Thisiam wyjechał ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego do zoo Rapperswill w Szwajcarii. Transport słonia odbył się w dniu, gdy w mieście przejeżdżał peleton Tour de Pologne. Na szczęście nie było żadnych problemów.
Przypomnijmy, że Thisiam nie mógł dłużej być już w śląskim zoo. Dlaczego? Rozpoczął się u niego tzw. okres musth, kiedy w jego krwi zwiększa się stężenie testosteronu. Z tego powodu słoń robił się agresywny, potrafił też siedzieć obrażony w swoim boksie.
Potrzebował samicy, dlatego wyjazd był konieczny. Agresja i pobudzenie jest naturalnym zachowaniem u słoni w okresie musthu.
- W Szwajcarii Thisiam ma dobry kontakt z samicami, nie wykazuje wobec nich zachowań agresywnych, ale nie doczekał się jeszcze potomstwa - mówi Jolanta Kopiec, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. - Zoo w Rapeperswill w części KinderZOO oddało do użytku nowy obiekt dla słoni i właśnie tam można zobaczyć Thisiama. Ma do dyspozycji swoje boksy i wybieg zewnętrzny z basenem, w którym podobnie jak u nas lubi zażywać kąpieli - dodaje Jolanta Kopiec.
Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w listopadzie 2016 roku przyjechały z zoo w Whipsnade w Anglii dwa młode słonie, 3-letni Ned i 4-letni Scott. Słonie te włączone do programu EEP (Europejski Program Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP). Oznacza to, że w chorzowskim zoo będą przebywać do momentu osiągnięcia wieku dojrzałości, a następnie wyjadą do grupy samic do innego ogrodu zoologicznego.
- Nasze słonie także ok. 10 roku życia wejdą w okres dojrzewania, będą pobudzone i agresywne, po kolejnych 8-9 latach osiągną dojrzałość i wyjadą do innych ośrodków, gdzie być może zostaną reproduktorami - wyjaśnia dyrektorka zoo. - Obecnie lubią ze sobą przebywać, bawią się razem w piaskownicy i w basenie. W śląskim zoo nie ma samicy, więc brak jej zapachu nie powinien u nich wywoływać odruchu rywalizacji - dodaje Jolanta Kopiec.
Pracownicy po przebudowie boksów mają możliwość rozdzielenia Neda i Scotta, gdyby się okazało, że zachowują się w stosunku do siebie agresywnie, rywalizują między sobą.
W ogrodach zoologicznych, tak samo jak w środowisku naturalnym, młode samce, ok. 4-5 roku życia, są przepędzane ze stada, w którym się urodziły. Początkowo żyją w małych grupach kawalerskich. Następnie resztę życia spędzają samotnie, walcząc pomiędzy sobą o możliwość kopulacji z płodnymi samicami - wygrywają osobniki największe i najsilniejsze.
Śląskie zoo uczestniczy w programach hodowlanych EEP i dzięki temu w październiku do naszego zoo przyjedzie młoda samica nosorożca białego z ogrodu zoologicznego w Kolmarden w Szwecji. Samica ma 4 lata. W śląskim zoo jest natomiast samiec - Zulus. Pod koniec sierpnia zaplanowany jest także przyjazd samicy geparda do samców - Ignisa i Maji.
CZYTAJ KONIECZNIE
NARODZINY W ZOO W CHORZOWIE: WITAMY KUDU WIELKIE
Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?