Simoradz: Zrabowany w czasie wojny dzwon wrócił dzisiaj do...

  Simoradz: Zrabowany w czasie wojny dzwon wrócił dzisiaj do parafii [FOTORELACJA]

  JAK, KLM, JVL

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Simoradz: Zrabowany w czasie wojny dzwon wrócił dzisiaj do parafii [FOTORELACJA]
  1/40
  przejdź do galerii

  ©FOT. Jan-Victor Landowski

  Po wielu latach wraca simoradzki dzwon do naszej parafii. Bardzo się cieszymy, że to nastąpiło. Dzisiaj wyjątkowy dzień, bo przeżywamy 69.rocznicę odzyskania niepodległości i w tym dniu przychodzi nam radować się z powrotu simoradzkiego dzwonu do naszej parafii - mówił podczas dzisiejszej mszy ks. Krzysztof Moskal, proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim, gdzie uroczyście powitano stary gotycki dzwon z XV wieku, jeden z najstarszych w regionie, który został zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej, a teraz - po 70 latach - wrócił do swojej parafii.
  Hitlerowcy zrabowali z małego kościółka św. Jakuba w Simoradzu dwa dzwony - dzwon Jakub i nieco młodszy (został prawdopodobnie przetopiony na potrzeby armii niemieckiej). Na ślad dzwonu Jakub natrafiło dwóch emerytowanych simoradzkich nauczycieli - Tadeusz Niezdana oraz Krzysztof Błaszczak.

  Wszystko zaczęło się w kwietniu 2013 roku, gdy w ich ręce wpadł artykuł dotyczący odzyskania przez parafię w Bestwinie Króla Chwały, dzwonu z 1504 roku, zrabowanego przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Początkowo interesował nas wątek historyczno-kryminalny i tym tropem poszli.

  Niewdana i Błaszczak natychmiast skontaktowali się z Walerią Owczarz z Towarzystwa Miłośników Ziemi Bes-twińskiej, która koordynowała akcję odzyskania bestwińskiego dzwonu.

  - Dowiedzieliśmy się, że archiwum niemieckie dysponuje opisem prawie 16 tysięcy dzwonów. I tak dotarliśmy do publikacji zawierającej wykaz dzwonów wywiezionych z Polski, a znajdujących się na terenie Niemiec - przyznał Krzysztof Błaszczak.

  Wówczas okazało się, że simoradzki dzwon zrabowany przez hitlerowców 10 marca 1942 r. znajduje się w kościele św. Augustyna w miejscowości Hameln w diecezji Hilden-sheim w Dolnej Saksonii. Parafia w Simoradzu zwróciła się pisemnie do tamtejszego proboszcza o zwrot dzwonu, argumentując to dokumentacją fotograficzną, m.in. zdjęciem wykonanym 10 marca 1942 r., gdy dzwon był zdejmowany z wieży kościelnej.

  Niemcy początkowo byli zaskoczeni, ale po przedyskutowaniu sprawy z radą parafialną zdecydowali, że dzwon powinien wrócić do Polski.

  Halina Szotek, emerytowany kierownik Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. stwierdziła, że dzwon Jakub ma wielką wartość historyczną, bo jest prawdopodobnie najstarszym dzwonem na Śląsku Cieszyńskim, jaki przetrwał do naszych czasów.

  - Czuję wielką, wielką, wielką radość. Nie mogę w to uwierzyć, że dzwon z powrotem jest w Simoradzu. Kiedy wnoszono go do kościoła, to łezka się w oku zakręciła - dzielił się wczoraj swoimi wrażeniami Tadeusz Niezdana. Dodał, że zabiegi o sprowadzenie dzwonu Jakuba trwały półtora roku, były chwile zwątpienia czy uda się go odzyskać, ale wspierali się na zmianę z Krzysztofem Błasz-czakiem. I udało się!

  Ważący 540 kilogramów dzwon został teraz wystawiony w prezbiterium siemiradzkiego kościoła.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JAK TO ?

  Katolik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dzwon dzwonił sobie w innym kościele i coż to za kościelna kradzież .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś tu śmierdzi..

  Alois (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Skoro jest wykaz 16 tys dzwonów(wiecej niż parafi w polsce) tzn ze nazisci nie przetopili ich na działa.Kolejna kłamliwa polska teoria powtarzana tysiące razy i wpajana dzieciom od małego a wy w to...rozwiń całość

  Skoro jest wykaz 16 tys dzwonów(wiecej niż parafi w polsce) tzn ze nazisci nie przetopili ich na działa.Kolejna kłamliwa polska teoria powtarzana tysiące razy i wpajana dzieciom od małego a wy w to tez wierzycie...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo