Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsko-dąbrowska Solidarność apeluje o powołanie władz Funduszu Transformacji woj. śląskiego

PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Zadaniem Funduszu Transformacji ma być - zgodnie z umową społeczną - prowadzenie prorozwojowych inwestycji; tworzone w ten sposób miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą w wyniku likwidacji kopalń.
Zadaniem Funduszu Transformacji ma być - zgodnie z umową społeczną - prowadzenie prorozwojowych inwestycji; tworzone w ten sposób miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą w wyniku likwidacji kopalń. arc
O pilne powołanie władz Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego zaapelowała we wtorek 20 lutego w piśmie do premiera Donalda Tuska śląsko-dąbrowska Solidarność. Związkowcy wskazują, że choć ustawa tworząca fundusz weszła w życie ponad rok temu, w praktyce nie rozpoczął on działalności.

Śląsko-dąbrowska Solidarność wnosi o powołanie władz Funduszu Transformacji woj. śląskiego

Jak przypomniało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarność, utworzenie Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego zostało zapisane w górniczej umowie społecznej z 28 maja 2021 roku, którą ówczesny rząd podpisał ze związkami zawodowymi. Umowa reguluje zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 roku.

Zadaniem Funduszu Transformacji ma być - zgodnie z umową społeczną - prowadzenie prorozwojowych inwestycji; tworzone w ten sposób miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą w wyniku likwidacji kopalń.

Związkowcy wskazują, że w odróżnieniu od wielu innych elementów umowy społecznej, zapis dotyczący utworzenia Funduszu Transformacji doczekał się realizacji. W grudniu 2022 roku, ustawę przyjął Sejm, a w styczniu ubiegłego roku została ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W piśmie do premiera Donalda Tuska, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz przypomniał, że ustawa powołująca fundusz uzyskała bardzo wysokie poparcie w Sejmie: prócz PiS głosowali za nią niemal wszyscy posłowie Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej, Polski 2050 oraz Lewicy, czyli ugrupowań tworzących obecnie koalicję rządową. Kolorz zaznaczył, że mimo szerokiego konsensusu politycznego Fundusz do dziś w praktyce nie rozpoczął działalności.

- Dlatego zwracamy się do Pana Premiera o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz powołania Rady Nadzorczej oraz Zarządu Funduszu, co umożliwi mu realizację zadań przewidzianych w ustawie – podkreślił przewodniczący.

500 mln zł z Funduszu Inwestycji Kapitałowych

Według niego, jeżeli Fundusz nie rozpocznie działalności w najbliższych tygodniach, istnieje obawa, że środki, które zgodnie z ustawą miały być inwestowane w regionie, przepadną. Chodzi o 500 mln zł z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, które w ub.r. zostały asygnowane na dokapitalizowanie Funduszu oraz do 100 mln zł, które zgodnie z ustawą mają pochodzić z budżetu państwa w 2024 r.

- Zgodnie z planem inwestycyjnym Funduszu środki te miały zostać przeznaczone m.in. na wsparcie projektu budowy fabryki Śląskich Magazynów Energii oraz na rewitalizację terenów poprzemysłowych - wskazał związkowiec.

Ustawa z 13 stycznia 2023 r. o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej powołuje spółkę, która ma realizować część zapisów umowy społecznej z 28 maja 2021 r., dotyczącej transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego.

Zgodnie z postanowieniami umowy społecznej, fundusz ma działać w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Katowicach. Ustawa określa cel działania spółki oraz instrumenty służące realizacji misji publicznej oraz organizację funduszu.

Celem działania funduszu ma być wspieranie procesu transformacji woj. śląskiego oraz innych podmiotów w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego, występującym na terytorium woj. śląskiego lub poza jego terytorium.

Do realizacji zadań fundusz ma wykorzystywać katalog instrumentów, m.in. możliwość realizacji rządowych programów, udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, emisję obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń czy obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach.

Jednym z narzędzi strategii mają być programy wdrażane w ramach budżetu i zgodnie z celami funduszu. Kapitał zakładowy funduszu ma wynieść do 500 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Kapitałowych, a finansowanie z budżetu państwa – do 100 mln zł w latach 2024-2030 i do 50 mln zł w latach 2031-2032.

Przewidziano, że w skład rady nadzorczej funduszu ma wchodzić siedmiu przedstawicieli rządu, dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez zarząd woj. śląskiego i dwóch członków, po jednym z dwóch największych organizacji reprezentujących stronę pracowniczą w wojewódzkiej radzie dialogu społecznego. Zarząd ma tworzyć od trzech do pięciu członków.(PAP)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera