Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląska Partia Regionalna: Jerzy Gorzelik nie będzie jej twarzą

Marcin Zasada
Jerzy Gorzelik na marszu Autonomii Śląska
Jerzy Gorzelik na marszu Autonomii Śląska Maciej Gapinski
Śląska Partia Regionalna - tak będzie nazywać się nowe regionalne ugrupowanie polityczne, które powstanie w wyniku porozumienia Ruchu Autonomii Śląska i Związku Górnośląskiego. Utworzenie ŚPR zapowiedzieli dziś liderzy obu organizacji: wiceprzewodniczący RAŚ Henryk Mercik i prezes ZG Grzegorz Franki. Pierwszym testem dla będą przyszłoroczne wybory samorządowe. Jerzy Gorzelik nie będzie twarzą partii.

- To szansa, na którą wszyscy liczyli od dawna. Od lat mówiło się o połączeniu naszych środowisk w partię regionalną - stwierdził Henryk Mercik, wicemarszałek woj. śląskiego. - Na poziomie regionu musi być obecna formacja polityczna, która nie jest lokalnym oddziałem dużej ogólnopolskiej partii. Stabilizacja sytuacji politycznej na Śląsku wynika też z dotychczasowej obecności RAŚ w sejmiku.

Jeszcze kilka miesięcy temu prezes Franki na łamach Dziennika Zachodniego zaznaczał, że Związek Górnośląski pracuje nad samodzielnym startem w wyborach samorządowych. „Jesteśmy na tyle silnym podmiotem, że stać nas na to, by pójść do wyborów bez RAŚ” - mówił. Ogłoszona dziś decyzja dla ZG jest o tyle przełomowa, że do tej pory Związek unikał jednoznacznego zaangażowania w politykę. Jego członkowie od lat pojawiali się na listach partii i lokalnych ugrupowań, ale sama organizacja jako całość akcentowała swoją apolityczną postawę.

Związek Górnośląski był bliski porozumienia z RAŚ już przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Wtedy jednak liderzy obu podmiotów poróżnili się m.in. o jedynki na listach do sejmiku.

- Wyciągnęliśmy wnioski z tamtych doświadczeń. Dziś inaczej zabraliśmy się za budowanie naszej współpracy: najpierw zebraliśmy to, co nas łączy. Czas na rozmowę o tym, kto gdzie będzie startował przyjdzie po kongresie założycielskim ŚPR – tłumaczył Mercik.
Ten wstępnie planowany jest na wrzesień. Jeszcze przed wakacjami ruszy zbieranie podpisów pod rejestracją partii.

- Ustawa wymaga od nas tysiąca podpisów. Zaczynamy je zbierać w regionie. W tym przedsięwzięciu bez większych problemów powinniśmy zdobyć poparcie na poziomie kilkudziesięciu tysięcy podpisów – powiedział prezes Franki.

Pierwszym celem Śląskiej Partii Regionalnej będzie zdobycie silnej reprezentacji w samorządzie województwa. Dziś RAŚ dysponuje w sejmiku czterema mandatami. ŚPR zamierza ten stan pomnożyć. W których częściach województwa?
- Jesteśmy partią śląską i środowiska, które ją tworzą też są rdzennie śląskie. W nieśląskich częściach województwa też są ludzie, którzy znają i cenią samorządność, czują jak ważne są sprawy regionalne i wiedzą, że wspólnie jesteśmy w stanie zdziałać więcej – mówi Mercik.

Podczas dzisiejszej konferencji liderzy RAŚ i ZG mówili, że ŚPR to efekt zebrania tego, co łączy obie organizacje. W tej deklaracji jednomyślności zabrakło dwóch kwestii. Po pierwsze, słowa „autonomia”, o którą od lat postuluje RAŚ. Po drugie – obecności Jerzego Gorzelika, przewodniczącego Ruchu.

CZYTAJ TAKŻE:
Twaróg i nowa partia regionalna: Nie traktujcie nas jak dzieci
Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Franki: Partia Śląska? ZG i RAŚ stworzą nowe ugrupowanie regionalne

- Autonomia? Fundamentem naszego współdziałania jest samorządność. Nikt z nas nie ukrywa, że przedwojenna autonomia to czas, gdy na Śląsku samorządność funkcjonowała. To samorządowe myślenie na Śląsku pozostało – tłumaczył Mercik. Zaznaczył, że w programie ŚPR znajdzie się postulat szeroko rozumianej samorządności.

Samorządności, nie autonomii?

- To jest to samo, ale doświadczenie uczy, że o rzeczach dobrych, które działy się na Śląsku lepiej opowiadać przy użyciu większej liczby słów. Choćby dlatego, że nie mają wiedzy o tym, na czym autonomia Śląska polegała i na czym mogłaby polegać – dodał wiceprzewodniczący RAŚ.

Jerzy Gorzelik? Architektem porozumienia z ZG nieprzypadkowo jest bardziej umiarkowany Mercik. Dziś zarówno on, jak i Franki, podkreślali, że Śląska Partia Regionalna powstaje za zgodą całych władz obu organizacji, które ją tworzą.

- Z Jerzym Gorzelikiem umówiliśmy się, że to ja, pełniący najwyższy urząd polityczny w RAŚ, będę reprezentantem Ruchu. Ale nawet dziś rozmawialiśmy o tym przedsięwzięciu – Gorzelik też uczestniczy w powstaniu ŚPR. Nasze drogi się nie rozchodzą – zapewniał Mercik.

Na listach wyborczych śląskiej partii do sejmiku mają znaleźć się nazwiska dotychczasowych radnych RAŚ, czyli m.in. właśnie Gorzelika i Mercika. Jednym z przedstawicieli ZG będzie najpewniej sam prezes Franki. W związku jednak z tym, że RAŚ (jak i ZG) nie przestaje istnieć, Gorzelik może pozostać na stanowisku szefa Ruchu. Partią mógłby pokierować ktoś inny. Na przykład Mercik.

Marsz Autonomii 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!