MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej w Bytomiu otwarte. To najnowocześniejszy tego typu ośrodek w woj. śląskim

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu otwarto Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej. Zobacz zdjęcia >>>
W Bytomiu otwarto Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej. Zobacz zdjęcia >>>Arek Gola
Pod koniec października oficjalnie otwarto w Bytomiu Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej. Znajduje się ono w kompleksie budynków Szpitala Specjalistycznego nr 2 przy ul. Batorego. - Myślę, że pieniądze, które zostały tutaj zainwestowane, przysłużą się poprawie zdrowia. Zakres, którym centrum będzie się zajmować, jest bowiem gigantyczny - powiedział, podczas konferencji prasowej, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

W Bytomiu otwarto Śląskie Centrum Medycyny Fizykalnej

W czwartek, 28 października, oficjalnie otwarto Śląskie Centrum Wczesnej Diagnostyki Nowotworów i Medycyny Fizykalnej w Bytomiu. Jest to jedyny tak nowoczesny ośrodek w naszej aglomeracji, który oferuje świadczenia medyczne z zastosowaniem nowoczesnych metod medycyny fizykalnej do diagnostyki, a także terapii chorób cywilizacyjnych (zwłaszcza dotyczących układu naczyniowego i ruchu oraz chorób onkologicznych). Powstał on na bazie Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Szpitala Specjalistycznego nr 2 przy ul. Batorego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Cieszę się, że nasi mieszkańcy będą z niego mogli korzystać. To zawsze jest komfort, gdy w mieście ma się tak wyjątkowy obiekt. Będzie to bardzo ważne miejsce na mapie medycznej nie tylko Bytomia, ale całego wojeówdztwa. Myślę, że pieniądze, które zostały tutaj zainwestowane, przysłużą się poprawie zdrowia. Zakres, którym centrum będzie się zajmować, jest bowiem gigantyczny - powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Przypomnijmy, że w ośrodku chorzy na nowotwory będą leczeni i diagnozowani, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod terapeutycznych - m.in. hiperbarii tlenowej (leczenie w specjalnej komorze hiperbarycznej).

Nie przeocz

- Nasza klinika jest bardzo potrzebna współczesnemu pacjentowi, który boryka się z wieloma różnorodnymi schorzeniami cywilizacyjnymi. Każdy z nas ma inne skłonności genetyczne, inny profil immunologiczny, różną odporność, różnie reaguje na leki oraz wykonywane procedury. W związku z tym, istotne jest podejście spersonalizowane i u nas to się dzieje - dodała Kornelia Cieśla, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

Oprócz diagnostyki i leczenia fizykalnego, najważniejszymi zadaniami Śląskiego Centrum Medycyny Fizykalnej w Bytomiu będzie nauczanie przed- i podyplomowe studentów i lekarzy (w tym prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego), a także działalność naukowo-badawcza.

Koszt całkowity inwestycji wyniósł ok. 33,2 mln zł (w tę kwotę wlicza się także zakupiony nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. pracownia endoskopowa, tomograf, angiograf czy kriokomory). Większość środków, bo aż 27,2 mln zł, to dofinansowanie unijne. 4,5 mln zł dołożyło natomiast województwa, a pozostałą część sam szpital (1,5 mln).

Musisz to wiedzieć

- Proces leczenia - szczególnie chorób nowotworowych - jest zawsze bardzo długi, pełen różnych procedur, ale żeby był skuteczny, a to w tym wszystkim jest najważniejsze, musi się rozpocząć odpowiednio wcześnie. Aby diagnoza została postawiona prawidłowa, potrzebni są ludzie, ale także owoczesny sprzęt. Wtedy wiemy, że leczenie idzie w dobrym kierunku, że może trwać krócej i skuteczniej. To daje duże szanse na pełne wyleczenia. Wszystko, co jest potrzebne do pełnego wyleczenia, znajduje się właśnie tutaj - podkreślał Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni