Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Potencjałem są znakomicie przygotowani i wszechstronni pracownicy

Mariusz Urbanke
Były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek: Największym skarbem regionu są jego ludzie. Od ośmiu pokoleń budujemy na Śląsku cywilizację przemysłową, mamy dobrze przygotowanych fachowców.
Były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek: Największym skarbem regionu są jego ludzie. Od ośmiu pokoleń budujemy na Śląsku cywilizację przemysłową, mamy dobrze przygotowanych fachowców. arc.
Eksperci podkreślają, że najważniejszym aspektem, na który zwracają uwagę firmy zamierzające zainwestować w danym regionie, są... fachowcy, którzy tam mieszkają. Bo to właśnie dzięki nim można dziś tworzyć najbardziej skutecznie działające przedsiębiorstwa.

Były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek uważa, że Śląsk był zawsze bardzo ważnym regionem dla Polski, jeśli chodzi o gospodarkę. - Największym skarbem regionu są jego ludzie - podkreśla. - Od ośmiu pokoleń budujemy na Śląsku cywilizację przemysłową, mamy dobrze przygotowanych ludzi. Z perspektywy Brukseli widać jeszcze lepiej, jak wielkie mamy szanse. Nie może jednak zabraknąć nam odwagi, pewności siebie i wytrwałości. Szczególnie tych dwóch pierwszych cech powinniśmy sobie wszyscy życzyć - dodaje.

Zdaniem wielu ekspertów, nasz region - jeśli wykorzysta swój kapitał i szanse - może odgrywać kluczową rolę w Europie. Znany socjolog profesor Marek Szczepański podkreśla, że z analiz, które prowadził, oraz badań innych ośrodków naukowych w naszej części Europy można wyciągnąć jednoznaczny wniosek: o kształcie przemian decydować będą dwie wielkie metropolie - śląsko-krakowsko-ostrawska oraz warszawsko-łódzka. W jakim kierunku będą przebiegać zmiany? Jego zdaniem, podobnie jak w innych regionach, gdzie dominowało kiedyś górnictwo, hutnictwo i inne przemysły ciężkie, ludzie z drugiego sektora gospodarki, czyli z przemysłu, będą przechodzić do trzeciego sektora - czyli szeroko rozumianej sfery usług. - Mam wrażenie, że nasz region także nie ominie ta metamorfoza - dodaje. Z danych, którymi dysponuje prof. Marek Szczepański wynika, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba studentów na Śląsku wzrosła pięciokrotnie. Co ważne - coraz większym zainteresowaniem cieszą się studia techniczne, m.in. na Politechnice Śląskiej. - Nasi studenci kształcą się na wydziałach usytuowanych nie tylko w Gliwicach, ale i w Katowicach oraz Zabrzu - łącznie to blisko 50 kierunków nauczania - informuje Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

To ogromny potencjał, zważywszy że absolwenci kierunków ścisłych są najbardziej poszukiwani na rynku pracy. A przecież mamy jeszcze Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, AWF i wiele uczelni niepublicznych. W sumie ocenia się, że dziś studiuje w naszym regionie około 200 tysięcy osób.

Wszyscy mogą się wzorować na uczelniach niepublicznych, które z powodzeniem starają się o unijne środki na dofinansowanie różnych, często bardzo ciekawych kierunków studiów. Jednym z przykładów jest Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, która ma w swej ofercie studia współfinansowane przez Unię Europejską.

Eugeniusz Budniok, wiceprezes Zarządu Business Centre Club, kanclerz Loży Katowickiej BCC, podkreśla, że Śląsk jest regionem o wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej. Pojawia się tu coraz więcej inwestorów, powstają nie tylko centra handlowo-rozrywkowe, ale i nowe, ładne osiedla oraz - co niezwykle ważne - nowoczesne zakłady przemysłowe. - Śląsk to dziś inny region niż ten, powiedzmy, sprzed piętnastu lat. Podobnie jak innym krajem jest Polska - podkreśla Eugeniusz Budniok.
Dodaje, że tradycyjne śląskie branże, czyli hutnictwo i górnictwo, nie muszą być kulą u nogi śląskiej gospodarki - jak to niektórzy sugerowali. - Te branże mogą świadczyć o naszej nowoczesności, pod warunkiem, że owe branże spełniać będą jej wymogi - dodaje Eugeniusz Budniok.
Warto też zwrócić uwagę na środki unijne i wspomniany na wstępie Program Operacyjny Kapitał Ludzki, dzięki którym dostępne są liczne szkolenia i kursy. Tu ogromną rolę mają do odegrania urzędy pracy, które powinny oferować nie tylko pomoc w znalezieniu posady, ale i w przekwalifikowaniu. Ważne również, by po te środki sięgały instytucje odpowiedzialne za rozwój przedsiębiorczości w regionie. - Wskaźnik bezrobocia w województwie śląskim konsekwentnie od lat należy do najniższych w kraju - mówi Mieczysław Płaneta, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. - Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach jest instytucją odpowiedzialną za wdrażanie w naszym województwie priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, związanych z rynkiem pracy. Śląskie znajduje się w czołówce pod względem wykorzystania środków unijnych, ustępując jedynie województwu mazowieckiemu. W ciągu ostatnich trzech lat ze wsparcia szkoleniowo-doradczego skorzystało ponad 1750 przedsiębiorstw, a ponad 120 tysięcy osób uzyskało możliwość bezpłatnego podniesienia kwalifikacji.

Wysoko cenimy sobie pracę

Mówi Mieczysław Płaneta, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach
Śląskie jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych terenów w Europie, a jego wkład w PKB w ubiegłym roku wyniósł 14%, co daje nam drugie miejsce tuż za Mazowszem. Poza tradycyjnymi branżami, które wpisane są w historię regionu, wyrastają w naszym regionie nowe, oparte na nowoczesnych technologiach, stwarzające dodatkowe możliwości zatrudnienia. Obok górnictwa i branż z nim związanych, które gwarantują tysiące miejsc pracy, nowe szanse przynoszą inwestycje w branży energetycznej oraz logistyce. Rośnie także liczba małych i średnich przedsiębiorstw, działających w sektorze usług i produkcji. Niekwestionowanym potencjałem województwa są znakomicie przygotowani i wszechstronni pracownicy. Należy również podkreślić, że wysoko cenimy pracę. Sumienność, szacunek i zaangażowanie - tymi cechami od pokoleń wyróżniają się pracownicy z naszego regionu.

Także inwestycje w rozwój kadr przynoszą konkretne efekty. Dzięki takim działaniom, z powodzeniem możemy stwierdzić, że zasoby pracy w naszym regionie są dobrze wykształcone. Na atuty Górnego Śląska jako miejsca dobrych inwestycji składa się jego specyfika wynikająca z przemysłowej historii regionu, dobrej infrastruktury, co w połączeniu z etosem pracy mocno wyróżnia ten właśnie region na tle kraju.

W tym nasza siła

Województwo śląskie plasuje się na drugim miejscu (po województwie mazowieckim) w skali kraju pod względem liczby ludności w wieku produkcyjnym. Większość pracujących (30,6%) to osoby w wieku 25-34 lat, następnie osoby w wieku 35-44 lat (26,6%) oraz osoby w wieku 45-54 lat (25,3%).

Silny ośrodek akademicki - na terenie województwa śląskiego działa 45 wyższych uczelni, które kształcą blisko 200 tys. osób, tj. prawie 10% ogólnej liczby studentów w kraju.

W strukturze regionalnej - w ostatnich latach - najwięcej jest absolwentów uczelni ekonomicznych (32% ogółu), technicznych (25%) oraz humanistycznych kierunków uniwersyteckich (18% - w tym absolwenci kierunków filologicznych).

Śląski etos pracy zawiera w sobie niemieckie zamiłowanie do porządku i dobrej organizacji pracy oraz polską fantazję i kreatywność w każdym procesie działalności zawodowej; to również zamiłowanie do tradycji regionalnej oraz życia rodzinnego.

Pozytywna energia to nie tylko hasło promujące Śląskie, ale również wyraz regionu i jego ludzi pełnych energii, twórczej wizji oraz dynamicznej i efektywnej pracy.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty