Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog nas zabija. Ranking zanieczyszczonych miast w woj. śląskim. Gdzie dni smogowych jest najwięcej?

Martyna Urban
Martyna Urban
Nowy ranking Polskiego Alarmu Smogowego - miasta z największą liczbą dni smogowych. Jak prezentują się w nim śląskie miasta?
Nowy ranking Polskiego Alarmu Smogowego - miasta z największą liczbą dni smogowych. Jak prezentują się w nim śląskie miasta? Pixaby
Jak co roku Polski Alarm Smogowy publikuje dane statystyczne za poprzedni rok. W rankingu zostały umieszczone 3 parametry, miejscowości: z największą liczbą dni smogowych, najbardziej rakotwórczym powietrzem oraz najwyższym stężeniem pyłu PM10. W trzech kategoriach niechlubnym zwycięzcą został Nowy Targ. Jak prezentują się śląskie miejscowości w najnowszym rankingu?

Najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce

Co roku ranking Polskiego Alarmu Smogowego jest tworzony na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Tegoroczna analiza objęła rok 2020.

SPRAWDŹ, W KTÓRYCH MIASTACH JEST NAJWIĘCEJ DNI ZE SMOGIEM
Listę prezentujemy w galerii zdjęciowej

Jednak dane dotyczą tylko miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ, co oznacza, że w pozostałych jakość powietrza może nie być zadowalająca.

- Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. - wyjaśnia Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Barcelona Institute for Global Health opublikował ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza.W pierwszej dziesiątce aglomeracja Śląska, Jastrzębie i Rybnik! Na planszach pokazujemy, ile zgonów można uniknąć w naszych miastach, gdyby poprawić jakość powietrza. KLIKNIJ KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO

Ranking śmiertelności z powodu smogu w 1000 europejskich mia...

Piotr Siergiej dodaje, że od 2016, odkąd prowadzone są pomiary jakości powietrza w tym mieście, jego sytuacja się pogarsza. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3. Władze miasta, by pozbyć się problemu przeniosły stację monitoringu powietrza na obrzeża miasta.

Nie przeocz

– Jeśli zdecydujemy się przełożyć termometr spod pachy do kieszeni, to nie znaczy, że pozbędziemy się gorączki – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Śląskie uzdrowiska na liście najbardziej zanieczyszczonych

Śląskie jest pierwszym województwem w Polsce, na terenie którego od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać zakaz dla najstarszych kotłów kopciuchów. Z aktualnego rankingu wynika, że na pierwsze pozytywne zmiany, czyli poprawę jakości powietrza trzeba będzie jeszcze poczekać.

– Niestety wyraźnie widać, że nadal w zbyt wielu miejscach mamy problem z rakotwórczym benzo(a)pierenem, który powstaje na skutek spalania paliw stałych w starych kotłach. Jego poziom w woj. śląskim wielokrotnie przekracza normy krajowe i kilkudziesięciokrotnie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. To się musi zmienić. Pozytywne jest to, że spada liczba smogowych dni oraz średnioroczne stężenia pyłu PM10. – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.

Nagalewski dodaje, że w kolejnych rocznych zestawieniach powinno ubywać tych miast, których samorządy poważnie podeszły do problemu, czyli informowały o konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych, wspierały mieszkańców w pozyskiwaniu dotacji z programu Czyste Powietrze i zapowiadały o surowym egzekwowaniu uchwały antysmogowej.

Po raz kolejny Pszczyna jest miastem w województwie śląskim, którego mieszkańcy najwięcej dni w roku mierzą się z przekroczonymi normami pyłu zawieszonego PM10 - zajęła drugie miejsce w kraju. Jak zauważa Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego ten wynik byłby jeszcze gorszy, gdyby nie ciepła zima i niemal dwutygodniowa przerwa w pomiarach.

– Jeśli chcemy opuścić niechlubne rankingi i pozbyć się łatki węglowego zaścianka wyczekiwanie ocieplenia klimatu i liczenie na usterkę stacji pomiarowej to zdecydowanie za mało. Nie tego chcą mieszkańcy. Pszczyna pod względem jakości powietrza jest jednym z najgorszych miejsc do życia w Polsce i Europie. Wszyscy odchorujemy zaniechania i brak konsekwencji w walce ze smogiem – podkreśla aktywistka.

Z roku na rok coraz lepiej

By przekonać się czy jakość powietrza polepsza się na Śląsku, porównaliśmy dane z zeszłorocznym raportem Polskiego Alarmu Smogowego. W ubiegłym roku na podium znalazły się, aż dwa miasta - Pszczyna z aż 106 dniami z przekroczonym dobowym poziomem dopuszczalnego PM10 oraz Rybnik z 89. Dla porównania w aktualnym raporcie w Pszczynie takich dni jest 75, a w 48, czyli nastąpił wyraźny spadek. Sytuacja polepszyła się także w: Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Lublińcu, Żywcu oraz Katowicach.

Ważny postęp nastąpił w Rybniku, mieście, które od lat boryka się z problemem smogu, poprawiła się tam jakość powietrza. Tak wynika z opublikowanego raportu Polskiego Alarmu Smogowego. W ubiegłorocznym rankingu Rybnik był na drugim, niechlubnym miejscu w rankingu miast o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Pomimo tego, że dni smogowych w miastach ubywa, nadal uznawani jesteśmy za niechlubnych liderów zanieczyszczeń PM10. W rankingu 2020 ulokowały się miejscowości, których wcześniej w nim nie było. Miastem, które nie pojawiło się w raporcie z 2019, a obecnie zajmuje aż 5 miejsce to Goczałkowice Zdrój z 69 dniami smogowymi. Jak pisze Nagalewski, to niepokojące, że miasta uzdrowiskowe pojawiają się na liście.

- Wśród smogowych liderów nie brakuje również uzdrowisk - na wysokiej pozycji znalazły się Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w których stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900% normy. - tłumaczy Nagalewski.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera