Skoki narciarskie, Wisła, 22.11.2020, KONKURS INDYWIDUALNY WYNIKI:Podium nie dla nas. Triumf Eisenbichlera [PROGRAM, SKŁAD POLAKÓW, WYNIKI]

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Markowski
Udostępnij:
W Wiśle zakończył się pierwszy w tym sezonie Pucharu Świata KONKURS INDYWIDUALNY w skokach narciarskich. Do drugiej serii awansowało siedmiu Polaków. W finale najwyżej - na piątej pozycji - wylądował Piotr Żyła i okazał się jedynym Polakiem w czołowej dziesiątce. Dużego pecha miał Kamil Stoch. Liderem PŚ został Niemiec Markus Eisenbichler. WYNIKI znajdziecie poniżej.

Mieszane uczucia zapanowały w polskiej reprezentacji po pierwszym indywidualnym konkursie nowego sezonu Pucharu Świata. Na skoczni w Wiśle punkty zdobyło aż siedmiu Biało-Czerwonych, jednak w czołowej dziesiątce, na piątym miejscu, znalazł się tylko Piotr Żyła. Na podium stanęli Niemiec Markus Eisenbichler, jego rodak Karl Geiger i Austriak Daniel Huber. Duży wpływ na wyniki miał wiatr.

- Trochę postawiłem na szybkość w locie, ale brakło mi wysokości - przyznał Piotr Żyła. - Machałem nartami, bo naśladuję ptaki. Jak to całkiem opanuję, to ho, ho - dodał skoczek z Wisły.

O sporym pechu mogą mówić Dawid Kubacki i Klemens Murańka, którzy w drugiej próbie zostali zdmuchnięci z dziesiątki oraz Kamil Stoch. Ten ostatni, jedenasty po pierwszej serii, skończył zawody na 27. miejscu. W serii finałowej w ogóle nie było Stefana Krafta, który z wiatrem przegrał już w swoim inaugurującym skoku.

- Nie jest najgorzej w sumie, z warunkami nie trafiłem idealnie, ale niektórzy mieli gorzej. Przyjmuję ten wynik na klatę - komentował Kubacki. - Potrzebne jest trochę szczęścia, liczę, że za chwilę się pojawi. Przed konkursem poszedłem się porozciągać i miałem potem problem z plecami.

Miejsca Polaków w konkursie indywidualnym Wisła 2020: 5. Piotr Żyła, 11. Dawid Kubacki, 19. Andrzej Stękała, 20. Maciej Kot, 22. Klemens Murańka, 27. Kamil Stoch, 29. Stefan Hula, 33. Jakub Wolny, 35. Aleksander Zniszczoł, 43. Tomasz Pilch, 48. Paweł Wąsek.

- Liczyliśmy na więcej punktów, mamy jeszcze rezerwy. Pogoda zrobiła loterię - podsumował występ Biało-Czerwonych trener Michal Doleżal. - W przypadku Kamila Stocha, drugi skok nie był dobry, trochę przesadził z kierunkiem. Generalnie jednak początek sezonu oceniam na plus.

Kolejny konkurs odbędzie się w Kuusamo. Szkoleniowiec kadry nie podjął jeszcze decyzji, kto znajdzie się w szóstce zawodników na te zawody.

21.11.2020, KONKURS INDYWIDUALNY NA ŻYWO, WYNIKI

Na liście startowej jest 50. skoczków z 11 państw, wśród nich jedenastu Polaków:Andrzej Stękała (nr 1), Paweł Wąsek (2), Tomasz Pilch (3), Klemens Murańka (12), Aleksander Zniszczoł (16), Stefan Hula (19), Maciej Kot (21), Jakub Wolny (23), Piotr Żyła (41), Kamil Stoch (46) i Dawid Kubacki (47). Przed rokiem wygrał wygrał Norweg Daniel Andre Tande.

W Wiśle panują kiepskie warunki, wieje mocny wiatr. Z tego powodu odwołano serię próbną.

Początek konkursu o godzinie 16. Wyniki na żywo możecie śledzić poniżej:

Skoki narciarskie w Wiśle NA ŻYWO 22.11.2020

Skoki narciarskie Wisła 2020 NA ŻYWO: KONKURS INDYWIDUALNY LIVE

Relacja na żywo ze skoków narciarskich w Wiśle
Aby śledzić wyniki na bieżąco, odświeżaj stronę (F5)

21.11.2020, KONKURS DRUŻYNOWY RELACJA, WYNIKI

Austria, Niemcy, Polska - tak wygląda najlepsza trójka inaugurującego sezon Pucharu Świata konkursu drużynowego w Wiśle. Biało-Czerwoni stracili do triumfatorów 16,5 pkt, a do Niemców 7,8.

W 1. rundzie Polacy objęli prowadzenie po skoku Piotra Żyły na 129 m. W drugiej grupie Klemens Murańka wylądował na 122 metrze, a w trzeciej Dawid Kubacki na 131,5 m. W obu przypadkach dawało to reprezentacji drugie miejsce. Kamil Stoch i 118,5 m zepchnęło nas na trzecie. Prowadzili Niemcy przed Austriakami. Z zawodami pożegnali się Czesi.

W finałowej rozgrywce Austriacy wyprzedzili Niemców, Polacy pozostali na najniższym stopniu podium. Piotr Żyła (127,5 m) na chwilę wyciągnął nas na drugie, potem Klemens Murańka (126 m), Dawid Kubacki (130,5 m) i Kamil Stoch (126 m) utrzymali zespół w trójce, utrzymując za plecami Norwegów (ich strata do Polski to 37,3 pkt. Piąte miejsce zajęła Japonia, szóste Słowenia, siódme Rosja, a ósme Szwajcaria.

- Przez cały konkurs miałem migrenę - przyznał Kamil Stoch. - Dopiero przed ostatnim skokiem poczułem się w miarę dobrze. Konkurs wyszedł jednak świetnie, a cała drużyna zrobiła super robotę. Szkoda tylko, że nie było kibiców, bo ponieśli by nas dalej.

- Nie mówiliśmy tego głośno, to była właściwie tajemnica, ale Andrzej Stękała był przygotowany, by zastąpić Kamila, który naprawdę czuł się kiepsko - przyznał dyrektor sportowy Adam Małysz.

W nieoficjalnej indywidualnej klasyfikacji najlepszy okazał się Norweg Halvor Egner Granerud (123 i 132 m). Dawid Kubacki osiągnął czwarty rezultat, Piotr Źyła szósty, Kamil Stoch jedenasty, a Klemens Murańka czternasty.

Skład zwycięskiej Austrii: Michael Hayboeck, Philipp Aschenwald, Daniel Huber, Stefan Kraft.

Konkurs indywidualny z udziałem jedenastu Polaków rozpocznie się w niedzielę o godzinie 16.

Skoki narciarskie w Wiśle NA ŻYWO 21.11.2020

Skoki narciarskie Wisła 2020 NA ŻYWO: KONKURS DRUŻYNOWY LIVE

Relacja na żywo ze skoków narciarskich w Wiśle
Aby śledzić wyniki na bieżąco, odświeżaj stronę (F5)

21.11.2020: TAK ZAPOWIADALIŚMY KONKURS DRUŻYNOWY

Po piątkowych kwalifikacjach Michal Doleżal ogłosił skład reprezentacji na sobotni konkurs drużynowy. Selekcjoner zdecydował, że na skoczni pojawią się Piotr Żyła, Klemens Murańka, Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.

Przed rokiem na skoczni im. Adama Małysza w drużynowym konkursie triumfowali Austriacy przed Norwegami i Polakami. Trzecie miejsce oznaczało skompletowanie przez Biało-Czerwonych pełnego zestawu trofeów. W 2018 roku byli najlepsi, a w 2017 ustąpili tylko Norwegom, dzieląc drugie miejsce z Austriakami.

Tym razem lista startowa obejmuje dziewięć reprezentacji: Rosja, Czechy, Szwajcaria, Japonia, Słowenia, Polska, Norwegia, Austria oraz Niemcy.

W serii próbnej najlepsi okazali się Austriacy przed Niemcami i Polakami. Indywidualnie najlepszy skok oddał Niemiec Sven Paschke - 131,5 m. Z Biało-Czerwonych najwięcej punktów zyskał Kamil Stoch - siódme miejsce i 120 m.

