Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny: szkielet hipopotama Hipolita odsłonią w sobotę ZAPOWIEDŹ

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Od soboty w zoo będzie można zobaczyć szkielet Hipolita
Od soboty w zoo będzie można zobaczyć szkielet Hipolita Śląski Ogród Zoologiczny
11 listopada w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym odsłonięty zostanie szkielet hipopotama nilowego Hipolita, który mieszkał w chorzowskim zoo 52 lata. Oficjalne odsłonięcie szkieletu będzie w sobotę o godzinie 10.00 w pawilonie słoni.

Hipopotam Hipolit był symbolem Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W chorzowskim zoo mieszkał 52 lata, a w tym przez 42 lata wybieg dzielił se swoją partnerką Hambą. Hipolit został także ojcem jedenaściorga hipopotamów, które do dziś żyją w europejskich ogrodach zoologicznych. Hipolit zawsze był bardzo spokojny, chociaż hipopotamy nilowe należą do największych i najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki.

Hipolit był najdłużej żyjącym w chorzowskim zoo zwierzęciem. W śląskim zoo mieszkał od 1964 roku. Miał około 2,5-metra długości i 1,3 metra wysokości w kłębie. Jego głowa ważyła ponad 200 kilogramów, a całe ciało prawie 4,5 tony.

Od 1 października w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można zobaczyć głowę Hipolita w postaci medalionu wykonanego z wykorzystaniem oryginalnej skóry Hipolita. Znajduje się ona w pawilonie słoni. Od soboty, 11 listopada, będzie można także zobaczyć jego cały szkielet.

- Zapraszamy od najbliższej soboty do odwiedzenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, aby z bliska podziwiać szkielet tego wspaniałego zwierzęcia. Szkielet tak dużego hipopotama to jedyny taki egzemplarz w Polsce, wykonany w celach edukacyjnych. Składa się on z 206 kostnych elementów - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

PISALIŚMY:
Nie żyje hipopotam Hipolit z chorzowskiego zoo
Śląski Ogród Zoologiczny: Hipolit wraca do zoo

- Jego wykonanie było bardzo skomplikowane ze względu na wiek osobnika oraz kości nadwyrężone osteoporozą. Kilkumiesięczna praca polegała kolejno na zdjęciu skóry, odczyszczeniu kości z mięśni, wypreparowaniu kości i poskładaniu elementów w jedną całość - wyjaśnia dyrektorka chorzowskiego zoo.

Szkielet Hipolita został poddany dokładnym badaniom i obserwacjom anatomicznym. Został też pobrane próbki do badań histologicznych i składu pierwiastkowego. Dzięki temu wiadomo już, że Hipolit pod względem kośćca był największym samcem swego gatunku w Polsce i pewnie jednym z największych na świecie.

Wyniki badań wykazały także, że szkielet ma liczne zmiany i deformacje starcze, spowodowane wiekiem hipopotama. Nie odnotowano natomiast żadnych zmian patologicznych, które mogłyby wynikać z przebytych złamań czy chorób. Po analizie pierwiastkowej szkieletu ustalone zostanie także czy w zębach lub kościach odnotowano np. metale ciężkie.

- Szkielet Hipolita zostanie porównany ze szkieletem dwóch samców (10- i 34-letniego) pochodzących z innych ogrodów zoologicznych w Polsce - mówi Jolanta Kopiec.

Odsłonięcie szkieletu Hipolita odbędzie się w sobotę, 11 listopada, o godzinie 10.00 w pawilonie słoni.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

24 zawody deficytowe. Sprawdź, których specjalistów szukają

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają nauczyciele, lekarze, policjanci i służby mundurowe SPRAWDŹ LISTĘ PŁAC

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!