Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siarka truje w Żywcu i Rybniku, związki azotu w Częstochowie i aglomeracji. A pył jest wszędzie

MIW
Sami się trujemy. Potwierdziły to wyniki badań, zaprezentowane dziś w Katowicach podczas konferencji na temat stanu powietrza w wojewódzkie śląskim. Dane za ubiegły rok nie pozostawiają wątpliwości.

Wynika z nich, że w regionie nie ma "zielonych wysp". W ubiegłym roku stężenia obu rodzajów pyłu zawieszonego (to one właśnie wywołują smog) oraz silnie rakotwórczego benzo(a)pirenu w całym województwie wysoko przekroczyły dopuszczalne normy. Dwutlenek siarki zatruwa płuca mieszkańcom Żywca i Rybnika, natomiast dwutlenek azotu szczególnie daje się we znaki w Częstochowie i miastach aglomeracji śląsko- zagłębiowskiej.

Przedstawiająca te dane Anna Wrześniak, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katwoicach zwróciła uwagę, że w pyle zawieszonym niewiele wykryto metali ciężkich.
- Świadczy to o tym, że przemysł miał niewielki wpływ na ich powstanie. Ich źródłem były głównie gospodarstwa domowe - mówi Wrześniak.

Jedynym skutecznym sposobem walki z niską emisją - jak zwykło się określać emisję z domowych palenisk - jest wymiana pieców na nowsze, bardziej ekologiczne, bądź zmiana wykorzystywana w nich paliwa. To ostatnie często stanowią śmieci, które normalnie powinne trafić na wysypisko. Być może zmieni się to w lipcu po wejściu w życie nowej ustawy śmieciowej. Wówczas przestanie się już opłacić palenie śmieci w piecu.

Jeśli idzie o wymianę pieców, to jedynym sposobem są dotacje z urzędów gmin, które które pozwoliłyby obniżyć koszt wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne. W Katowicach taka dotacja pokrywa do 50 procent takiej inwestycji (przy czym nie może to być kwota wyższa niż 6000 zł). W ramach walki o czystsze powietrze dofinansowywane są nie tylko wymiany domowych pieców, ale także prowadzone przez spółdzielnie, bądź wspólnoty mieszkaniowe termomodernizacje budynków. W tym ostatnim przypadku pieniądze pochodzą często z unijnego budżetu - w ramach jego bieżącej edycji województwo śląskie za sprawą Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymało 216 mln. złotych.

W kolejnych latach ma ich być jeszcze więcej. Narodowy oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do roku 2016 chcą przeznaczyć ok. 800 mln zł na programy poprawiające stan powietrza w aglomeracjach. O jeszcze większych kwotach marzą urzędnicy marszałka. Przygotowywany przez nich "Kompleksowy program likwidacji niskiej emisji na terenie konurbarcji śląsko - zagłębiowskiej" ma objąć 11 miast centralnej części regionu, a jego wartość przekroczyć 2,1 miliarda złotych. Efekt? Ilość związków siarki, azotu i pyłów zawieszonych ma zostać ograniczona aż o 90 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty