daleko sprzed pola karnego, ale Beto przeniósł piłkę nad poprzeczką. Po wykonaniu rożnego Ridrigo był bliski zdobycia bramki głową.

80min. Lima wystawił idealną piłkę do Rodrigo przed bramką Sevilli. Ale doskonale zorganizowana obrona rywali sprawiła, że zanim Rodrigo wymierzył strzał, drogę do bramki zamknął mu stoper.

78min. Zmiana, Reyes schodzi, w jego miejsce pojawia się Marco Marin.

75min. Spalony przy akcji Benfiki, zaczyna Beto od bramki.

71min. Fazio uderzał głową, ale pewnie wyłapał bramkarz.

69min. Almeida ratował się pod naciskiem rywala wybiciem na rożny. Sevilla nie zdołała odpowiednio rozegrać tego stałego fragmentu.

66min. Sevilla przejęła inicjatywę na chwilę. Po dośrodkowaniu Rakiticia piłka jednak poleciała za linię końcową i zaczął Oblak od bramki.

61min. Reyes znowu uderzał z dogodnej pozycji po tym, jak w polu karnym odebrał piłkę dośrodkowaną ze skrzydła. Piłkę uderzył mocno, ale Oblak z trudem wyłapał.

59min. Rodrigo miał dwie okazje na bramkę! Rzut rożny zostaje niewykorzystany przez Benfikę. Wcześniej gracze sygnalizowali zagranie ręką gracza Sevilli w polu karnym, ale sędzia tego nie widział.

57min. Gaitan uderzał z ponad 20. metrów. Celnie, ale Beto wyłapał.

53min. Tym razem gracz Sevilli, Reyes, wybiegał na setkę po podaniu prostopadłym Rakiticia. Chybił jednak, uderzając obok słupka.

52min. Benfika zaczęła drugą połowę agresywnie, więcej jest przy piłce i szuka okazji na gola. Teraz wyrzucają lizbończycy z autu.

48min. Rakitić dośrodkowywał z rożnego, nieskutecznie. Zaraz po tym akcja w polu karnym Sevilli. Najpierw Bacca uderzał na bramkę, ale szczęśliwie ustawiony obrońca wybił. Zaraz po tym piłka trafiła pod nogi doskonale ustawionego Maksiego Pereiry, ale ten również nie zdołał pokonać bramkarza.

46min. Rozpoczynamy drugą połowę. Ze statystyk za pierwszą połowę najciekawsza jest ta odnosząca się do fauli 12-11 dla Benfiki.

Druga połowa

45min. Sędzia kończy pierwszą połowę. W końcówce Benfica mogła mieć przyznany rzut karny po faulu gracza Sevilli w polu karnym, ale sędzia jednak nie podyktował jedenastki. Trzeba będzie więc czekać na gola w drugiej połowie.

45min. Maxi Pereira miał okazję na podcinkę, którą mógł pokonać bramkarza Sevilli. Nie udało się, chwilę po tym Bacca uderzał z dystansu, ale Beto obronił. Była okazja na bramkę do szatni.

42min. Dalekie dośrodkowanie wyłapane przez Jana Oblaka.

39min. Rakitić dośrodkował z daleka do partnera w okolicy jedenastki, ale stoper wybił i Sevilla wywalczyła rzut rożny. Po wrzutce Rakiticia zakotłowało się w polu karnym, Bacca upadł na ziemię i z pozycji leżącej próbował strzelić w bramkę. Ostatecznie nie udało się.

36min. 54% posiadania piłki dla Sevilli. Mecz jest o tyle wyrównany, że obie drużyny przede wszystkim nie pozwalają przedzierać się rywalom pod własną bramkę.

33min. Sevilla nie przepuszcza lizbończyków na swoją połowę. Sporo w tym meczu fauli jak na razie, ale póki co bez dodatkowych kartek.

30min. Trzecia żółta kartka w tym meczu - tym razem Siqueira został ukarany po faulu na na piłkarzu Sevilli.

27min. Gaitan wbiegał w pole karne, ale został powstrzymany przez trzech obrońców Sevilli. Chwilę po tym Rakitić uderzał z 18. metrów, ale trafił w stopera.

24min. Wciąż żadna z drużyn nie jest w stanie zagrozić przeciwnikowi. Teraz Sulejmani jednak obolały opuszcza boisko, ma problemy z barkiem. Almeida wchodzi w jego miejsce.

20min. Sulejmani od pewnego czasu gra już na boisku. Tymczasem Rakitić dogrywał ze skrzydła, ale nie było partnera w polu karnym.

19min. Lekko spadło tempo spotkania, teraz Sevilla stara się konstruować atak.

16min. Sulejmani ucierpiał po tych dwóch faulach i opuścił na jakiś czas boisko. Powoli chyba jednak szykuje się do powrotu.

13min. Ponownie Sulejmani faulowany, tym razem przez Moreno - kolejna żółta kartka. Zawodnik ucierpiał dość mocno. Rzut wolny wykonał Gaitan i była szansa na gola, ale zabrakło zimnej krwi w polu karnym.

11min. Pierwsza żółta kartka, faulował Fazio, który wysokim kopnięciem powstrzymał biegnącego Sulejmaniego.

9min. Znowu Sevilla podniosła ciśnienie na trybunach. Rakitić popisał się dobrym sprintem, podał piłkę partnerowi w połowie rywala, ten zagrał do Bacci wychodzącego sam na sam z bramkarzem, ale piłkarz był na spalonym.

5min. Benfica miała tarapaty, na czystą pozycję wychodził Bacca, który odbierał piłkę podaną ze skrzydła. Nie zdążył oddać strzału, piłka została wybita na róg, ale rożnego Portugalczycy też nie wykonali dobrze.

3min. Lima wbiegał od boku w pole karne, do piłki wybiegł bramkarz Sevilli. Zakończyło się wybiciem piłki na rożny, którego Benfica nie wykorzystała.

1min. Zaczynamy mecz Sevilli z Benfiką.

SEVILLA - BENFICA - RELACJA LIVE:

Liga Europejska od dawna jest zdominowana przez zespoły z Hiszpanii i Portugalii. W 2011 roku mieliśmy finał pomiędzy dwoma klubami portugalskimi, rok później w finale rywalizowały już kluby hiszpańskie. Benfica może czuć się niezaspokojona w lidze europejskiej - drużyna Jorge Jesusa przegrała aż 7 finałów w tych prestiżowych rozgrywkach, ostatnio przegrywając z Chelsea. Dobrym prognostykiem jest fakt, że w tym roku Benfica zdobyła w krajowych rozgrywkach mistrzostwo Portugalii i Puchar Ligi.

Sevilla w tej Lidze Europy nie radzi sobie tak dobrze jak Benfica. Zespół już dwa razy był bliski odpadnięcia. W 1/8 finału drużyna przegrała mecz u siebie z lokalnym rywalem Betisem, ale później odrobiła stratę i awansowała po rzutach karnych. Gorąco było też w półfinale, w którym byli blisko odpadnięcia w meczu z Valencią. Najpierw Sevilla wygrała 2:0, ale w rewanżu Nietoperze strzelili trzy gole. Zespół zapewnił sobie awans w 94. minucie, kiedy Stephane M'Bia umieścił głową piłkę w siatce, ustanawiając wynik końcowy 1:3.

Trenerzy przed dzisiejszym finałem:

Unal Emery (Sevilla): "Benfica to bardzo dobrze poukładany zespół. Ma doświadczonego trenera, jest mocna we wszystkich formacjach, znakomita w kontratakach. Nigdy w finale nie ma faworyta, zawsze szanse wynoszą 50 na 50."

Jorge Jesus (Benfica): "Znam dobrze Sevillę, oglądałem sporo jej spotkań w lidze hiszpańskiej i wiem, że jest to zespół bardzo zmotywowany. Jednak nie powtórzymy błędów sprzed roku i to będzie historyczny dzień dla Benfiki".

Mecz finałowy Sevilla - Benfica rozpocznie się o godz. 20:45, transmisje w Canal+ Sport i TVN Turbo.