Śląska Wikipedia ma 5 tysięcy artykułów

  Śląska Wikipedia ma 5 tysięcy artykułów

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląska Wikipedia ma 5 tysięcy artykułów
  1/6
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Śląska Wikipedia przekroczyła próg 5 tysięcy haseł. To największa encyklopedia tworzona w gwarze śląskiej. Jubileuszowym artykułem jest hasło o amerykańskim stanie Utah.
  Ponad 5 tysięcy haseł w gwarze śląskiej liczy już Śląska Wikipedia i codziennie pojawia się od kilku do kilkunastu nowych. Liczba ta obejmuje artykuły encyklopedyczne.

  Śląska Wikipedia ma szeroki zakres tematyczne. Są w niej hasła mówiące o tradycjach, kulturze, historii i zabytkach śląskich, można także przeczytać artykuły z dziedzin takich jak m.in. geografia, biologia czy sport.

  Jak powstają hasła śląskojęzycznej Wikipedii?
  - Tak jak w przypadku wszystkich innych wersji językowych Wikipedii, a jest ich w tej chwili ok. 300, hasła powstają jedynie dzięki temu, że znajdzie się ktoś, komu chce się je napisać. Wystarczy usiąść przed komputerem, wpisać dany tytuł hasła i zacząć pisać. Trzeba tylko pamiętać o podawaniu źródeł zamieszczanych w Wikipedii informacji, najlepiej w formie przypisów - tłumaczy Krzysztof Machocki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Stowarzyszenie wspiera Śląską Wikipedię, ale także jej odpowiedniki w języku polskim czy kaszubskim. Ta ostatnia wersja językowa Wikipedii przekroczyła barierę 5 tysięcy haseł w marcu 2016.

  Twórcy Śląskiej Wikipedii to anonimowi, niezalogowani użytkownicy. - Dodają głownie treści związane z Górnym Śląskiem, opisy miejscowości w których, jak się domyślam, mieszkają lub z których pochodzą, historię, zwłaszcza z czasów gdy Górny Śląsk był pod panowaniem pruskim, czasem biogramy postaci historycznych - tłumaczy Wójcik. - Mamy użytkownika dodającego przedwojenne flagi w artykułach o miastach Górnego Śląska. Często zdarza się też, że niezalogowany użytkownik dodaje artykuł na wiele Wikipedii, w tym i śląską. Niekiedy edycje niezalogowanych są niezgodne z zasadami projektu - np. pozbawione źródeł, albo dalekie od neutralności. Wówczas musimy je wycofywać - dodaje.

  Wśród niemal 300 wersji językowych Wikipedii największe to projekty w językach: angielskim (blisko 5,2 mln haseł), niemieckim (niecałe 2 mln), francuskim (niemal 1,8 mln), rosyjskim czy hiszpańskim (ok. 1,3 miliona).

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gwara to jest polsko godka

  roczniok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Gwara to jest polsko godka,
  a język to jest ślonsko godka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skąd wzieni się RAStapowcy na Śląsku? Otóż Niymce ich przikludzili w czasie wojny z Ukrainy!

  Sandman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jestem już stary i nie potrafię robić artykułów w wikipedi. Ale gdybym umiał, to zrobiłbym artykuł o tym, jak Niymce przesiedlali w czasie wojny na Śląsk swoich ziomali z Ukrainy. Dawali im...rozwiń całość

  Jestem już stary i nie potrafię robić artykułów w wikipedi. Ale gdybym umiał, to zrobiłbym artykuł o tym, jak Niymce przesiedlali w czasie wojny na Śląsk swoich ziomali z Ukrainy. Dawali im obywtaelstwo. Teraz potomki tych przesiedleńców sa w RAŚtapo i tworzą naród śląski. Udają że są Ślązaki. Ale fana sino-żółto maja w zocy nadal. Przypomina im czasy przodków. Na dowód oglądać dojcze wochenszau nr 705 od 1'50'' link
  https://archive.org/details/1944-03-08-Die-Deutsche-Wochenschau-705 zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co zlego w starej fladze i starzym herbie Królewskiej Huty ?

  gynauista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  No bo przeciez dzisiajszy herb Chorzowa i cala ta bajka o starym Chorzowie (bozogroby i szpital) jest naciagana. W ogóle 3/e "historii" calego dzisiajszego Chorzowa jest po prostu klamana, zaklamana.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo