MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sinice w Jeziorze Paprocańskim w Tychach - sanepid ostrzega przed kąpielą w wodzie, w której występuje zakwit sinic

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Sanepid ostrzega przed kąpielą w wodzie, w której występuje zakwit sinic
Sanepid ostrzega przed kąpielą w wodzie, w której występuje zakwit sinic Arkadiusz Gola / Polska Press
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego w Jeziorze Paprocańskim w Tychach, zakwitły sinice. Podobnie było przed rokiem, wówczas wraz z końcem czerwca wydano komunikat o konieczności zamknięcia kąpieliska. Jak będzie tym razem?

Sinice w Jeziorze Paprocańskim w Tychach

To nie jest dobra wiadomość dla osób, które w najbliższych dniach chciałyby ochłodzić się w Jeziorze Paprocańskim w Tychach. W wielu miejscach występuje wręcz zielona woda, co związane jest z zakwitem sinic. Choć temperatura na zewnątrz może skłaniać do kąpieli, warto będzie skorzystać z innych atrakcji wokół jeziora lub wybrać inny akwen.

Sezon kąpielowy w Jeziorze Paprocańskim w Tychach ma ruszyć 22 czerwca. Nie wiadomo jednak czy do tego czasu woda będzie nadawała się do kąpieli. Dotąd nie wydano oceny wody w kąpielisku w tegorocznym sezonie. To jednak nie pierwszy raz, gdy sinice uniemożliwiają kąpiele w tyskim jeziorze. Do podobnych sytuacji dochodziło już w poprzednich latach.

Sinice, znane również jako cyjanobakterie, są grupą bakterii fotosyntetyzujących, które występują zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. W sprzyjających warunkach, takich jak wysoka temperatura i obecność składników odżywczych (np. azot i fosfor), sinice mogą szybko się namnażać, powodując tzw. zakwity wód. Zakłóca to ekosystem wodny i może prowadzić do śmierci ryb oraz innych organizmów wodnych z powodu niedoboru tlenu.

Sanepid ostrzega przed kąpielą

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach ostrzega przed kąpielą w wodzie, w której występuje zakwit sinic. Jak tłumaczy sanepid, przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze najczęściej następuje zakwit sinic.

- Koncentrujące się przy powierzchni sinice nadają wodzie kolor niebieskozielony, zaś tworzące się w zatokach kożuchy sinic wydzielają nieprzyjemny zapach. Jednak to nie zmieniona barwa wody i zapach są groźne. Organizmom żywym zagrażają wytwarzane przez sinice toksyny. Trujące związki dostać się mogą do naszego organizmu podczas kąpieli, mycia lub pływania w zakażonej wodzie. Spożycie takiej wody może spowodować wysypkę, gorączkę, biegunkę, wymioty, czasem nawet drżenie mięśni i oszołomienie - wskazuje tyski sanepid.

Związki barwnikowe sinic mogą wywołać przy kontakcie ze skórą człowieka stan zapalny (rumień), pokrzywkę i wypryski. W razie dostania się do oczu sinice mogą wywołać zapalenie spojówek i gałki ocznej. Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni