MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siła Kobiecej Ekspresji. Wyjątkowa sztuka Dagmary Rybak

Urszula Kosiór
Urszula Kosiór
Dagmara Rybak to artystka, której talent malarski emanuje z każdego pociągnięcia pędzla. Urodzona i wychowana na Śląsku, dzieciństwo spędziła na tradycyjnej, polskiej wsi, od najmłodszych lat fascynowała się sztuką i kolorem. Jej prace są nie tylko wyrazem jej pasji, ale także głęboko zakorzenionych przekonań na temat kobiecej siły, piękna i emocji.

Specjalizując się w malarstwie portretowym, Dagmara oddaje hołd kobietom poprzez swoje obrazy. Jej kompozycje są niezwykle intymne i osobiste, w portretach zapamiętuje uchwycone emocje, w różnych kontekstach i chwilach. Często eksploruje tematykę kobiecej tożsamości, wrażliwości i siły, wyrażając je za pomocą wyrazistych kolorów i subtelnych szczegółów.

Obecnie malujesz przede wszystkim kobiety, dlaczego?

Kobiety są pełne uroku i tajemniczości, mają w sobie jakąś magię, która przyciąga widza. Są pełne wdzięku i słodyczy, ale jednocześnie silne, odważne i bardzo świadome siebie. Malowanie kobiet pozwala mi uchwycić tę mieszankę cech, które są fascynujące i inspirujące.

Siła Kobiecej Ekspresji. Wyjątkowa sztuka Dagmary Rybak

Czyli każdy obraz, który malujesz, wyraża jakąś cechę, emocję?

Tak, każdy obraz jest dla mnie osobistym przeżyciem. Malowanie to dla mnie sposób wyrażania emocji i przekazywania historii. Każdy portret, każda postać na moich obrazach niesie ze sobą inną historię i różne emocje, które towarzyszyły mi podczas tworzenia.

Czy istnieje jakaś konkretna historia lub doświadczenie osobiste, które szczególnie wpłynęło na Twoją sztukę?

Tak, wiele wydarzeń i punktów zwrotnych w moim życiu miało ogromny wpływ na moją twórczość. Niedawno, ponad pół roku temu, wydarzyło się coś, co przyczyniło się do przełomu w mojej sztuce i sprawiło, że wystrzeliłam, jak rakieta w kosmos. Te osobiste doświadczenia często pozostawiam dla siebie, ale mają one głęboki wpływ na to, co tworzę. Moje obrazy są nierozerwalnie powiązane ze mną, często zostawiam na nich część siebie – swoich emocji, myśli i przeżyć. Każdy obraz kryje za sobą jakąś historię z mojego życia, czy to z przeszłości, czy teraźniejszości. Tworzenie obrazu często jest dla mnie sposobem na zamknięcie jakiegoś etapu lub uporanie się z emocjami.

Czy Twoje obrazy są nostalgiczne?

Postacie na moich obrazach często są zamyślone i nostalgiczne, co może sprawiać wrażenie, że wydają się smutne. Jednak staram się, aby miały w sobie również elementy nadziei i piękna, które można dostrzec w detalach i symbolice. Każdy obraz jest dla mnie wyjątkowy, a emocje na nich przybierają różne kolory, formy i kształty.

Siła Kobiecej Ekspresji. Wyjątkowa sztuka Dagmary Rybak

Czy twoje obrazy mają tytuły i jakie mają znaczenie?

Tak, moje obrazy mają tytuły, które często odnoszą się do symboliki i historii, jakie kryją się za nimi. Na przykład obraz pt. "Jaskółcze ziele " symbolizuje wolność, odrodzenie i wierność , a obraz z białą lilią niesie ze sobą znaczenia czystych intencji i niewinności. Niektóre obrazy mają znaczenia znane tylko mnie, co dodaje im osobistego wymiaru.

Czy masz jakieś ulubione techniki lub media, z którymi eksperymentujesz?

Lubię eksperymentować z różnymi technikami i mediami, nie ograniczam się tylko do tradycyjnych metod malarskich. Śmiało wykorzystuję różne formy wyrazu, aby stworzyć dzieła, które poruszają i inspirują widza. Zwykle maluję akrylem na płótnie, ale lubię dodawać brokat, to pozostało jeszcze po czasach studiów. Kiedy wracam do tego materiału, moje prace nabierają innego wyrazu i zaczynają błyszczeć, szczególnie wieczorem lub w promieniach słonecznych.

Czy istnieją artystki, które stanowiły źródło inspiracji dla Twojej pracy?

Tak, w liceum, kobietą, która się przewijała w moich inspiracjach była Olga Boznańska. Jednak mistrzami, którzy wywarli wpływ na moją pracę, byli zdecydowanie Panowie Jerzy Duda-Gracz, Franciszek Starowieyski i Witold Wojtkiewicz. Wojtkiewicz szczególnie był inspiracją dla mojego dyplomu ze szkła.

Siła Kobiecej Ekspresji. Wyjątkowa sztuka Dagmary Rybak

Czy istnieją inne obszary społeczne lub inicjatywy, w które aktualnie się angażujesz?

Bardziej angażuję się w inicjatywy dla dzieci, które potrzebują pomocy w walce z chorobami lub innymi przeciwnościami losu. Uczestniczę w aukcjach charytatywnych i zbiórkach na walkę z nowotworami czy SMA. Wspieram te inicjatywy z otwartym sercem, przekazując swoje prace i wspierając walkę z chorobą.

Twoje prace będzie można obejrzeć w sobotę w przestrzeni Muzeum Śląskiego podczas Forum Kobiecości. Czy jest coś, co chciałabyś powiedzieć tym, którzy Twoją twórczość będą widzieć po raz pierwszy?

Zapraszam Was do mojego świata, byście sami mogli odkryć historie skrywane w oczach moich Pań.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni