Smog kontra prawo. Mieszkańcy niezadowoleni z działań władz
Według danych Europejskiej Agencji Środowiska aż 46,3 tys. osób w Polsce umiera co roku przedwcześnie z powodu smogu. Zanieczyszczenia powietrza są szczególnie groźne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Walce z tym problemem służą różne rządowe i samorządowe działania, takie jak m.in.:
- program Czyste Powietrze,
- program Stop Smog,
- wojewódzkie programy ochrony powietrza.
Mieszkańcy i organizacje społeczne nie zawsze pozytywnie oceniają działania władz w tym zakresie.
– Mieszkańcy, których dotyka zanieczyszczenie powietrza i organizacje ekologiczne od kilku lat podejmują próby zaskarżania do sądów administracyjnych programów ochrony powietrza, które w ich ocenie nie pozwalają na osiągnięcie odpowiedniego stanu powietrza (albo zakładają zbyt mało działań, albo za bardzo rozkładają je w czasie) – czytamy w komunikacie RPO.
Sąd odrzuca skargi obywateli i aktywistów, RPO ich broni
Jak się jednak okazuje, zdaniem sądów mieszkańcy oddychający smogiem nie mogą żądać uchylenia wojewódzkich programów ochrony powietrza. Jak twierdzą sędziowie, uchwalone przepisy nie naruszają indywidualnego interesu prawnego skarżących, a zatem nie mają oni prawa składać skarg. Przykładowo w woj. mazowieckim Wojewódzki Sąd Administracyjny tylko w styczniu br. odrzucił na tej podstawie 3 skargi.