20.11.2020: ZNAKOMITE KWALIFIKACJE POLAKÓW!

Jedenastu Polaków w konkursie indywidualnym to wyrównanie rekordu Biało-Czerwonych z 2019 roku z Zakopanego. W Wiśle jedynym reprezentantem, który znalazł się poza grupą kwalifikantów, okazał się debiutant Jarosław Krzak (103,5 m). Ostatnie premiowane awansem miejsce zajął Maciej Kot (111,5 m).

Zwycięstwo w kwalifikacjach odniósł Kamil Stoch po skoku na 132 m. W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Dawid Kubacki (5 miejsce/123,5 m) i Piotr Żyła (10/121,5 m). Stochowi w trójce towarzyszyli Japończyk Yukiya Sato (129 m) i Niemiec Markus Eisenbichler (129,5 m).

Zawody odbywają się przy pustych trybunach. Skoczkowie słyszeli jednak doping kibiców stojących poza skocznią im. Adama Małysza.

Sobotni konkurs drużynowy i niedzielny indywidualny rozpoczną się o godzinie 16. Transmisje w Eurosporcie i TVP. Wyniki live możecie śledzić na dziennikzachodni.pl.

TAK ZAPOWIADALIŚMY WEEKEND W WIŚLE

Piątkowymi kwalifikacjami do niedzielnego konkursu indywidualnego rozpocznie się w Wiśle nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich.

- To będzie dziwny sezon, w którym wszystko może się zdarzyć, ale najważniejsze, żeby w ogóle już się zaczął - stwierdził Dawid Kubacki.

Dziwność polega oczywiście na wielu niewiadomych związanych z pandemią koronawirusa. W Wiśle zawody odbędą się bez udziału publiczności, nie wiadomo też jak będą wyglądały podróże ekip na kolejne konkursy.

Organizatorzy rywalizacji na skoczni imienia Adama Małysza do ostatniej chwili nasłuchiwali decyzji poszczególnych reprezentacji dotyczących składów i samego startu. Z przyjazdu w Beskidy zrezygnowali na przykład Finowie. Ostatecznie na belce pojawi się 64 zawodników z 14 państw.

Skład Polaków na PŚ:
Stefan Hula, Maciej Kot, Jarosław Krzak, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła.

Forma poszczególnych zawodników też jest niewiadomą. W ramach Letniej Grand Prix, stanowiącej naturalny poligon doświadczalny, udało się przeprowadzić tylko konkursy w Wiśle.

Rekord skoczni im. Adama Małysza (HS134) wynosi 139 metrów. Ustanowił go Austriak Stefan Kraft w 2013 roku.

Pierwszy trening wygrał wlaśnie Kraft skokiem na odległość 129 m, drugi był Niemiec Markus Eisenbichler - 129, a trzeci Kamil Stoch - 127. Z Biało-Czerwonych w dziesiątce zmieścili się jeszcze Klemens Murańka (5 miejsce, 132,5 m) i Paweł Wąsek (10, 128,5).

W drugiej próbie Stoch znów najlepszy z Polaków był Murańka, ale 124,5 m starczyło dopiero na ósme miejsce. Stoch wylądował tuż za nim ze skokiem na 124 m. Wygrał Eisenbichler - 12,5 m, przed swoim rodakiem Karlem Geigerem - 130,5 m i Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem - 128,5 m.

Początek kwalifikacji o godzinie 18. Wyniki live znajdziecie poniżej:

Skoki narciarskie w Wiśle NA ŻYWO 20.11.2020

Skoki narciarskie Wisła 2020 NA ŻYWO: TRENING I KWALIFIKACJE LIVE

Relacja na żywo ze skoków narciarskich w Wiślef
Aby śledzić wyniki na bieżąco, odświeżaj stronę (F5)

Transmisje z kwalifikacji i konkursów przeprowadzi stacja Eurosport.

Program Pucharu Świata Wisła 2020:

20.11.2020, piątek

  • 15:45 - trening oficjalny
  • 18:00 - kwalifikacje

21.11.2020, sobota

  • 15:00 - seria próbna
  • 16:00 - 1 seria konkursowa


22.11.2020, niedziela

  • 15:00 - seria próbna
  • 16:00 - 1 seria konkursowa

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie