Smog nad Lublińcem. Czy i jak miasto radzi sobie z...

  Smog nad Lublińcem. Czy i jak miasto radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza? "Trzeba więcej kontroli i urządzeń pomiarowych"

  PW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  21 stycznia normy czystości powietrza w całym województwie śląskim znów są wielokrotnie przekroczone.

  21 stycznia normy czystości powietrza w całym województwie śląskim znów są wielokrotnie przekroczone. ©ARC NM

  Smog w Lublińcu. - Od samego świtu boli mnie głowa. Nie da się wyjść z domu! Co miasto robi, żeby smog przestał nas truć? - pyta jedna z lublińczanek. Burmistrz zapewnia, że robi co może. - Strażnicy miejscy upominają i karzą - podkreśla. Niestety dzisiaj, 21 stycznia, znów w całym województwie powietrze jest mocno zanieczyszczone - PM10 jest przekroczony w większości miast kilkaset razy, a najbardziej w okolicach Rybnika, Tychów i Zabrza.
  21 stycznia normy czystości powietrza w całym województwie śląskim znów są wielokrotnie przekroczone.

  21 stycznia normy czystości powietrza w całym województwie śląskim znów są wielokrotnie przekroczone. ©ARC NM

  Przekroczenia norm jakości powietrza w województwie śląskim, to już niestety w ostatnich latach...norma. Smog nie oszczędza też Lublińca. Kiedy zaatakował ok. dwa tygodnie temu, mocno odczuła to jedna z mieszkanek, która zadzwoniła do naszej redakcji.

  – Miasto nic nie robi, żeby ze smogiem walczyć. Wiele osób pali czym popadnie, a to przecież jest karalne! – przypomniała. – Od samego świtu boli mnie głowa. Dosłownie nie da się wyjść z domu – zwróciła uwagę.

  Zdaniem lublińczanki ze strony miasta potrzebne są szeroko zakrojone kontrole, mające wykazać czym palą w piecach mieszkańcy. A ci, którzy palą nie tym co trzeba, powinni zostać ukarani. Kobieta powiedziała nam, że problem sygnalizowała na jednej z sesji Rady Miejskiej w Lublińcu, ale wyjaśnienia burmirstrza jej nie usatysfakcjonowały.

  – W mieście potrzebne jest też więcej stacji pomiarowych, sprawdzających jakość powietrza. A mamy jedną, która w dodatku mierzy tylko normy dla pyłów drobnych PM10 – stwierdziła.

  Czytaj także:
  Smog wrócił na Śląsk. Normy przekroczone 400 proc.


  "To zadanie państwa"  Burmistrz Edward Maniura zwrócił uwagę, że zakup i montaż urządzeń pomiarowych to raczej zadanie państwa oraz podlegających mu instytucji.

  - Uruchomienie urządzenia, które mamy, było po stronie ochrony środowiska - powiedział DZ burmistrz. - Oczywiście moglibyśmy we własnym zakresie kupić i zamontować więcej urządzeń, ale przecież to wszystko kosztuje. Od jakiegoś czasu do każdego niemal przetargu dokładamy. Budżet miejski to nie jest studnia bez dna - skomentował.

  Burmistrz Lublińca zapewnił, że kontrole tego, czym palą w piecach mieszkańcy, są istotną częścią obowiązków strażników miejskich.

  Upomnienia lub kary  - Nie ma raportu komendanta straży, w którym nie byłoby mowy o działaniach z tym związanych. Strażnicy mają zleconą realizację kontroli i te kontrole wykonują. Odbywają się zarówno po zgłoszeniu podejrzenia, że ktoś pali nieodpowiednim materiałem, jak i wyrywkowo. Strażnicy stosują upomnienia, ale i kary. W większości zgłaszanych przypadków, podejrzenia się jednak nie potwierdzają – poinformował Edward Maniura.

  Strażnicy mają również inne obowiązki, a jest ich ledwie czterech. Nie wszędzie mogą być odpowiednio szybko. Mimo to zdaniem niektórych mieszkańców i tak jest ich za dużo.

  - Dlaczego nie zlikwidował Pan całkowicie Straży Miejskiej? To strata pieniędzy! Lepiej już by było zwiększyć liczbę policjantów w KPP - skomentował niedawno jeden z mieszkańców w „Pytaniach do burmistrza”.

  - SM wykonuje wiele zadań, które nie leżą w kompetencji Policji. Obecnie jest 4 strażników, a w 2007 r. było ich 14 - odpowiedział burmistrz.

  Poza tym policja nie podlega miastu, więc władze Lublińca nie mają wpływu na zmiany w obrębie lublinieckiego garnizonu.

  Burmistrz Maniura zapewnił, że uważnie śledzi sytuację smogową w całym powiecie lublickim i jest zdania, że nie wygląda ona źle. Mimo to miasto będzie dotować wymianę pieców (może zwiększy nawet pulę środków na ten cel), czeka też na wyniki konkursu, w ramach którego może otrzymać nawet 7,5 mln zł na montaż kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych.

  Czytaj także:
  To ja, smog. Zostanę z Wami do wiosny. Jakość powietrza będzie fatalna


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA