18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Rozprawa ws. SONŚ: Ślązacy legalni!

Agata Pustułka
Piotr Długosz, jeden z założycieli i skarbnik Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej oraz przewodnicząca Justyna Nikodem przed rozprawą, 7 bm. Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił apelację prokuratury na decyzję w sprawie rejestracji stowarzyszenia.
Sąd Okręgowy w Opolu zdecydował o odrzuceniu apelacji Prokuratury Okręgowej w Opolu w sprawie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. SONŚ może działać bez przeszkód i legalnie. Czytaj uzasadnienie.

Zdaniem sądu SONŚ nie narusza ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Sąd nie podzielił zdania prokuratury, że kwestia istnienia narodu śląskiego mogła mieć znaczenie przy deklaracji SONŚ.

- Obowiązuje zasada wolności zrzeszania się tam, gdzie prawo nie stwarza zakazów - oceniła sędzia Anna Korwin-Piotrowska w swoim uzasadnieniu. Powołała się na Konstutucję, która daje wolność zrzeszania się i ściśle reglamentuje możliwość naruszenia tej wolności.

Zdaniem sędzi Sąd Rejestrowy dokładnie uzasadnił wniosek, a skład sędziowski zgodził się z argumentacją sądu I instancji.

- Oddalając apelację nie przesądzam o istnieniu ani nie kwestionuję istnienia narodowości śląskiej- powiedziała sędzia Anna Korwin - Piotrowska. To nie jest kwestia do badania dla sądu rejestrowego.

Wolność do zrzeszania się jest najważniejszą wolnością i ta opinia zdecydowała przede wszystkim o decyzji składu sędziowskiego.

Statut SONŚ nigdzie nie posługuje się pojęciami naród śląski, czy śląska mniejszość narodowa, co mogłoby się stać przyczyną odmowy rejestracji Stowarzyszeniu.
Sąd Okręgowy w Opolu długo naradzał się w sprawie apelacji prokuratury okręgowej w Opolu dotyczącym odrzucenia decyzji o rejestracji Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Sędzia Anna Korwin-Piotrowska po serii pytań do prokurator Izabeli Mikuszki ogłosiła przerwę. Przypomnijmy sąd okręgowy w Opolu 21 grudnia 2011 roku nie znalazł przeszkód, by zarejestrować stowarzyszenie.

W swoim wystąpieniu przedstawicielka prokuratury prok. Mikuszka powoływała się na epizodyczność ustawy o spisie powszechnym, która umożliwiła deklarację narodowości śląskiej. Zdaniem prokuratury deklaracja została umożliwiona tylko i wyłącznie na użytek statystyczny, a zdaniem prokuratury straciła już moc prawną.

- Nie istnieje narodowość śląska, bo nie ma jej w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych - wyjaśniała prokurator.

Uznała, że nie ma narodowości śląskiej, co wynika z dotychczasowej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego. Stwierdziła, że sprawa wymaga dalszego badania.

Obrońca SONŚ mecenas Józef Fox stwierdził, że całkowicie zgadza się z argumentacją sądu pierwszej instancji, który zdecydował o wpisie SONŚ do KRS, umożliwiając jego działalność i wniósł od oddalenie apelacji. On z kolei powoływał się na Konstytucję, a nawet słowa Jana Pawła II.

Ostatecznie sąd przychylił się do stanowiska sądu pierwszej instancji. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej jest legalne i może nadal działać.

SKOMENTUJ DECYZJĘ SĄDU. Zgadzasz się, czy jesteś przeciwny?


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 427

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
edr

Slazaki, separatysci, nie lubie ich, taki hanyski styl, pewnie sa tez wyjatki

Q
Quikashima

I właśnie takich jak ty, nie powinni dopuszczać do następnej klasy...

Q
Quikashima

... choć gorole i tak pewnie wszystkiego nie zrozumieją...

j
jo..

wstyd być głupim nie garbatym.....

h
hajnel

Tyle jady, nienawiści, pychy i pogardy dla kogoś kto myśli i czuje inaczej może spotkać nas tylko w Polsce? Czy Polska jest dumna, że w jej granicach leży Śląsk? Zostawiam bez komentarza! Ale w Republice Czeskiej Śląsk to jedna z 4 pereł w kornie dawnego królestwa. My Ślązacy mamy według waszej butnej wartości siedzieć cicho i st... pysk! My jesteśmy nie wykształceni a wy Supermózgi. Ale wyobraźcie sobie, że ludzie deklarujący się jako Ślązacy mogą to powiedzieć wam w kilu językach, znają historię coraz lepiej, tradycję. Ale czy sami Polacy, którzy chcą nas uczyć kim jesteśmy i co mamy robić najlepiej, stanowią Naród? Każdy wam to powie, szanowni przedstawiciele Narodu Polskiego, szczególnie beczący, gdy nie idzie po waszej myśli, nie tych którzy mają gdzieś, czy jest czy nie ma nas, ale właśnie wy, nie potrafiący spokojnie zasnąć bo włos wam spadnie z głowy, jeśli jednak będziemy to czy wy stanowicie Naród jeden? Uważam, że nie. Chyba, że cechy charakterystyczne to buta, zarozumiałość, życzliwość rozumiana na wspak czyli zawistna cecha charakteru, pijaństwo etc. Ale to przecież buduje niezgodę. W taki sposób każdy trzeźwo myślący Polak, który mieszka za granicą trzyma się z daleko od pozostałych z tego stada. Róbcie se co chcecie, ale my wiymy swoje. I jeszcze 10 lot nazod nie uwierzył bych, że tak sie stanie! Panoczki grofy ze słomom w guminiokach. Miynia, że poradzicie spokopić tyn jynzyk polski, pra?

M
Mike

W każdej społeczności znajdzie się kreatura, która w sprzyjających okolicznościach może zostać zbrodniarzem. Tak, to o tobie. Jesteś znakomitym materiałem na kapo w jakimś obozie kon.centracyjnym. W.redny z ciebie typ!

M
Mike

Od kiedy zależy od czyjejś woli, czyim jest ktoś potomkiem? Ta filozofia "gender" mocno wam namieszała w głowach :)))

j
julian

z gorolami sie niy dyskutuje niych wyp.......aja z SLASKA

K
Kloper

Tak naród był zawsze jeden, polski,nawet wtedy,gdy do Polski należała Litwa,część Ukrainy,mieszkało w niej,około trzech milionów Żydów,itd.

P
Pietia

,Niestety Polacy sami ją niszczą,tak jak niszczyli ją gdy była jeszcze polską szlachecką,czyli wielkopańską,gdy panowała szlachecka wolność i rozpasanie a zawołaniem owych szlacheckich warchołów było "LIBERUM VETO"Zawsze mnie śmieszy,gdy politycy i sami Polacy wspominają o trudnej polskiej historii,panowie Lachy, to naród tworzy historię,a w przypadku trudnej polskiej historii,sami Polacy.I tego się trzymajmy.

....

Ja proponuję odłączyć Śląsk od Polski,jak będą ginąć to na kolanach do Polski przyjdą.Tyś jest Mania-Frania.Większych głupot od Ciebie nawet Sandman nie pisze.Plusy dają Ci co czytają bez zrozumienia lub tacy co ze Śląskiem niewiele mają wspólnego.Nawet minusu nie chciało mi się tobie dać.

G
Gość

Porownojac "dorobki" finansowe Twoich przewodnikow gospodaczo-zyciowych z w/w "egoistami", otrzymasz odpowiedz kto jest kto. Proste co?

G
Gość

Dosc finansowego cwaniactwa!

M
MELON

Ludzie jakie wy tu piszecie pierdoły nie ma czegoś takiego jak jezyk śląski i nigdy nie było to jest tylko gwara zlepek naleciałości niemiecko-czesko-polskich brak jest konkretnej gramatyki i pisowni wiec co ten szum co do oddzielnosci finansowej tak owszem istniala takowa pod zaborem pruskim a narod byl zawsze jeden polski wiec szum niepotrzebny

a
andzia_1962

Radzisz : "Trochę edukacji i pomyślunku" , niestety sama musiałabyś nadrobić pewne braki w edukacji ...
Przypuszczam , że może z racji wieku lub innych przyczyn , nie zagłębiłaś się w temat : "historia Śląska" . A jest to wiedza , z którą jako
"rodowita Ślązaczka" powinnaś się zapoznać by Śląsk nie musiał wstydzić się za Ciebie .

Dodaj ogłoszenie