Śląskie: Łowcy Burz mają u nas coraz więcej roboty

  Śląskie: Łowcy Burz mają u nas coraz więcej roboty

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Burza w Katowicach

  Burza w Katowicach ©arc. dz

  Burze zabijają w naszym regionie kolejne osoby, a system ostrzegania przed ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi nadal pozostawia wiele do życzenia.
  Burza w Katowicach

  Burza w Katowicach ©arc. dz

  Tydzień temu dwóch kibiców spod Żywca zmarło po porażeniu piorunem, bo niefortunnie chronili się pod drzewem, a pod koniec kwietnia w Jaworznie piorun uderzył w dwóch nastolatków. Wczoraj w wielu rejonach znów było groźnie. Zaczął swoje panowanie Viktor - front atmosferyczny, który w najbliższych dniach przyniesie wichury i burze.

  Ekstremalnych wydarzeń pogodowych nie da się do końca przewidzieć, dlatego warto wsłuchiwać się w prognozy pogody i ostrzeżenia. Znajdziemy je m.in. na stronie internetowej Stowarzyszenia Łowców Burz.

  To łowcy jako pierwsi poinformowali o trąbach powietrznych, które dały się we znaki w 2007 i 2008 roku mieszkańcom Częstochowskiego, Opolszczyzny i Łódzkiego. Meteorolodzy-hobbyści przygotowują alarmy pogodowe dla regionów, a komunikaty zamieszczają na dzień przed godziną zero. Z całej Polski zbierają dane na temat czyhających na nas zagrożeń - nie tylko w postaci burz, ale też opadów gradu czy tornad.

  - Niestety w Polsce, w przeciwieństwie do USA, gdzie wyodrębniono aleję tornad, nie da się do końca przewidzieć różnych zjawisk meteorologicznych. Nasze ostrzeżenia dają możliwość przygotowania się na przyjście wichur czy burzy i np. przestawienia samochodów spod drzew - mówi Dariusz Wierzbicki, jeden z łowców burz.


  Zobacz, czego unikać, by bezpiecznie przetrwać burzę  1. Nie wolno się kąpać w otwartych akwenach (jeziorze, basenie czy rzece).
  2. Gdy jesteśmy na dworze, jak najszybciej ukryj się w jakimś pomieszczeniu albo w aucie, bo pole elektryczne nie wnika do jego wnętrza.
  3. Nie przystawaj pod drzewami (w najgorszym wypadku stań przynajmniej metr od pnia).
  4. Nie stawaj przy liniach energetycznych czy metalowych masztach.
  5. Nie włączaj komórki i najlepiej ją od siebie odrzuć, podobnie jak inne przedmioty, które mogą przewodzić prąd.
  6. Nie kładź się na ziemi. Poszukaj jakiegoś zagłębienia i tam przykucnij, to może zmniejszyć powierzchnię uderzenia pioruna (złączone nogi stworzą też izolację od podłoża).
  7. Gdy jesteś w domu, wyłącz urządzenia elektryczne (nawet telefon stacjonarny, nie mówiąc o komputerze czy telewizorze).
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gromnica?

  Marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Twoja fizyka mnie wzruszyła.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uderzył piorun

  tosen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 39

  Ok. godz. 1:30 piorun uderzył w blok na osiedlu Trzech Wieszczów w Częstochowie. Pierwszy raz widziałem ta silne uderzenie, samo wyładowanie trwało ponad sekundę. Co się dzieje z tą pogodą?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Red. Pustułka, czy Pani zna regiony?

  Szlunsok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 35

  Nie rozumiem, jak w DZ mogą pracować ludzie, którzy uporczywie agitują polską propagandę regionalną, fałszując geografię i nie znając historii i geografii własnego kraju.

  Ile to już razy...rozwiń całość

  Nie rozumiem, jak w DZ mogą pracować ludzie, którzy uporczywie agitują polską propagandę regionalną, fałszując geografię i nie znając historii i geografii własnego kraju.

  Ile to już razy wypowiadano się i tutaj i wszędzie w internecie o GEOGRAFII GÓRNEGO ŚLĄSKA!!!

  Pani Pustułce i Szanownej Redakcji NIE jest wstyd, że pomimo ciągłego napominania i poprawiania Waszego NIEDOUCZENIA regionalnego nadal używacie błędnych, politycznie nadanych nazw krain, które nie istnieją?

  No ileż można, no ile!!!! Mnie by było wstyd, gdybym był w Szkocji i mówił: u Nas w Anglii, albo Walii.

  Pani red Pustułce, raz jeszcze przypominam, że NIE ISTNIEJE TAKA KRAINA GEOGRAFICZNA JAK "OPOLSZCZYZNA" - A TORNADO Z 2008 ROKU - i tak powinna Pani napisać - rozpoczęło się NA GÓRNYM ŚLĄSKU W REJONIE OPOLA - a dokładnie w Zimnej Wódce i Balcarzowicach - PO CZYM JEGO TRAJEKTORIA PODĄŻAŁA NADAL GÓRNYM ŚLĄSKIEM, GDZIE W GÓRNOŚLĄSKIEJ MIEJSCOWOŚCI KALINA PRZESZŁA DALEJ PRZEZ DAWNĄ GRANICĘ ROSYJSKO-NIEMIECKĄ W HERBACH I BLACHOWNI, PO CZYM NADAL PODĄŻAŁA obecnym województwem śląskim (Częstochowa) aż do Mykanowa za Częstochową.

  Czy Redaktor Naczelny Pan M. Twaróg życzy sobie mojej wizyty w redakcji, aby wytłumaczyć niedouczonym redaktorom (albo nauczonym a celowo propagującym niewłaściwe informacje).

  Pani Pustułka powinna karnie na tablicy redakcyjnej pisać:

  "Nie ma takiej krainy jak opolszczyzna" x 100

  "Górny Śląsk region opola" x 200

  NIE MA TAKIEJ KRAINY JAK OPOLSZCZYZNA. DZ NIE UPRAWNIA NAWET UŻYWANIE TEJ NAZWY JAKO ZAMIENNIKA, BO RÓWNOCZEŚNIE NIE MA TAKIEJ KRAINY JAK "MAZOWSZCZYZNA" "GDAŃSZCZYZNA" WROCŁAWSZCZYZNA CZY INNE DZIADOSTWO.

  Nagminne używanie tej błędnej i ohydnej formy w samej sobie, jako dziennikarskiego zamiennika boli po uszach i jest po prostu WSTRĘTNE, OHYDNE, NIEGODNE DZIENNIKARZA PISZĄCEGO NA I O GÓRNYM ŚLĄSKU. Tym bardziej Pani red. Pustułka, która doskonale wie, że używa niepoprawnej formy. Można wybaczyć, choć nie zaakceptować, takie plugawienie przez dziennikarzynę warszawskiego. Ale dziennikarza lokalnego, z długoletnim stażem - tego zrozumieć nie można.

  Tylko cham i prostak na wielokrotne prośby i nalegania i sugestie ciągle fałszuje i nie uczy innych poprawności.

  Ileż można DZ i redakcji i redaktorom zwracać uwagę na poprawność historii, form geograficznych, zakłamywania przez niektórych redaktorów DZ prawdy o Górnym Śląsku? No ile?

  Wy jesteście Dziennik Zachodni, czy Dziennik Kresowy redagowany przez Kargula i Pawlaka?

  Co to jest, do cholery!  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo