MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skazany za zabójstwo Ryszard Bogucki nie dostanie miliona złotych

Teresa Semik
Ryszard Bogucki na sali rozpraw
Ryszard Bogucki na sali rozpraw Teresa Semik/Dziennik Zachodni
Znany z brawurowej ucieczki z wadowickiego więzienia, Ryszard Bogucki, domagał się w sumie 22,5 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały, komendanta głównego Policji, zastrzelonego w 1998 roku w Warszawie. Bogucki został prawomocnie uniewinniony od tego zarzutu, ale przez 9 lat, 2 miesiące i 9 dni stosowano wobec niego tymczasowy areszt, w związku z tym śledztwem. Siedział pod rygorem „N”, czyli niebezpieczny przestępca z wszystkimi konsekwencjami.

Kiedy pierwszy raz orzeczono ten areszt Bogucki i tak był pozbawiony wolności, bo siedział już w związku z zabójstwem Pershinga, domniemanego szefa mafii pruszkowskiej, który z kolei został zastrzelony w 1999 roku w Zakopanem. Nim w tej sprawie zapadł wyrok, Bogucki wtedy uciekł. Znaleziono go w Meksyku i sprowadzono do Polski. Karę 25 lat za zabójstwo Pershinga zakończy odsiadywać w 2029 roku.

Sąd Okręgowy w Katowicach wyliczył, że za czas tymczasowego aresztowania w sprawie Papały należy się Ryszardowi Boguckiemu 1 mln 105 tys. zł. Od wyroku odwołały się obie strony – Bogucki, bo twierdzi, że dostał za mało i prokurator, bo uznał, że to jest bezpodstawne wzbogacenie.

Ryszard Bogucki ze wzruszeniem przekonywał Sąd Apelacyjny w Katowicach, jak bardzo cierpiał z powodu tego tymczasowego aresztowania i statusu przestępcy niebezpiecznego, jak bardzo dokuczała mu samotność, jak były upokarzające rewizje i przeszukania cel, bo w tym czasie włączano na cały regulator muzykę. Grano osadzonym hymn radziecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!