MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik aplikuje do konkursu Zielona Stolica Europy. Uczestnicy będą oceniani w siedmiu kategoriach. Jedną z nich to jakość powietrza ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
To konkurs, w ramach którego co roku jednemu europejskiemu miastu, wiodącemu prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego, przyznawane jest to szczególne wyróżnienie. Wyróżnienie, o które walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko.
To konkurs, w ramach którego co roku jednemu europejskiemu miastu, wiodącemu prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego, przyznawane jest to szczególne wyróżnienie. Wyróżnienie, o które walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko. UM Rybnik, arc
Miasto Rybnik, z inicjatywy i przy wsparciu Łukasza Kohuta, posła do Parlamentu Europejskiego, złożyło wniosek aplikacyjny w konkursie „Zielona Stolica Europy”. Szanse na tytuł i nagrodę są spore. Miasto, w ostatnich latach zrobiło bardzo wiele dla redukcji niskiej emisji, a jednym z działań były kampanie edukacyjno - inbformacyjne. Mieszkańcy, dzięki udziałowi w Programie Czyste Powietrze, wymienili już blisko 5 tysięcy "kopciuchów" na kotły ekologiczne.

Rybnik w konkursie Zielona Stolica Europy. Miasto bardzo poprawiło jakość powietrza

To konkurs, w ramach którego co roku jednemu europejskiemu miastu, wiodącemu prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego, przyznawane jest to szczególne wyróżnienie. Wyróżnienie, o które walczy Rybnik to dalsza zachęta do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców, dbając jednocześnie o środowisko.

Miasto Rybnik będzie oceniane w siedmiu kategoriach (powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu).

Polska, niestety nadal jest smogową latarnią Unii Europejskiej. "Normy jakości powietrza przekraczane w tysiącach procent - to już od paru lat norma. Na szczęście są też pozytywne przykłady, pojedyncze ale są. Tak jak chociażby podwarszawski Piastów, gdzie wymyślili sobie, że będą przestrzegać kryteriów wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Teraz w zieloną rewolucję celuje Rybnik, który chce zostać Zieloną Stolicą Europy" - zauważa Michał Tabaka z Bizlog.

Jak zaznacza, jeszcze w 2017 roku trzeba było w Rybniku zamykać szkoły - właśnie przez brudne powietrze. Zanieczyszczenie szkodliwym pyłem PM2,5 ponad 45-krotnie, a PM10 ponad 30-krotnie przekroczyło bezpieczne dla ludzi normy.

- Z miasta, które nazywane było stolicą smogu, w ciągu kilku lat zrobiliśmy miasto, będące liderem walki ze smogiem, pokazywane w całej Polsce jako miasto, które poradziło sobie z tym problemem - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Rybniccy samorządowcy podejmowali wiele działań, których skutkiem jest znacząca poprawa jakości powietrza. Miasto uczestniczyło m.in. w akcji edukacyjnej. W działania edukacyjno - informacyjne włączyły się lokalne inicjatywy jak Rybnicki Alarm Smogowy, Karny Kopciuch i Think Tank Smogowy. Dzięki programowi Czyste Powietrze udało się w Rybniku wymienić blisko 5 tysięcy kotłów.

- Trzeba się chwalić i pokazywać osiągnięcia samorządu i mieszkańców Rybnika. Nie byłoby zielonej transformacji, zmian w sposobie ogrzewania gdyby nie mieszkańcy, którzy w tych zmianach aktywnie uczestniczyli, decydując się na wymianę kopciuchów – przekonuje europoseł Łukasz Kohut.

- Rybnik zrobił fenomenalną robotę, o której wiedzą już insiderzy polityczni, ale nie wiedzą jeszcze obywatele Polski i Europy. Chciałbym, aby Rybnik uzyskując tytuł Zielonej Stolicy Europy, albo chociaż dostając się do finału konkursu, pokazał im, że taka transformacja jest możliwa. Gdyby to się udało, bylibyśmy pierwszym polskim miastem w finale tego konkursu - dodaje.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w szczególności Forum Energii za ogromne wsparcie, wysiłek, zaangażowanie i profesjonalizm, które były nieocenione - takie słowa płyną z ratusza.

O konkursie Zielona Stolica Europy

Nagroda przyznawana jest corocznie przez Komisję Europejską miastu wyróżniającemu się ze względu na kryteria: wzrostu gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. Została ustanowiona 22 maja 2008 roku, a pierwszym laureatem był Sztokholm w 2010 roku.

Celem konkursu Zielonej Stolicy Europy jest rozpoznanie, nagrodzenie, a także zachęcenie miast do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości życia miejskiej społeczności dbając jednocześnie o środowisko.

Doceniane są konkretne działania, takie jak:

  • współpraca i partnerstwo między władzą, przedsiębiorstwami i obywatelami mająca na celu rozwój i poprawę warunków życia w mieście;
  • wdrożenie rozwiązań zrównoważonej gospodarki;
  • założenie oraz rozwój parków i terenów rekreacyjnych;
  • nowoczesne podejście do gospodarki zarządzania odpadkami;
  • innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji zanieczyszczeń;
  • zintegrowane podejście do zarządzania miastem zapewniające pozytywne i długoterminowe skutki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni